1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران:
دستفروشان را باید در لایحه «بهره برداری از پیاده راه‌ها» درنظر گرفت
شهرنوشت: لایحه «بهره برداری از پیاده راه‌ها» توسط شهرداری به شورای اسلامی شهر ارائه شده است. رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران درباره این لایحه گفت: نباید همه عرصه‌های عمومی را در اختیار اقلیتی از مردم شهر که دارای تمکن مالی هستند، قرار داد.
دستفروشان را باید در لایحه «بهره برداری از پیاده راه‌ها» درنظر گرفت
1399/2/27 11:20:0|print

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با شهرنوشت، درباره وضعیت فعلی این لایحه بیان کرد: لایحه «بهره برداری از پیاده راه‌ها» توسط هیات رئیسه و رئیس شورا به کمیسیون‌های مربوطه بابت بررسی ارجاع شده است. کمیسیون‌های مربوطه درحال بررسی این لایحه هستند که بعد از بررسی وارد صحن خواهد شد.

او با بیان اینکه لایحه «بهره برداری از پیاده راه‌ها» به اجاره پیاده‌ راه‌ها به تعدادی از اصناف اشاره دارد، توضیح داد: اصناف و مشاغلی که در حوزه تفرجگاهی و تفریحی مانند کافه‌ها فعالیت دارند، می‌توانند بخشی از فضای پیاده راه‌ را به منظور چیدن میز و صندلی از شهرداری اجاره کنند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، در ادامه افزود: با توجه به اینکه پیاده راه عرصه عمومی و متعلق به شهر و مردم است، در بهره برداری از این فضا باز خود مردم استفاده می‌کنند.

او با بیان اینکه خیابان‌، پیاده راه و معابر جزو مبانی حق به شهر هستند، گفت: نباید همه عرصه‌های عمومی را در اختیار اقلیتی از مردم شهر که دارای تمکن مالی هستند، قرار داد و تنها مغازه دارانی که وضع مالی خوبی دارند بتوانند از پیاده راه استفاده کنند. درضمن باید توجه داشت که در صورت اجرای طرح، تردد مردم در فضای پیاده راه‌ها دچار مشکل نشود.

سالاری ضمن مخالفت با بخش عمده‌ای از مفاد این لایحه، گفت: موضوع اصلی در پیاده راه‌ها باید ساماندهی باشد. بخشی از عرصه‌های عمومی باید در اختیار دستفروشان قرار گیرد چرا که جزء قشر ضعیف جامعه هستند و تنها فضایی که  از طریق آن می‌توانند کسب درآمد داشته باشند، پیاده راه‌ها است.

به گفته سالاری؛ کمیسیون معماری و شهرسازی در این‌باره نظرات کارشناسی و مطالبات عمومی مردم را لحاظ خواهد کرد.


خبرنگار: ملیکا هاشمی

!-- Tmicto -->