1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

برای نخستین بار در خاورمیانه
موزه آجر در منطقه 19 ساخته می شود
شهرنوشت: موزه آجر با اعتباری در حدود 15 میلیارد تومان و به مساحت اولیه 12 هزار متر مربع در محدوده پارک ایرانیان در جنوب غربی منطقه 19 ساخته خواهد شد. موزه ای که در صورت ساخت، نخستین موزه آجر در خاورمیانه خواهد بود.
موزه آجر در منطقه 19 ساخته می شود
1399/1/27 11:30:0|print

 علی داوطلب، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 19 در گفتگو با شهرنوشت، با بیان اینکه ساخت موزه آجر به عنوان طرح دانشگاهی با همکاری شرکت توسعه فضای فرهنگی وارد طراحی فاز اول شد، گفت: در این موزه که اعتبار 15 میلیارد تومانی آن تامین شده، دارای کارگاه کوچک مقیاس تولید آجر و سالن هایی برای برپایی نمایشگاه و رقابت برترین تولید کننده های آجر جهان خواهد بود و رویدادهای ملی و بین المللی آجر در آن برگزار می شود.همچنین محلی برای حضور و تعامل صنعت، تاریخ، دانشگاه و دانشجو خواهد بود.

او با بیان اینکه به منظور ایجاد موزه آجر، یکی از کوره های واقع در محدوده پارک 180 هکتاری ایرانیان در ناحیه 3 و در جنوب غرب منطقه، بازسازی و تملک شده و مساحت اولیه 12 هزار متری برای ساخت سازه آن در نظر گرفته شده است، افزود: کوره های آجرپزی متشکل از قمیر(محل پخت ) و میله کوره هستند که تلاش برحفظ  و احیا سازه های آن ها در این موزه است. طراحی فاز اول این موزه دو تا سه ماه آینده انجام و سپس وارد فاز اجرایی می شود. در فاز طراحی این موزه با  نهاد و دستگاه های مرتبط تعاملات لازم  برای اخذ آخرین تجربه های جهانی در این باره انجام می شود.

معاون شهرسازی و معماری منطقه 19 بابیان اینکه 37 کوره آجرپزی در منطقه وجود دارد که 15 مورد آن تخریب شده و 22 کوره باقی مانده است، ادامه داد: تا دو دهه پیش کوره پزخانه های تولید آجر در داخل بافت شهری فعالیت می کردند و تقریبا همه آنها در اراضی منطقه 19 قرار داشت. از زمانی که این کوره ها تعطیل شد،سازه های آنها نه تنها بلا استفاده و درحال نابود شدن هستند بلکه با تبدیل به فضاهای بی دفاع شهری، آفتی برای مردمان این منطقه شده است.

او با اشاره به سرانه فضاهای فرهنگی پایین و دو دهم درصدی منطقه   19، اضافه کرد: ایده های متعددی برای این اراضی مطرح می شود ولی با توجه به توسعه نامتوازن بافت شهری و تقلیل سرانه های فرهنگی در جنوب غرب شهر و افزایش بارگذاری جمعیتی در این پهنه، مناسبترین گزینه استفاده حداکثری از آنها برای توسعه بافت فرهنگی و گردشگری  و خدماتی مورد نیازشهر است.

خبرنگار: علی سی پی


!-- Tmicto -->