1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

به منظور افزایش سرانه فضای سبز منطقه 14 تا پایان خرداد
باغ وثوق الدوله، بوستان عمومی می شود
شهرنوشت: باغ وثوق الدوله تا پایان خرداد ماه امسال به عنوان بوستان شهری به بهره برداری می رسد. این باغ را شهرداری تهران در سال 1398 به منظور افزایش سرانه فضای سبز عمومی منطقه 14 از بنیاد مستضعفان خرید.
 باغ وثوق الدوله، بوستان عمومی می شود
1399/1/30 11:5:0|print

علی محمد مختاری، مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در گفتگو با شهرنوشت درباره آخرین وضعیت تملک باغ وثوق الدوله و اقدامات انجام شده گفت: باغ قدیمی موسوم به وثوق الدوله متعلق به بنیاد مستضعفان بوده و توسط شهرداری تهران  با توجه به کمبود سرانه فضای سبز موجود در منطقه 14، تملک شده و با حفظ درختان و بافت قدیمی و بهره گیری از سبک باغسازی ایرانی – اسلامی در حال تبدیل به بوستان عمومی است . 

مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با بیان اینکه طراحی این بوستان با ایده اصلی طرح باغ از شیوه باغسازی ایرانی - اسلامی است، عنوان کرد: طبق اطلاعات محلـي و اسناد موجود مي توان سال تأسيس بنا باغ وثوق الدوله را از سال 1308 الي 1312 تخمين زد. البته بنای موجود در این باغ ويلاي تابستاني بوده و به عنوان یک اثر میراثی شناخته می شود.


مختاری درباره زمان بهره‌برداری از این بوستان توضیح داد: با توجه به اقدامات انجام شده و پیشرفت کار، این بوستان تا پایان خرداد ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید، البته به منظور رفاه حال شهروندان منطقه ابنیه و امکانات مناسبی جهت امکان بهره برداری از این بوستان در نظر گرفته شده است.

او هدف از تملک باغ وثوق الدوله توسط شهرداری تهران را ارتقاي كمي و كيفي فضاهاي واجد هويت تاريخي، فرهنگي و اجتماعي در شهر تهران به منظـور تقويـت و رونـق و ارتقاء جريان زندگي شهري دانست و گفت: 
حفظ يك بناي تاريخي ارزشمند براي تاريخ وهويت شهرتهران و استفاده از ظرفيتهاي اين بنا براي خدمت رساني به مردم منطقه جنوب شرقي تهران از دیگر اهدافی بوده که درباره این باغ دنبال می‌شود.

مرمت واستحكام بخشي عمارت وثوق الدوله براي افزايش طول عمر اين بناي ميراثي و باز زنده سازي اين بناي ارزشمند با كاربري هاي فرهنگي واجتماعي براي افزايش سرانه هاي خدمات فرهنگي منطقه موضوعات دیگری بود که مختاری به آن اشاره کرد و گفت: برگزاري رويدادهاي هاي فرهنگي وهنري جهت ارتقاي تعاملات اجتماعي وفرهنگي و كيفيت زيست منطقه از جمله اقداماتی است که بعد از بهره برداری از این باغ مورد توجه است.
 
به گفته مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در محوطه بوستان وقوع الدوله علاوه بر حفظ باغ قدیمی و بازپیرایی مناسب فضای سبز بر اساس باغسازی ایرانی -  اسلامی ساخت زمین بازی، زمین ورزشی، حیاط های مراکشی، تاکستان و کبوترخانه ، سردر، سرویس بهداشتی هشت چشمه، محورها، آبنماها ، دیوارهای پیرامونی ، گلگشت در دست اجرا است. 

به گزارش شهرنوشت ، عمارت وثوق الدوله یا باغ سلیمانیه، قدمتی ۱۵۰ ساله دارد و آن را حسن خان معروف به «وثوق الدوله» ساخته است. آینه کاری و نقاشی های گل و مرغ و مقرنس کاری دیوارها و سقف عمارت منحصر به فرد است. اتاق ها دارای ارسی هستند که با تزئینات چوبی ظریف و شیشه های رنگی مزین شده اند. این طور که در کتاب های تاریخ آمده این باغ ویلای تابستانی وثوق الدوله بوده و منزل اصلی او در خیابان سرچشمه واقع شده است.
 این بوستان یکی از باغ های منطقه 14، موسوم به باغ وثوق الدوله(سلیمانیه) است که با مساحت تقریبی 2 هکتار در بزرگراه شهید محلاتی، خیابان 10فروردین، میدان شهدای تفحص، خیابان سهیل جنب کلانتری 121 واقع شده است.

 

 

خبرنگار:الهه خانی


!-- Tmicto -->