1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

شهردار تهران: اصراری به فریاد زدن بدهی شهرداری نداریم
احتمال حذف پل حافظ وجود دارد
شهرنوشت: به گفته شهردار تهران رقم بدهی شهرداری تهران تنها به یک بانک ۲۰ هزار میلیارد تومان است که روزی ۱۷ میلیارد تومان جریمه دیرکرد بازپرداخت به آن اضافه می‌شود.
 احتمال حذف پل حافظ وجود دارد
1399/2/19 16:46:0|print

به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران در گفتگوی ویدیویی با شبکه اینترنتی «اکو ایران»، در پاسخ به پرسشی درباره بدهی های شهرداری تهران که بر اساس برخی اسناد بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: به این رقم‌ها باید، رقم ۶ هزار میلیارد تومان دعاوی حقوقی و قضایی هم که رقم درشتی است اضافه کرد، یعنی در صورتی که شهرداری محکوم به پرداخت شود، این مبلغ را هم باید پرداخت کند.
او با بیان اینکه مدیریت جدید شهری اصراری به فریاد زدن میزان بدهی‌های شهرداری ندارد، توضیح داد: شهری که اعلام کند بدهی هایش چند برابر بودجه‌اش است، درواقع غیر مستقیم اعلام وررشکستگی کرده در حالیکه شهرداری تهران باوجود این میزان بدهی هم می تواند مشکلات شهر را با همکاری همه حل کند.  
شهردار تهران رقم بدهی شهرداری تهران فقط به یک بانک را ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که روزی ۱۷ میلیارد تومان جریمه دیرکرد بازپرداخت به آن اضافه می‌شود.

حذف پل حافظ
او درباره تغییر کاربری برخی پروژه های عمرانی ماننده پل صدر، گفت: در کشورهای اروپایی معمولا زمانی که عمر مفید پروژه تمام شود، تغییر کابری می‌دهند، حتی بسیاری از مسیرهای سرپوشیده را به مکان های مفرح طبیعی تبدیل کردند. این تبدیل، به یک تئوری بدل شده است، درواقع معنی و پیام ایجاد خیابان های جدید، افزایش سفرهای بیشتری درون شهری است. الان هدف اصلی این است که اساسا به سفرهای با وسایل شخصی دامن زده نشود حتی در بسیاری از کشورها در محلات مرکزی برای اینکه کسی با ماشین تردد نکند و از حمل و نقل عمومی استفاده کنند؛ پارکینگ ایجاد نمی کنند.

حناچی گفت: عمر مفید پل صدر و بسیاری دیگر از پروژه ها هنوز تمام نشده البته درباره برخی پل ها و سازه‌های قدیمی در شهر مرحله به مرحله ایده‌هایی داریم که در حال انجام است. یکی از آنها حذف پل حافظ از بخش مرکزی تهران است چراکه مطالعات نشان می دهد امکان حذف برخی از این پل ها و ایجاد آنها در برخی جاهای دیگر که شاید لازم است؛ وجود دارد.
شهردار تهران با اشاره به  فاز دو و سه پل گیشا افزود: ایده هایی درباره پل سبز زندگی مطرح شده و در دست بررسی است. پروژه های دیگری هم از این جنس وجود دارد، مثلا در خیابان لاله زار و میدان امام خمینی (ره) پیاده راه گسترده ایجاد کردیم. گرچه شرایط شهرداری تهران‌ با شیوع کرونا و تحریم‌های اقتصادی تغییر کرده اما کار متوقف نشده است.

راهکاری برای لغو طرح ترافیک
او لغو طرح ترافیک را تصمیم وزارت بهداشت و درمان عنوان کرد و گفت: تلاش بر این است که هم بار حمل و نقل عمومی افزایش پیدا نکند و هم مرکز شهر قفل نشود.حذف طرح ترافیک در مناطق مرکزی شهر هم به افزایش سفرهای درون شهری به سمت مناطق مرکزی دامن زده و هم ترافیک سنگینی ایجاد کرده و حتی سبب شده تا  شبکه حمل و نقل عمومی دچار اختلال شود. به همین دلیل شورای حمل و نقل و ترافیک تهران، طرح جدیدی ارایه کرد که حداقل همپوشانی بر ساعات اداری دارد و تلاش این است بار حمل و نقل عمومی را خیلی سنگین نکند.
او درباره جزییات این طرح پیشنهادی توضیح داد: بر اساس این طرح کارمندان دولت یا کسانی که مشغله دارند می توانند قبل از ساعت هشت وارد طرح و تا قبل از ساعت ساعت چهار از این محدوده خارج شوند.

پروژه ۷۰۰ میلیارد تومانی را ۷ هزار میلیارد تومان اعلام می کنند
حناچی گفت: اشخاصی به دلیل برخی منافع پروژه ای را اجرا می کنند که تاثیرگذاری ندارد و بعد  از اجرا هم مشکلات زیادی به وجود می آورد در حالیکه در آغاز کار هزینه پروژه را ۷۰۰  میلیارد تومان اعلام می کنند و در عمل با هفت هزار میلیارد تومان پروژه تمام میشود که منطقی نیست و به طور قطع ایراد دارد.  
شهردار تهران درباره اجرای برخی پروژه‌های عمرانی در شهر هم گفت: برخی منافعشان در اجرای پروژه هایی به اصطلاح «راه بنداز جابنداز» است که معمولا هزینه‌های پروژه را پیش از اجرا کم اعلام میکنند، همه این موارد و اعداد و ارقام  در حسابرسی سالانه شهرداری رقم ها و اعداد مشخص است.

استخدام هشت هزار نفرنیروی شهرداری در سال ۱۳۹۶
حناچی درباره اصلاح چارت سازمانی شهرداری گفت: این یک مساله داخلی است اما تشکیلات شهرداری یک مشکل بزرگ دارد و آن هم فربه بودن سازمان عظیم شهرداری است تنها در سال ۱۳۹۶ ، هشت هزار نفر به این بدنه تزریق شده اند و تا وقتی این حل نشود سرمایه گذار تمایلی به ورود به این حوزه ها ندارد.

بدهی های دولت به شهرداری تهران
او درباره مطالبات شهرداری از وزارت نفت و دولت بابت افزایش صندلی های ناوگان حمل و نقل عمومی و دریافت ما به ازای مصرف بنزین آن گفت:  برای تحقق این مطالبات؛ رایزنی ها را شروع کرده ایم البته درک می کنیم که شرایط دولت خوب نیست اما این موضوع را دنبال کرده و می کنیم تاجایی که در سال گذشته موفق شدیم ۱۲۰ میلیارد تومان از این منابع را وصول کنیم. 

شهرداری به بورس می آید؟
حناچی در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری سازمان های خود را به بورس می آورد  یا اوراق مشارکت خواهد فروخت، گفت: از فرصت بورس در حال استفاده برای سازمان هایی مثل شهروند ؛ میادین میوه و تره بار و شهر آفتاب استفاده میکنیم ولی فروش اوراق مشارکت؛ مجوز بودجه سالانه را می خواهد.  ۹۱۰ میلیارد تومان بانک آینده هم اوراق مشارکت بود که برای جذب اوراق مشارکت بانک های عامل معرفی می شوند و شهرداری نباید به آنها بدهی داشته باشد آنها وثیقه های مناسبی می خواهند که  این کمی دشوار است.

وضعیت بوستان پردیسان
حناچی در پاسخ به پرسشی راجع به اداره پارک پردیسان توسط یک نهاد دیگر گفت: دوستان ما در سازمان محیط زیست دلایلی درباره تنوع گیاهی دارند  گرچه بوستان ها و مجموعه های رفاهی باید در اختیار شهرداری قرار گیرد چراکه شهر را جذاب می کنند اگر اداره اینها خرد شود و پروسه های تصمیم گیری درباره آنها با اختلال مواجه شود.  
او در پاسخ به اینکه آیا این مشکل را با رییس جمهور در میان گذاشته؛ گفت: رییس جمهور در آیین پرده برداری از لایحه جامع مدیریت شهری نظرات خود را بیان کرده اند مشکل در این زمینه مثل همان مشکلی است که اجرای سیاست های کلان اصل 44 قانون اساسی دارد. در حالی که مشکل در بدنه است توسعه بخش خصوصی و نهادهای عمومی می تواند در حوزه مدیریت شهری راهگشا است. 


توسعه مترو 
او درباره خط ۱۰ متروی تهران نیز گفت: مطالعات اولیه برای این خط  شروع شده و در شورای عالی ترافیک به تصویب رسیده و الان در حال مذاکره با سرمایه گذاران هستیم. مشکل شهرداری در ناوگان حمل و نقل عمومی برای جذب سرمایه گذار یارانه بسیار کم دولت است که به نظر باید قیمت بلیت تا حدودی  واقعی شود. در خط ۸ و ۹ و ۱۰ به همین شکل مذاکره می کنیم .
شهردار تهران درباره مجتمع های ایستگاهی هم گفت: درباره نحوه اداره مترو؛ در حال راه اندازی هلدینگی هستیم که تمام فعالیت ها در آن متمرکز شود و لایحه ساخت این هلدینگ در حال تهیه است . 

کرونا و شهرداری تهران
شهردار تهران در دوران کرونا که از دوم اسفند آغاز شد؛ گفت: تاکنون حتی زمانی که قرنطینه کامل در شهر اجرا شد خیلی از فعالیت های مدیریت شهری در زمینه هایی مانند بهشت زهرا، حمل و نقل عمومی و سازمان مدیریت پسماند ادامه داشت در حالی که بسیاری از منابع درآمدی شهرداری متوقف شده بود. تنها سربار مالی مترو در این مدت برای ما ۲۲۰میلیارد تومان بوده و دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه ها باید به شهرداری کمک کنند.
!-- Tmicto -->