1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر

معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران مطرح کرد:
تلاش شهرداری تهران برای حضور فعالانه تر زنان در مدیریت شهری

شهرنوشت: معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران برای حضور فعالانه بیشتر زنان در مدیریت شهری و عرصه های عمومی شهر تلاش ویژه دارد.

تلاش شهرداری تهران برای حضور فعالانه تر زنان در مدیریت شهری
1398/11/29 11:54:0|print

به گزارش شهرنوشت، زهیر صباغ پور، معاون امور بین الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران روز گذشته در مراسم «گفتمان پیشرو علمی(گپ)؛ ایده ها و تجربه های زنان در علم و فناوری» که در دانشگاه الزهرا برگزار می شد، با تبریک ولادت حضرت زهرا و روز زن گفت: با نگاهی به سیر تکوین زندگی اجتماعی انسان متوجه یک وجه غالب مردانه در ابعاد مختلف زیست انسان می شویم که این برتری که در ابعاد مختلف زندگی تکثیر و بازتولید شده است، تا جایی که برخی جوامع را از بهره مندی و استفاده از توانمندی ها و استعدادهای حدود نیمی از جمعیت خود محروم کرده است.

صباغ پور ادامه داد: این در حالی است که جهان امروز به این نتیجه رسیده است که بانوان ظرفیت های فراوانی دارند که می توان از آنها بسیار بهره برد. امروز در بعد بین المللی، نهاد زنان ملل متحد به عنوان یکی از مهم ترین سازمان های بین المللی در زمینه حقوق زنان در حوزه های مختلف منجمله توانمند سازی بانوان بسیار فعال و پرتلاش است. 

وی افزود: شهرها اما به عنوان زیستگاه بیش از 55 درصد مردم جهان موظف به مهیا نمودن زیر ساخت های لازم برای حضور امن بانوان در سطح شهر، ایجاد عدالت و فرصت برابر شغلی و همچنین حضور زنان در بالاترین سطوح مدیریت شهری هستند. همانطور که در دوره جدید مدیریت شهری تهران، گفتمان شهری تحت شعار "تهران، شهری برای همه" تاکید بر نقش آفرینی تمامی گروه ها در زیست شهری دارد. از این منظر، چشم انداز ما در شهرداری تهران بر اساس برنامه سوم توسعه شهر تهران بر متمرکز روی توانمند سازی زنان، ارتقای سطح عدالت جنسیتی و افزایش امنیت زنان در فضاهای شهری شکل گرفته است.  

صباغ پور ادامه داد: اداره کل بانوان نیز در شهرداری فعالانه در این مسیر گام برداشته  و به دنبال پر رنگ نمودن حضور و نقش زنان در عرصه های شهری است و به امید روزی هستیم که توازن جنسیی را در حد اعلا داشته باشیم.  

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، همچنین در این مراسم لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور هم گفت: دانش و پارسایی دو فضیلت بزرگ بشری هستند که در هم طنیده اند و هر کسی این دو ویژگی را داشته باشد، فردی با فضیلت خواهد بود. 

وی با یادی از مریم میرزاخانی گفت: من با آن مرحومه آشنایی داشتم و  با این خانم عالم و دانشمند خاطرات زیادی دارم او همواره دغدغه مردم خاورمیانه و شرایط مردم در این منطقه به خصوص در نقاط جنگ زده را داشت و از نزدیک می دیدم که چقدر به فکر مردم عراق بود که آن زمان زیر باران موشک آمریکایی ها قرار داشتند. 

وی به قانون تابعیت فرزندان مادرانی که همسران غیر ایرانی دارند اشاره کرد و گفت: مریم میرزاخانی هم خیلی دوست داشت که فرزندش تابعیت ایران را داشته باشد و من خیلی تلاش کردم این قانون را به تصویب برسانم و این کار را کردم، هر چند در اجرا با موانعی مواجه شده است. 

جنیدی بر قانونی بودن حق وزیر و مدیر شدن زنان تاکید کرد و گفت: من در این زمینه هم در منابع اسلامی و هم قانون بررسی کرده ام و نظر من زنان از نظر قانون نه تنها می توانند وزیر شوند بلکه حتی می توانند رییس جمهور شوند و این سمت ها از نظر قانون ممنوعیت ندارند.  

وی افزود: از نظر شرع و اسلام هم روی دو حق برای زنان هیچ شبهه ای وجود ندارد و آن تاکید بر توانمندی معنوی و مادی زنان است که حتی بر آن تاکید هم شده است توانمندی فرهنگی و معنوی یعنی داشتن حق تحصیل و حق دسترسی به دانش که در کشور ما زنان از این نظر در شرایط خوبی هستند، توانمندی مادی هم به نظر من داشتن حق شغل و کسب درآمد است که باید شرایطش در کشورمان مهیا باشد. این دو توانمندی در فقه امامیه هم مورد تشویق بوده است.  

در ادامه مراسم کریستینا اونج سفیر اسلونی طی سخنانی از کم بودن تعداد سفرای زن کشورهای دیگر در تهران گلایه کرد و از سوی دیگر فعالیت زنان در ایران را مناسب و قابل توجه توصیف کرد.  

لازم به ذکر است در این مراسم سفرا و دیپلمات های کشورهای دیگری چون دانمارک، سوئیس ، اتریش و مالزی حضور داشتند. 
همچنین در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از زنان با عنوان  پرستو با نگارگری سرکارخانم ماریا ریگر از اتریش برپا بود.
!-- Tmicto -->