1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

شهرداری ها و دیپلماسی شهری/7
استادیار علوم سیاسی: تهران می تواند به کانون دیپلماسی شهری تبدیل شود

شهرنوشت: تهران به عنوان پایتخت سیاسی، تجاری و اقتصادی، پیشروترین شهر کشور از نظر مظاهر توسعه یافتگی و زیرساخت های مدنیت است و این ظرفیت ها می تواند تهران را در کانون دیپلماسی شهری قرار دهد. اما بین نقطه ایده آل و نقطه ای که در آن قرار داریم فاصله زیادی وجود دارد و شاید همین مساله اهمیت توجه به دیپلماسی شهری را دوچندان می کند.

استادیار علوم سیاسی: تهران می تواند به کانون دیپلماسی شهری تبدیل شود
1399/2/23 12:57:0|print

امیر دبیری مهر، استادیار علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه در گفتگو با خبرنگار شهرنوشت، درباره نقش دیپلماسی شهری در سیاست خارجی گفت: باید در ابتدا رابطه دیپلماسی شهری و سیاست خارجی تبیین شود که آیا دیپلماسی شهری و شهر باید در خدمت سیاست خارجی باشد یا بالعکس و یا اینکه باید حالت سوم و تعاملی بین این دو مبحث متصور شد؟ به طور قطع نوع سوم معقول تر است اما با تاکید بر اینکه در این بحث سیاست خارجی باید در خدمت شهر باشد همانطور که در مقیاسی کلان تر سیاست خارجی باید در خدمت منافع ملی باشد. سیاست خارجی جنبه پرستیژی صرف ندارد بلکه ابزاری است که از طریق آن منافع ملی را در مناسبات جهانی بهینه و حداکثری می کند.

او با بیان اینکه باید از ظرفیت های دیپلماسی شهری و سیاست خارجی به گونه ای استفاده کنیم که به توسعه شهر تهران و شناساندن آن در سطح بین المللی منجر شود و برند شهر را در بین شهرهای مهم جهان مطرح کند و به گردشگری شهر به عنوان یک زیرساخت مهم یاری رساند، افزود: یکی از دلایل کشمکش های سیاسی دولت ها، نشناختن صحیح و دقیق آنها از رفتارها، برنامه ها و سیاست های یکدیگر است. هراقدامی که بتواند شناخت دولت ها را نسبت به یکدیگر واقعی تر و شفاف تر کند می تواند به کاهش کشمکش های سیاسی کمک کند. دیپلماسی شهری قطعا در این حوزه نقش کاهش دهنده کشمکش های سیاسی را ایفا می کند به دلیل اینکه در دیپلماسی شهری، تعاملات و همکاری های بین شهری می تواند به افزایش شناخت و کاهش کشمکش های سیاسی منجر شود.

دبیری مهر با بیان اینکه متاسفانه ظرفیت بالقوه و بالای شهر تهران در دیپلماسی شهری به شکل بالفعل در نیامده است، ادامه داد: تهران 25 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را داراست و حدود 10 میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. تهران پایتخت سیاسی، تجاری و اقتصادی و پیشروترین شهر کشور از نظر مظاهر توسعه یافتگی و زیرساخت های مدنیت است و این ها ظرفیت های فوق العاده ای است که می تواند تهران را در کانون دیپلماسی شهری قرار دهد. اما بین نقطه ایده آل و نقطه ای که در آن قرار داریم فاصله زیادی وجود دارد و شاید همین مساله اهمیت توجه به دیپلماسی شهری را دوچندان می کند.

این استادیار دانشگاه افزود: مهمترین کار برای ارتباط با دیگر شهرهای جهان، حضور فیزیکی نخبگان، صاحب نظران و فرهیختگان در قالب گردشگر به شکل هدفمند در تهران است. باید عکاسان، خبرنگاران، نویسندگان، فیلمسازان، گزارشگران، سیاستمداران، کارآفرینان و سایر اقشار اجتماعی که گزارش کار آن ها در جهان بازتاب دارد وارد تهران شوند و به طور هوشمند و هدفدار تهران پیشرفت ها و ضعف های تهران را ببینند تا بتوانند به طور هدفمند این مسائل را منعکس کنند. اگر کارآفرینانی از اقصی نقاط جهان در تهران حضور پیدا کرده و فرصت های سرمایه گذاری در آن را ببینند، می توانند پروژه هایی را کلید بزنند که به توسعه سرمایه گذاری در تهران کمک کند.

او اضافه کرد: گسترش دیپلماسی شهری و تعامل با دیگر شهرها و فراهم کردن زیرساخت ها باید بر مدار بخش غیردولتی تنظیم شود و دولت ها و حکومت ها باید از این حوزه فاصله بگیرند. برای تعاملات بین المللی باید ضمن حفظ فرهنگ و هویت ملی و دینی خود، نگاه بین المللی داشته باشیم و از کلیشه های بومی، شخصی و سلیقه ای دور شویم تا بتوانیم با دنیا در تعامل باشیم. برای تبدیل شدن به یک متروپلیس باید زیرساخت های شهر در اندازه ای متروپلیس باشد باشد که در حال حاضر با کمبود هایی در این بخش روبرو هستیم. هتل های جذاب ، مناسب و کافی برای این حوزه وجود ندارد و در حوزه حمل و نقل نیاز به توسعه بیشتر برای حضور گردشگران خارجی در تهران احساس می شود.

خبرنگار: علی سی پی

!-- Tmicto -->