1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

بررسی لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مجلس/3
پروانه مافی: عوارض نوسازی خانه های قشر متوسط گران نخواهد شد

شهرنوشت: با تایید شورای نگهبان و قانونی شدن لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها، قرار است در راستای رفع نابرابری‌ها و افزایش درآمدهای پایدار از خانه‌های لوکس و گران‌قیمت عوارض نوسازی بیشتری دریافت شود، اما برای خانه‌های کوچک تر که متعلق به گروه متوسط و ضعیف جامعه است نرخ عوارض تغییری نخواهد کرد. 

پروانه مافی: عوارض نوسازی خانه های قشر متوسط گران نخواهد شد
1399/2/21 14:2:0|print

پروانه مافی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شهرنوشت، با اشاره به اینکه لایحه مالیات بر ارزش افزوده متاثر از مواد لایحه‌ درآمدهای پایدار شهرداری‌ها است، از تایید این دو لایحه در شورای نگهبان خبر داد و گفت: هم اکنون این دو لایحه به قانون تبدیل شده و باید برای اجرا ابلاغ شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، در تشریح جزییات این دولایحه که حالا به قانون تبدیل شده است، توضیح داد: در این دو قانون، منابعی برای شهرداری‌ها چه تهران و چه سایر شهرهای کشور مشخص و معرفی شده که به خوبی می تواند جایگزین درآمدهای ناپایدار که از طریق شهرفروشی به دست می‌آمد، شود.

مافی با رد برخی انتقادها مبنی بر اینکه لایحه مالیات بر ارزش افزوده دست بردن شهرداری‌ها در جیب مردم است، توضیح داد: به هیچ وجه اینگونه نیست و شهروندان همان عوارض شهری که می پرداختند را باید پرداخت کنند، حتی در برخی مواد بویژه به طبقه‌های ضعیف جامعه نسبت به گذشته توجه بیشتری شده است.

او ادامه داد: در برخی ماده‌های قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها، قرار است عوارض نوسازی بیشتری از خانه‌های لوکس و گران قیمت دریافت شود که گرچه نسبت به میانگین دنیا رقم کمی است اما همین میزان هم در جهت رفع نابرابری‌ها و افزایش درآمدهای پایدار کمک خواهد کرد.

به گفته رئیس کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه درآمد پایدار شهرداری‌های کشور؛ هم اکنون که هنوز این دو قانون ابلاغ و اجرا نشده است، بسیاری از شهرداری‌ مناطق‌های تهران مانند منطقه های یک و سه که تراکم زیادی دارند، عرصه را برای فروش تراکم بسیار تنگ کردند، در واقع حداقل در این دو منطقه تراکم بیش از چهار طبقه فروخته نمی‌شود.

او معتقد است: بعد از اجرایی شدن دو قانون مالیات بر ارزش افزوده و درآمدهای پایدار شهرداری‌ها، تاثیرات مهمی در شهر خواهد گذاشت و شهروندان این اثر را به خوبی حس خواهند کرد.

لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها چهاردهم اردیبهشت 1399، پس از 37 سال رفت و برگشت میان دولت مجلس، از سوی نمایندگان قوه مقننه تصویب شد. پیش از این هم لایحه مالیات بر ارزش افزوده در صحن علنی مجلس تصویب و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شده بود. 

خبرنگار: فریبا رحمانی

 

!-- Tmicto -->