1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

شهرداری ها و دیپلماسی شهری/9
زیباکلام: افزایش تاثیرگذاری دیپلماسی شهری تهران،نیازمند رهایی از مرکزیت است

شهرنوشت: بعضی از سازمان ها و وزارتخانه ها و نهادهای دولتی باید در یک برنامه پنج تا 10 ساله از تهران به مراکز سایر استان ها انتقال پیدا کنند تا تهران بتواند با رهایی از مرکزیت داخلی و توسعه در حوزه های مختلف خود را به عنوان کلانشهری تاثیرگذار در دیپلماسی شهری مطرح کند.

زیباکلام: افزایش تاثیرگذاری دیپلماسی شهری تهران،نیازمند رهایی از مرکزیت است
1399/2/24 13:19:0|print

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با شهرنوشت با بیان اینکه بزرگترین مشکل تهران که از زمان مدرنیته گریبانگیر این شهر شده این است که همه راه ها به تهران ختم می شود، گفت: مجهزترین بیمارستان ها و پزشکان، معتبرترین دانشگاه ها، شغل، وزارتخانه ها و نهادها در تهران مستقر شده است بنابراین تا وقتی این مسیر ادامه داشته باشد نمی توان کاری از پیش برد؛ به طور مثال در انگلستان یا بسیاری از کشورهای دیگر وزارتخانه های کشور، بهداشت و درمان، مرکز پلیس در استان های مختلف پراکنده شده اند. دانشگاه های معتبر در لندن قرار ندارد و در تمامی شهرهای انگلستان پخش شده و همه مجبور نیستند برای پیشرفت و شغل و مداوا  به لندن بیایند.

او افزود: با ادامه این روند هر روز جمعیت تهران رو به افزایش است. حدود دو میلیون نفر بیرون از تهران زندگی می کنند که برای کار به تهران می آیند و این هزینه سنگینی برای شهر دارد. بنابراین اولین اقدام این است که تهران از این مرکزیت خارج شود. در دولت های قبلی صحبت هایی در این مورد مطرح شد که بیشتر به شعار نزدیک بود. می توان بعضی از نهادها را به بیرون از تهران منتقل و سیاست هایی را اعمال کرد که در یک برنامه پنج تا ده ساله بعضی از سازمان ها و وزارتخانه ها به مراکز سایر استان ها انتقال پیدا کنند. در این صورت است که تهران می تواند با توسعه در حوزه های مختلف خود را به عنوان کلانشهری تاثیرگذار در دیپلماسی شهری مطرح کند.

زیباکلام یادآور شد: در دیپلماسی خارجی بحثی به نام دیپلماسی عمومی  Public diplomacy)) وجود دارد که مقصود از آن انجام یک سری برنامه های فرهنگی و اجتماعی است که مقامات رسمی و حکومتی نمی توانند ورود جدی و عمیقی به آن داشته باشند و بیشتر توسط نهادهای مردمی انجام می شود. به عنوان مثال تعدادی از دانشجوهای یک کشور خارجی که ممکن است با ایران روابط نزدیکی هم نداشته باشد از طرف دانشگاه تهران برای دیدارهای فرهنگی دعوت شوند. یا دیپلماسی عمومی (شهری)  را در رابطه با شب شعر و معرفی شعرا بین کشورها می توان انجام داد. همه این موارد حوزه های دیپلماسی عمومی است که در آن روابط میان مردم و گروه های مردم نهاد صورت می گیرد و حکومت ها، وزارت خارجه و نهادها و مسئولین رسمی در آن دخیل نیستند.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما به واسطه دخالت دولت ها این فعالیت ها به سختی صورت می گیرد، افزود: هدف از این دیپلماسی معرفی کشورها، فرهنگ ها و ارتباطات غیر حکومتی است. نظریه پردازان روابط بین الملل معتقدند که این مراوده ها و ارتباطات می تواند به بهبود روابط آن دو کشور در حوزه دیپلماسی کلان منجر شود و در نزدیکی آن دو کشور در سیاست خارجی تاثیر گذار باشد. به بیان ساده تر اگر حکومت ها از همدیگر به هر دلیلی فاصله داشته باشند معنی آن نیست که لزوما مردم هم باید از یکدیگر فاصله داشته باشند. روابط دو دولت ممکن است قطع شود اما ملت ها می توانند در عرصه دیپلماتیک همچنان تاثیر گذار باشند.

زیباکلام در باره چگونگی تاثیر پذیری تهران از سایر کلانشهرهای دنیا در عرصه دیپلماسی شهری ادامه داد: مسئولان شهرداری تهران و شورای شهر باید بپیذیرند که کلانشهرهای دیگر توانسته اند سیاست هایی را در مدیریت شهری، ارائه خدمات شهری، گسترش فضای سبز و حمل و نقل به کار  گرفته و گام هایی در این مسیر بردارند که موفق بوده است. شرط اول این است که بپذیرید ممکن است دیگران از ما تجربه و دانش بیشتری داشته باشند.

خبرنگار: علی سی پی

 

!-- Tmicto -->