1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

در ماه رمضان توسط ستاد گردشگری انجام می شود
نشاط اجتماعی شبانه رمضان به همراه نیایش می آید
شهرنوشت: ستاد گردشگری شهر تهران  برای ماه مبارک رمضان برنامه هایی با عنوان «نشاط اجتماعی شبانه رمضان به همراه نیایش» را تعریف کرده که در آن اماکن مذهبی و آداب و رسوم مرتبط با این ماه در شهر تهران معرفی می شوند.
نشاط اجتماعی شبانه رمضان به همراه نیایش می آید
1399/2/1 11:0:0|print

مهرشاد کاظمی، رییس ستاد گردشگری شهر تهران در گفتگو با شهرنوشت با بیان اینکه این ستاد در ماه رمضان برنامه هایی با عنوان  «نشاط اجتماعی شبانه رمضان به همراه نیایش» را اجرا خواهد کرد، گفت: این برنامه ها با «حیات و زیست شبانه» که پیشتر در رسانه ها مطرح شده، متفاوت است. با توجه به شرایط شیوع کرونا امکان برنامه های حضوری وجود ندارد و گردشگری مذهبی در فضای مجازی در این برنامه ها دنبال خواهد شد.

او افزود: یکی از برنامه ها معرفی امامزاده های تهران است. تهران 118 امامزاده دارد که از این تعداد 70 امامزاده شاخص هستند. از این تعداد 30 امامزاده هر شب معرفی می شود.

کاظمی با بیان اینکه منطقه 10 با 13 امامزاده بیشترین آمار را در این زمینه دارد و منطقه   12 با 10 و منطقه یک با 9 امامزاده در رتبه های بعدی قرار دارند، ادامه داد: هر روز یک امامزاده از جنبه تاریخی، چگونگی ساخت بنا و مسائلی از قبیل تاثیر گذاری امامزاده بر محله بررسی می شود. همچنین در ماه مبارک رمضان هر روز یکی از مساجد قدیمی تهران معرفی می شود.

 رییس ستاد گردشگری تهران معرفی موزه ها و اشیا مذهبی موجود در آن ها را از دیگر برنامه های این ستاد در ماه مبارک رمضان دانست و افزود: در این برنامه که تحت عنوان « انسان زائر، انسان مسافر» انجام می شود اشیایی که در موزه ها با نیتی مذهبی ساخته شده اند معرفی می شوند. علاوه بر این معرفی موزه هایی مانند موزه قرآن و موزه امام علی (ع) نیز در این برنامه گنجانده شده است. 

او معرفی مراسم، آداب و برنامه های رمضان در میان تهرانی های قدیم از جنبه نوستالژی را از دیگر برنامه های رمضانی عنوان کرد و افزود: در این برنامه آداب و رسوم تهرانی های قدیم  در مراسمات افطار و سحر معرفی می شود. این معرفی به صورت پادکست از افراد پیشکسوت و قدیمی و تهران پژوهان تهیه و در فضای مجازی در اختیار شهروندان قرار می گیرد. همچنین با توجه به انجام چند عملیات جنگ تحمیلی در ماه مبارک رمضان می توان خاطرات افراد در آن دوره را به شهروندان ارائه کرد.

کاظمی با اشاره به معرفی کتاب در برنامه های رمضانی و ترویج کتابخوانی در این ایام گفت: 30 کتاب فاخر در صنعت گردشگری تهران به شهروندان معرفی می شود. به علاوه اینکه از شهروندان خواسته می شود کتاب هایی که در صنعت گردشگری در زمینه توریسم،  تهران پژوهی و تهران شناسی وجود دارد، معرفی کنند.

او ادامه داد:همه این برنامه ها در مناطق 22 گانه اجرا خواهند شد که همکاری مناطق در این زمینه ها می تواند تعداد معرفی ها را گسترده تر کند.

 

خسارات وارده بر صنعت گردشگری و راه حل هایی برای رونق آن در دوران پساکرونا

رییس ستاد گردشگری شهر تهران درباره میزان کاهش درآمد های این ستاد گفت: ستاد گردشگری به صورت مستقیم درآمدی از مقوله گردشگری ندارد اما در خصوص خسارات وارده به صنعت گردشگری

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رقم بالایی را در  حوزه های مختلف صنعت گردشگری مطرح کرده است.

کاظمی به بیکار شدن دوهزار و 500 راهنمای گردشگری اشاره کرد و گفت: حدود 6 هزار راهنمای گردشگری در تهران داشتیم که بعضی از آن ها شغل دوم دارند اما دو هزار و 500 نفر از آن ها که فعالیت در این حرفه به عنوان تنها منبع درآمدشان محسوب می شود، بیکار شدند. همچنین بسیاری از هتل ها نیروهای خود را تعدیل کرده و بسیاری از کارگاه های تولیدی صنایع دستی تعطیل شده است.

او درباره چگونگی رونق گردشگری در دوران پساکرونا و جبران خسارت های این ایام یادآور شد: تهیه کارت های سفر برای کارکنان دولتی، ارائه وام گردشگری در قالب کارت سفر توسط بانک ها، برگزاری نمایشگاه جاذبه های گردشگری در طول سال، ارائه تسهیلات برای تورهای دانش آموزی، تخفیف هتل ها به تورهای خارجی و کاهش هزینه روادید و قیمت بلیت های اماکن تاریخی  برای گردشگران خارجی از پیشنهاد های ستاد گردشگری برای رونق این صنعت است.

 

کاظمی اضافه کرد: ایجاد بازارچه های موقت و دائمی برای فروش صنایع دستی می تواند به این بخش کمک قابل توجی کند. علاوه بر این می توان از ارگان های مختلف درخواست کرد که برای کادو و هدیه دادن در مناسبت ها و مراسمات از صنایع دستی استفاده کنند تا کسب وکار و صنایع دستی رونق بیشتری پیدا کند.

 

او در پایان یادآور شد: با توجه به حساسیت های ایجاد شده در این ایام، پروتکل های بهداشتی باید ابلاغ شود تا مردم راحت تر و با آرامش خاطربیشتری  وارد اماکن گردشگری و تاریخی و موزه ها شوند.

خبرنگار: علی سی پی

!-- Tmicto -->