1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر


از بین رفتن 40 درصدی میزان درآمد 164 کسبه و صنف دریاچه چیتگر

شهرنوشت: برآوردهای اولیه از متضرر شدن 40 درصدی اصناف دریاچه شهدای خلیج فارس( چیتگر) و شرکت کارکنان شهرداری به عنوان متولی بهره برداری از آن،  پس از تعطیلی فعالیت های تفریحی و گردشگری در نوروز، به دلیل شیوع ویروس کرونا حکایت دارد.

از بین رفتن 40 درصدی میزان درآمد 164 کسبه و صنف دریاچه چیتگر
1399/1/24 8:30:0|print

مرتضی احمدی، مدیر عامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران متولی بهره برداری دریاچه شهدای خلیج فارس در گفتگو با شهرنوشت؛ با بیان اینکه دریاچه شهدای خلیج فارس در دو مرحله تعطیل شد، گفت: تعطیلی صنوف اطراف دریاچه از 24 اسفند و مجتمع تجاری بام لند از 29 اسفند 1398 انجام شده و منع ورود شهروندان به محوطه دریاچه نیز از هفتم فروردین 1399 اعمال شد که این روند کماکان ادامه دارد.

او افزود: دریاچه شهدای خلیج فارس 164 کسبه و صنف فعال دارد و تعطیلی آن ها تا پایان فروردین ماه ادامه خواهد داشت و برای بعد از آن نیز ابلاغ نهایی ستاد مبارزه با کرونا تکلیف بازگشایی آن را مشخص خواهد کرد.

احمدی ادامه داد: بازگشایی بوستان ها به منظور تردد مردم توسط سازمان پارک ها اعلام شده اما با توجه به شرایط خاصی که دریاچه شهدای خلیج فارس از نظر استقبال گسترده و تجمع شهروندان دارد، مجوز تردد مردم و بازگشت به حالت سابق را ابلاغ و پاسخ دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا به استعلام شرکت کارکنان شهرداری مشخص خواهد کرد.

او درباره میزان خسارات وارده تعطیلی صنوف و فضای دریاچه از زمان تعطیلی بر اثر شیوع ویروس کرونا گفت: افق آسیب های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما طبق برآوردهای اولیه حدود 40 درصد از درآمدهای کسبه دریاچه و شرکت عمرانی کارکنان شهرداری به عنوان متولی مدیریت امور دریاچه از بین رفته است.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران ادامه داد: از نظر زمانی شاید تعطیلی دو و یا سه ماه برای دریاچه و صنوف وجود داشته باشد اما به دلیل اینکه 20 درصد مراجعه شهروندان به دریاچه، سالیانه از اواخر اسفند تا اواسط فروردین صورت می گرفت و از طرف دیگر پیش از اعلام تعطیلی دریاچه نیز استقبال شهروندان و میزان درآمد،  عملا به صفر رسیده بود بنابراین میزان درآمد از دست رفته صنوف و خدمات تفریحی و گردشگری دریاچه و شرکت عمرانی کارکنان که تامین هزینه های نگهداشت دریاچه  را بر عهده دارد بیش از مدت زمان تعطیلی آن خواهد بود.

 

بخشودگی اجاره های اصناف در زمان تعطیلی

او با بیان اینکه شرکت متولی بهره برداری از دریاچه، پس از کنترل بیماری به دنبال جبران حضور مردم برای بازدید و استفاده از خدمات تفریحی و گردشگری است، افزود: کارکرد اصلی دریاچه، آرامش شهروندان در ایام فراغت است که بر اساس آن فعالیت های ویژه ای برای ایام بعد از مهار بیماری در نظر گرفته شده است و سبب خواهد شد که شهروندان استقبال ویژه ای از این برنامه ها داشته باشند و در عین حال به اصناف مرتبط با دریاچه نیز کمک شود.

احمدی با بیان اینکه شرکت عمرانی کارکنان در حال رایزنی با مراجع بالاتر در صنعت گردشگری است تا از کمک ها و منابع ملی برای دریاچه استفاده شود، گفت: در مدتی که اصناف و مجتمع های تجاری اطراف دریاچه شهدای خلیج فارس تعطیل هستند، اجاره ای از آن ها دریافت نخواهد شد اما با توجه به میزان بالای خسارت و کاهش درآمد، تلاش برای تامین منابعی برای بخشودگی بیشتر صنوف در پرداخت اجاره ها و سایر بخش ها ادامه دارد.

او در خاتمه درباره اخباری مبنی بر فعالیت دوچرخه سواری در اطراف دریاچه در ایام نوروز یادآور شد: از 24 اسفند 1398، همه کاربری های مرتبط با دریاچه متوقف شده و از هفتم فروردین 1399 نیز از ورود شهروندان به دریاچه جلوگیری شده است بنابراین اگر تا ششم فروردین دوچرخه ای در اطراف  دریاچه مشاهده شده، متعلق به شهروندان بوده است.

خبرنگار: علی سی پی

 

!-- Tmicto -->