1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

شهرداری ها و دیپلماسی شهری / 3
کمال مرادی: دیپلماسی شهری پاسخ به مشکلات شهر است

شهرنوشت: دیپلماسی شهری یک هنر کاربردی است که در جهت دهی زندگی با کیفیت در شهر، اساسی و ضروری به نظر می رسد.

 

کمال مرادی: دیپلماسی شهری پاسخ به مشکلات شهر است
1399/2/19 14:0:0|print

 کمال مرادی، دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در گفتگو با شهرنوشت، در پاسخ به این پرسش که چگونه تهران می‌تواند در مسیر دیپلماسی شهری موفق باشد، بیان کرد: کلانشهرهای جهان با مشکلات بسیاری روبرو هستند که سیاست در مدیریت شهر می‌تواند بازدارنده یا دامن زننده به مشکلات باشد بنابراین باید شهر را با تعادل اداره کرد.

 

او با بیان اینکه یکی از اهداف تمامی شهرداری‌های موفق جهان، ارتقاء کیفیت زندگی در شهر است، افزود: محور هر برنامه‌ای برای مديريت شهر باید ارتقاء کيفيت زندگی فردی و اجتماعی با هدف بهبود سطح رضايتمندی شهروندان از زندگی در شهر باشد. در همین راستا سیاست دیپلماسی شهری به عنوان یک هنر کاربردی در جهت دهی به زندگی خوب در شهر، اساسی وضروری است.

 

مرادی دیپلماسی شهری را پاسخی موثر به مشکلات شهری دانست که با تمام سازوکارهایی که به سوی تعالی شهر و شهروندان حرکت می‌کنند، در ارتباط  است و توضیح داد: روابط خواهرخواندگی با شهرهای جهان، حضور در برخی از نهادهای بین المللی حوزه توسعه شهری نظیر انجمن کلانشهرهای مهم جهان (متروپلیس)، سازمان شهرها و حکومت‌های محلی، مجمع شهرداران آسیایی و جایگاه ویژه آن در روابط منطقه‌ای می تواند فرصتی برای دستیابی به دیپلماسی شهری باشد و به عنوان رهیافتی نو درسیستم مدیریت برتر شهر از یک سو و روشی برای تنظیم روابط اجتماعی در بین حوزه های خصوصی و سیاسی، نقش مهمی در ابعاد مختلف زندگی شهری ایفا ‌کند.

 

دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران درباره پیشنهادات مرتبط با هدف ارتقاء جایگاه شهر تهران و نقش آفرینی فعال آن در عرصه دیپلماسی شهری، گفت: این پیشنهادات در سه سطح، قابل بررسی است. سطح نخست؛ برگرفته از ماهیت کلانشهر تهران به مثابه سایر کلانشهرهای مهم جهان است. برای تبادل تجربیات شهرها با یکدیگر و  وحدت رویه در مواجهه با چالش‌ها از طریق مشارکت، باید زمینه‌ای مناسب ایجاد و این تجربیات در صورت بندی ايده‌ها و راهکارها لحاظ شود. تهران و سایر کلانشهرهای جهان با هدف نشان دادن توانايی‌ها و علاقمندی‌هايشان برای حل چالش‌های سياست شهری، باید ارتباطات فرهنگی و تعهدات سياسی را با ديگر بازيگران عرصه سياست بين المللی به اشتراک بگذارند. همچنین برگزاری نشسست‌های مشترک و کارگاه‌های بین المللی میان نخبگان غیر دولتی، رسانه‌های غیر دولتی و دانشجویان غیر دولتی موجب می‌شود تا علاوه بر به کارگیری افراد مختلف در این زمینه، روابط دیپلماتیک در تهران گسترش پیدا کند.

 

مرادی در ادامه افزود: سطح دوم؛ برگرفته از چشم انداز توسعه بلندمدت شهر تهران وهماهنگ با چشم انداز ۲۰ ساله کشور است. اهداف این سند در هفت بند بیان شده که در یکی از بندهای آن چنین آمده است: «تهران؛ کلانشهری با عملکردهای ملی و جهانی و با اقتصادی مدرن و مرکزيت  امور فرهنگی-پژوهشی و سياسی در سطح کشور، و حداقل يکی از سه شهر مهم و برتر منطقه آسيای جنوب غربي.» این بند اهمیت  ورود شهرداری و مسئولان به حوزۀ دیپلماسی شهری در افزایش مناسبات دو جانبه با کشورهای مختلف بویژه کشورهایی که روابط ملت و دولت دارای تنش است را نشان می‌دهد. بنابراین وجود چارچوب در حوزه دیپلماسی شهری و آماده کردن زیرساخت‌ها و شرایط نرم افزاری لازم برای رسیدن به این هدف مهم که همان جایگاه واقعی در عرصه دیپلماسی شهری است، اهمیت بسیاری دارد.

 

 دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران، سطح سوم را برگرفته از شعار «تهران شهری برای همه» ذکر کرد و توضیح داد: این شعار منتخب آقای حناچی، شهردار پایتخت و رئیس مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران است. لازمه اجرای این شعار، مدیریت شفاف، هوشمند و مشارکت پذیر است و چارچوب آن باید بر مبنای شهر خلاق پایه گذاری شود. اقدامات ارزشمندی تاکنون در راستای تحقق این شعار و در زمینه‌‌های زندگی، مردم، هوای پاک، بهره وری، آبادانی، پاسخگویی و شفافیت، فرهنگ، آینده، گردشگری و کودکان صورت گرفته که یکی از آنها در زمینه دیپلماسی شهری، بیان بهره گیری از تجربیات گذشته و کشور‌های دیگر است. برای پیشبرد پروژه‌های بزرگ چاره‌ای جز گفتگو و تعامل وجود ندارد و باید اجماع بین مسئولان ملی و محلی صورت گیرد که در صورت فراهم شدن شرایط گفتگو، نتایج خوبی کسب خواهد شد. اما متأسفانه در قوانین جایی برای گفتگو مردم و مسئولان دیده نشده است.

 

خبرنگار: ملیکا هاشمی

 

 

!-- Tmicto -->