1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

شهردار منطقه یک:
نم جوی سبب ریزش دیوار کاخ سعدآباد شد
شهرنوشت: 15 متر از طول دیوار 112 متری مجموعه کاخ سعدآباد به دلیل نمناکی و در پی بارش های اخیر فرو ریخته است. در حالی که مرمت دیوار کاخ به دلیل هزینه بالای آن انجام نشده، مدیریت مجموعه سعدآباد، شهرداری را به دلیل مدیریت نکردن نهر آب اطراف دیوار و سرازیر شدن آب به سمت پایه دیوار و در نتیجه نمناکی آن در این مسئله مقصر می داند. این درحالی است که شهرداری حفاظت از دیوار را وظیفه مدیریت مجموعه سعد آباد و خارج از وظیفه شهرداری و خشک کردن نهر را اقدامی غیر اصولی می داند.  
نم جوی سبب ریزش دیوار کاخ سعدآباد شد
1399/2/2 12:42:0|print

سید حمید موسوی، شهردار منطقه یک در گفتگو با شهرنوشت، در پاسخ به این سوال که نظر مدیریت مجموعه سعد آباد در موضوع ریزش کاخ سعدآباد این است که مراقبت نکردن شهرداری از نهر آب و مرمت نکردن آن باعث نمناکی دیوار و ریزش آن شده است، گفت: شهرداری منطقه یک همواره با مجموعه مدیریت کاخ سعدآباد همکاری داشته، از جمله اینکه  آسفالت قسمت شمالی و جنوبی مجموعه را شهرداری منطقه انجام داده و در بخش جمع آوری زباله ها و بازپیرایی فضای سبز  به این مجموعه یاری رسانده است.

او با بیان اینکه در  املاکی که در تصرف شهرداری نیست، حفظ و ایمنی و پایداری دیوار  آن با مالکان آن هاست، افزود: شهرداری به استناد بند 14ماده 55 قانون شهرداری ها، می تواند نسبت به مکان های متروکه و بدون متولی  ورود کرده و رفع خطر انجام دهد.

شهردار منطقه یک با بیان اینکه مسئولیت ریزش دیوار کاخ سعدآباد با مدیریت آن است، ادامه داد: مدیریت مجموعه سعد آباد توجهی به رطوبت و نمناکی دیوار نداشته که در نهایت منجر به ریزش آن شده است. در صورتی که اگر به شهرداری اطلاع داده می شد می توانست نسبت به پیشگیری این اتفاق کمک کند. شهرداری همواره توجه ویژه ای به مجموعه های ملی و باستانی دارد، چرا که‌ آثار ملی متعلق به همه مردم است. شهرداری علیرغم اینکه وظیفه ذاتی و سازمانی در این باره ندارد حاضر به همکاری با مجموعه سعد آباد است ولی کمکی از شهرداری خواسته نشد.

موسوی در ادامه درباره نهری که باعث ایجاد رطوبت در دیوار  شد، توضیح داد: نمی توان نهر را خشک کرد و امکان نفوذ آب را به زمین نداد، چون علاوه بر اینکه سفره های زیرزمینی دچار مشکل می شود، خشک شدن درختان نیز اتفاق می افتد. در جایی که آب وجود دارد نمناکی و رطوبت امری طبیعی است ولی مدیریت مجموعه می بایست تدبیری می اندیشید و نسبت به ایزولاسیون دیوار اقدام می کرد تا رطوبت به دیوار نفوذ نکند.

 

مرمت نشدن طول دیوار و افزایش آسیب پذیری

به گزارش شهرنوشت؛ کیا پارسا، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد علت ریزش 15 متر از این دیوار این کاخ در بخش شرقی را خراب شدن زیرسازی جوی آبی که از دربند به سمت تجریش در جریان است، می‌داند و معتقد است که تخریب این جو باعث جریان آب به سمت پایه دیوار و نم‌زدگی آن شده است.

او تأکید می‌کند که تمام دیوار کاخ باید مرمت شود و هزینه آن را 3تا 4 میلیارد تومان تخمین می زند.

پارسا اضافه کرد که در بررسی محمدحسین طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از این اتفاق، قرار است تا دیوار با همان مواد و هویت اولیه خود مرمت شود تا آسیب پذیری آن کاهش یابد.

 

 

خبرنگار: علی سی پی

!-- Tmicto -->