1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

شهرداری‌ها و دیپلماسی شهری/ 10
مظفری، دبیرمجمع شهرداران آسیایی: ویژگی‌‌های بومی باید معیار الگوبرداری تهران باشد

شهرنوشت: تنها الگو برداری از شهرهای موفق جهان در دیپلماسی شهری، راه حل مناسبی برای رفع نقاط ضعف یک شهر نیست. براساس ویژگی‌های تاریخی، بومی، محلی، اجتماعی و فرهنگی باید از دیگر شهرها الگوبرداری کرد.

مظفری، دبیرمجمع شهرداران آسیایی: ویژگی‌‌های بومی باید معیار الگوبرداری تهران باشد
1399/2/28 9:39:0|print

گشتاسب مظفری، دبیرکل مجمع شهرداران آسیایی (AMF) در گفتگو با شهرنوشت، دیپلماسی شهری را ابزاری برای توسعه ارتباطات و همکاری‌ میان شهرها و مقامات سراسر جهان بیان کرد و افزود: بهره برداری مناسب از این ابزار به حل مشکلات شهرها و تأمین یک زندگی با کیفیت برای شهروندان کمک می‌کند. دیپلماسی شهری در تمامی ابعاد زندگی شهری مانند اقتصاد شهر، سلامت، فرهنگ، اجتماع، امنیت شهروندان، حمل و نقل شهری و ... کاربرد دارد. شهرهای سراسر جهان می‌توانند در این زمینه‌ها با یکدیگر تبادل اطلاعات و تجارب داشته باشند.

او با تأکید براینکه در دیپلماسی شهری تنها الگو برداری از شهرها، راه حل مناسبی برای رفع نقاط ضعف نیست، توضیح داد: اگر تجارب بومی هر شهر کنار گذاشته شود و فقط به دنبال تجارب جهانی رفت و همچنین مدل‌های ناسازگار را در شهر پیاده سازی کرد، مشکلات موجود حل نخواهند شد و مشکل تازه‌ای هم برای شهر ایجاد می‌شود. هر شهر و جامعه‌ای بستر  ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، تمدنی، اقلیمی و آب و هوایی مخصوص به خود را دارد و براساس همان ویژگی‌ها باید به دنبال مدل‌های موفق جهانی رفت.

مظفری با بیان اینکه موفقیت تهران در دیپلماسی شهری را می‌توان در دو سطح ارزیابی کرد، توضیح داد: سطح اول به اینکه شهرداری تهران و درون این مجموعه چه میزان به دیپلماسی شهری پرداخته و بها داده، برمی‌گردد. شهرهای موفق در جهان در حوزه دیپلماسی شهری، برای ارتباط برقرار کردن با دیگر شهرها و ارتقای جایگاه جهانی شهرشان، هزینه  می‌کنند. این سرمایه گذاری و مصرف منابع با تحلیل‌های هزینه-فایده همراه است. سودآوری و منفعت در قبال هزینه کرد، فقط به سود مالی ختم نمی‌شود و ارتقای سرمایه‌های اجتماعی هم برای شهر مهم است. 

او در ادامه افزود: با توجه به هزینه‌های اندکی که در حوزه سیاست بین المللی و دیپلماسی شهری تهران صورت گرفته و همچنین نبود بستر ملی و بین المللی پیش برنده و برنامه راهبردی قوی و یکپارچه در این عرصه، اقدامات انجام شده در این حوزه در سطح خود شهرداری تهران را می‌توان موفق ارزیابی کرد.

به گفته دبیر کل مجمع شهرداران آسیایی (AMF)؛ سطح دوم، دیپلماسی شهری در سال‌های گذشته سبب معرفی تهران به جهان شده است. تصویر جهان از تهران در دهه شصت یک تصویر مخدوش و به مثابه یک سیاه چاله بود. شهرسازان و اندیشمندان شهری در مطالعات خود، نام تهران را سیاه چاله گذاشته بودند. درحال حاضر این فضا تحت تأثیر دیپلماسی شهری تا حد بسیاری زیادی تغییر یافته است؛ برای مثال تهران در بسیاری از سازمان‌های بین المللی صاحب کرسی شده است. درحال حاضر یک چهره مثبت از تهران در دنیا به ویژه مجامع و سازمان های تخصصی بین المللی ترسیم شده است و تهران حضور تأثیرگذاری در این مجامع بین المللی دارد. 

مظفری در پاسخ به پرسشی درباره نقاط ضعف مدیریت شهری تهران، بیان کرد: یکی از ضعف‌های مهم تهران در مقایسه با شهرهای پیشرفته تر جهان، سیستم‌های ضعیف و نامناسب حمل و نقل خرد (micromobility) است. استفاده بیش از حد مردم از خودروی شخصی که البته دلایل و زمینه‌های خاص فرهنگی و اقتصادی خود را دارد و افزایش معابر و جابجایی‌های خودرومحور، تمامی تلاش‌های مدیریت شهری را برای تأمین یک زندگی با کیفیت، عقیم می‌گذارد. زیرساخت اصلی تردد در تمامی شهرهای پیشرفته جهان، حمل و نقل عمومی است. اگر این حوزه دچار اختلال شود، کارکرد مورد نظر را نمی‌توان از شهر انتظار داشت. باید سیاست‌ها و برنامه‌های موثرتر و تلاش‌های بیشتری در حوزه حمل و نقل عمومی انجام شود. همچنین باید سیستم‌ها و ابزارهای نوین و ارزان و در دسترس حمل‌ونقل به ویژه در سطح خرد مانند مسیرهای ویژه دوچرخه، اسکوترهای برقی، پیاده راه‌ها و... مورد توجه جدی قرار گیرد. 

او درباره کارکرد دیپلماسی شهری در جذب سرمایه گذاری خارجی در شهرها، گفت: علیرغم تلاش‌هایی که طی سال‌های گذشته در عرصه دیپلماسی شهری برای سرمایه گذاری خارجی انجام شده، موفقیت زیادی در این عرصه به دست نیامده و این وضعیت نشان می‌دهد که تهران باید موانع سطح ملی و محلی را برطرف کند تا برای سرمایه گذاران خارجی انگیزه کافی برای سرمایه گذاری در شهر فراهم شود. 

دبیر کل مجمع شهرداران آسیایی (AMF) در پایان افزود: سرمایه گذاری خارجی مستقیم خارجی در رونق اقتصادی، تأمین زیرساخت‌ها، رونق کسب و کارهای شهری، جذب گردشگر و  تأمین امنیت همگانی در شهرها بسیار مهم است اما در این زمینه شهر تهران و دیگر کلانشهرهای ایران در مقایسه با دیگر شهرهای رقابت کننده در جهان، موفقیت چشمگیری نداشته‌اند. برای مثال در منطقه خاورمیانه شهرهایی مانند دبی و استانبول و حتی باکو در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار بهتر عمل کرده‌اند.

 

خبرنگار: ملیکا هاشمی

!-- Tmicto -->