1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر


سمن ها برای پیشگیری و مقابله با کرونا چه کردند؟
همزمان با شیوع بیماری کرونا در تهران و دیگر شهرها و استانهای کشور، بسیاری از سمن ها در کنار فعالیت های روزانه خود، موضوع آموزش و اطلاع رسانی و نیز حمایت از گروههای آسیب پذیر جامعه در برابر کرونا را در دستور کار خود قرار دادند. این اقدامت تماما بدون حمایت بخش دولتی و یا مدیریت شهری صورت گرفته است و از این نظر بسیار قابل توجه است. 
سمن ها برای پیشگیری و مقابله با کرونا چه کردند؟
1398/12/13 12:59:0|print

به گزارش شهر نوشت  برخی از سازمانهای غیر دولتی به دلیل برخورداری از حمایت های مردمی و بنیه قوی تشکیلاتی موفق شدند اقدامات خوبی در این حوزه انجام دهند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است. در همین حال دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران نیز با انتشار فراخوانی از داوطلبان واجد شرایط برای مقابله با کرونا دعوت به همکاری کرد.

توزیع پک بهداشتی بین کودکان و خانواده های کم برخوردار

سازمان داوطلبین هلال احمر، با حمایت 11 سازمان های مردم نهاد دیگر در حوزه کودکان کار، به یاری این بخش کم برخوردار جامعه شتافته و کمپین حمایت از خانواده های کم برخوردار در برابر کرونا  را تشکیل داده است.

این کمپین امروز 12 اسفند موفق شده به میزبانی «جمعیت طلوع بی نشان‌ها» در یکی از مراکز این جمعیت به نام سرای مهر، 10 هزار پک بهداشتی ( ماده ضد عفونی کننده، صابون، دستکش لاتکس و ماسک ) و خوراکی بسته بندی شده را بین اهالی دروازه غار پخش کند. بیش از 30 داوطلب در مرحله بسته بندی و توزیع این بسته ها در این کمپین مشارکت داشتند.

این سازمان مردم نهاد همچنین در راستای شفافیت و اطلاع رسانی مالی، در نخستین گزارش خود اعلام کرده بالغ بر 45 میلیون تومان از طریق واریزی های مردمی کسب کرده اما برای خرید مواد ضدعفونی و ملزومات دیگر بیش از یکصد میلیون تومان هزینه کرده است.

«جمعیت طلوع بی نشان‌ها» همچنین برای تولید 320 هزار ماسک تنفسی فراخوان داده و برای تهیه برخی اقلام مورد نیاز، درخواست کمک مالی و معنوی کرده است. این اقلام شامل 100 کیلو پارچه ملت بلون، پارچه اسپان باند 40 گرم 1800 متری، پارچه خودرنگ 30 گرم 2000 متری است. آنها با شعار #از_کرونا_امید_و_آگاهی_بسازیم از خیران و داوطلبان درخواست کمک کرده اند.

آنها علاوه همچنین 400 لیتر اتانول 90 درصد (که برای تهیه 700 لیتر ماده ضدعفونی کننده دست کافیست)، به استان گیلان ارسال کرده اند تا برای اقشار کم درآمد مورد استفاده قرار گیرد. 

در همین حال این سمن، چندین کلاس آموزشی آشنایی با کرونا برای داوطلبان و یاوران خود نیز برگزار کرده است. داوطلبان این سمن همچنین در برخی محلات شهر تهران با پوشش ایمن ، بین کودکان کرده و ضمن توزیع اقلام بهداشتی، شیوه های شستشوی دستها را نیز به آنها آموزش دادند. داوطلبان این سمن، همچنین کارتن خواب های شهر تهران هم مورد حمایت قرار داده و اعلام کرده قصد دارد علاوه بر توزیع پک های بهداشتی و غذایی بین کارتن خواب ها، تا اول فروردین بسیاری از آنها را حمام برده و با مواد ضد عفونی کننده آشتی دهند.

 

توزیع لباس ایزوله بین کادر درمانی

برخی سمن ها به منظور ایفای نقش در تاثیرگذاری تامین منابع و یاری در حد توان علمی و عملی و تجربی خود در حوزه‌ مبارزه با کرونا هم وارد شدند . به عنوان مثال، در «موسسه نیک گامان جمشید تهران» پس از مشورت و درکِ  اولویت در دو حوزه درمان و پیشگیری، تا کنون  "چهار هزار دست" لباس ایزوله برای کادر درمانی بیمارستان ها به مبلغ 200 میلیون تومان تهیه و توزیع شده است.

در حوزه‌ی تلاش برای پیشگیری از ابتلای کودکان و نوجوانان کار و خیابان و اقشار آسیب پذیر در مناطق پر خطر، نیز «موسسه نیک گامان جمشید تهران»، هزاران پکیج بهداشتی و آموزشی به ارزش یکصد میلیون تومان تهیه و توزیع کرده است.

این سازمان مردم نهاد حالا، شماره حسابی را هم جهت دریافت کمک های مردمی برای تهیه اقلام مورد نیاز اعلام کرده است.

 

توزیع بسته های بهداشتی در کارگاههای تفکیک زباله

جمعیت امام علی نیز با آموزش نحوه پیشگیری و توزیع بسته های بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده و ماسک و الکل، در مناطق حاشیه ای شهر کرج، کودکان و زنان و مردان زباله گرد را تحت پوشش قرار دادند، داوطلبان این جمعیت خود مجهز به لباس های مخصوص بوده و آموزش های لازم را دیده بودند و در نهایت آموزش کودکان را به صورت عملی و چهره به چهره شروع کردند.

آنها همچنین 80 پک بهداشتی ( شامل شامپو، صابون، مسواک، خمیردندان، پد الکی، فیفول، مولتی ویتامین، دستکش لاتکس، حوله، لیف و شانه و ژل ضدعفونی کننده )بین نیازمندان در شهر ری توزیع کردند. برگزاری کارگاههای آموزشی، نصب پوسترهای آموزشی در محلات جنوب شهر تهران و ری نیز از دیگر اقدامات این گروه است.

توزیع پک بهداشتی و تغذیه ای و میوه در بین 94 خانواده تحت پوشش در پاکدشت نیز از دیگر اقدامات این گروه تاکنون بوده است. مشابه همین پک ها در محله احمدآباد مستوفی نیز توزیع شده و آموزشهای لازم به خانواده داده شده است.

محتویات پک های ارائه شده با توجه به گروههای هدف متفاوت بوده و برای کودکان کار در پک ها، ماسک و دستکش کار و ژل ضدعفونی کننده و الکل هم دیده شده است.

 

دورکاری در بین سمن ها

فعالیت های برخی دفاتر سمن ها به صورت دورکاری انجام می شود. به عنوان مثال موسسه خیریه پیام امید که خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست را تحت پوشش غذایی، آموزشی، مسکن، سلامت و کارآفرینی قرار می دهدبه دلیل شیوع بیماری کرونا تمامی فعالیت های دفترش را به حالت دورکاری انجام می دهد و شماره ای را برای تماس مخاطبانش اعلام کرده است.

 

محک چه کرده است؟

«موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک» نیز اقدام به تولید محتوای آموزشی جذاب و پیام های اموزشی با طرح ها و کاریکاتورهای موثر کرده است. این موسسه همچنین اعلام کرده، تمامی افرادی که وارد ساختمان های محک می شوند با تب سنج در بدو ورد دمای بدن شان اندازه گیری می شود و استفاده از دستکش در تمامی قسمت های این موسسه بین پرسنل و مددجو ها الزامی شده است.

برخی دیگر از سمن ها نیز مانند مجمع فعالان زیست محیطی کشور و نیز انجمن زیست محیطی اکو نیز اقدام به بازخوانی مجدد و ساده سازی محتواهای اموزشی تولید شده توسط وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی کرده و با ایجاد طرح های ساده و اینفو گرافی و موشن گرافی در امر اطلاع رسانی و آموزش و پیشگیری از کرونا در فضای مجازی فعالیت می کنند.

اما در این میان سمن هایی هم هستند که به دلیل محدودیت های اعتباری و یا تشکیلاتی فعالیت هایشان نتوانستند فعالیت های حمایتی خاصی در این حوزه داشته باشند. برای مثال عباس دیلیمی‌زاده، مدیرعامل جمعیت تولد دوباره، به پایگاه خبری اعتیاد می گوید: بسیاری از پرسنل این مراکز از افرادی تشکیل شده است که پیش از این خود اعتیاد داشته‌اند، و حالا ترک کرده‌اند و سال‌ها مصرف مواد مخدر، منجر به ایجاد بیماری‌های ریوی و تنفسی در آن‌ها شده است. با توجه به این‌ نکته که میانگین سنی آن‌ها (البته در این خیریه) حدود ۴۰ سال است، به نظر می‌رسد کادر خدماتی مراکزی شبیه به این خیریه خود از افراد حساس به حساب بیایند. حال آن‌که به عقیده دیلیمی‌زاده تعطیلی مراکز در چنین برهه مهمی، منجر به آسیب‌های بیشتر به گروه‌های طرف خدماتشان می‌شود.

او در بیان دشواری‌هایی که با آن مواجه‌اند گفت: «همین چند روز پیش برای تهیه امکانات ساده بهداشتی برای مراکز کاهش آسیب تولد دوباره مانند ژل ضدعفونی‌کننده دست، بسیار تلاش کردیم تا در نهایت موفق شدیم ژل ضدعفونی‌کننده را از بازار سیاه با چند برابر قیمت تهیه کنیم. این در حالی است که سیستم بهداشتی و درمانی کشور وظیفه دارد همان امکاناتی که در بیمارستان‌ها در اختیار پرسنل قرار می‌دهد در اختیار پرسنل مراکز کاهش آسیب هم قرار دهد…ما حاضر هستیم برای سلامت جامعه جان خودمان را فدا کنیم اما حاضر نیستم در مقابل بی‌عدالتی سکوت کنیم.» سازمان‌های مردم‌نهاد حتی اگر خودشان توان مالی تهیه وسایل بهداشتی را داشته باشند، با توجه به نبود این اقلام در بازار امکان عملی آن را ندارند.

!-- Tmicto -->