1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
مشروح خبر


افتتاح اولين سايت پرنده نگري پايتخت در پارك شهر
گروه محيط زيست: به منظور آشنايي با گونه هاي مختلف پرندگان، نحوه زيست آنها و توسعه صنعت اكوتوريسم در محيط هاي شهري، اولين سايت پرنده نگري پايتخت در پارك شهر راه اندازي شد.
افتتاح اولين سايت پرنده نگري پايتخت در پارك شهر
1394/2/19 10:9:0|print

به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومي ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران، صبح امروز سايت پرنده نگري در پارك شهر تهران در منطقه 12 با حضور منصور باقرصاد، قائم مقام خدمات شهري شهرداري تهران، علي محمد شاعري، رييس ستاد محيط زيست شهرداري ، محمد حقاني، رييس كمسيون محيط زيست شوراي شهر ، محمد حسين بازگير، رييس اداره حفاظت از محيط زيست شهر تهران و  جمعي از مديران و كارشناسان شهري افتتاح شد.

در اين مراسم ،علي محمد شاعري ، رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با بيان اينكه امروز شاهد افتتاح اولين سايت پرنده نگري پايتخت هستيم گفت: پرندگان سمبل آزادي ، نشاط و زندگي هستند و ما در تلاش هستيم كه در تمامي مناطق شهر تهران سايت پرنده نگري را براي آشنايي شهروندان با نحوه زندگي پرندگان ايجاد كنيم.

وي با بيان اينكه 500 گونه پرنده در كشور شناسايي شده است، افزود: در شهر تهران بيش از 170 گونه پرنده شناسايي شده كه به دليل بهبود شرايط زيست گاهي جمعيت پرندگان در حال افزايش است.

شاعري تصريح كرد: پارک شهر تهران در طول یک سال میزبان بیش از 40 گونه پرنده وحشی است.

وی همچنین گفت: برخی از اين پرندگان بصورت بومی، برخی مهاجر بهاره و تابستانه، برخی مهاجر پاییز و زمستان و برخی به عنوان مهاجر عبوری هستند، كه از مسافت‌های بسیار دور مانند قاره آفریقا و يا از کشورهای شمالی ايران وارد اين پارك مي شوند.

شاعری با اشاره به اينكه ستاد محيط زيست شهرداري تهران به منظور آشنايي شهروندان با گونه هاي مختلف پرندگان و نحوه زيست آنها، پروژه سایت پرنده‌نگری را در پارک شهر ايجاد كرد، افزود: شهرها عرصه‌هايي نيستند كه در آنها فقط انسان‌ها حق زندگي داشته باشند، بلكه همزمان مي‌توان در محيط‌هاي شهري انواع گوناگوني از موجودات زنده اعم از گياهان يا جانوران را مشاهده كرد كه حق زندگي دارند.

شاعري اضافه كرد:هراندازه محيط‌ زيست شهري پاك‌تر و سالم‌تر باشد، مجموعه موجوداتي كه در اين محيط زندگي مي كنند داراي تنوع و شادابي بيشتري هستند. در واقع آشنايي با پرندگان و آگاهي از نيازهاي زيست آنها ما را وادار مي كند تا به اهميت روش‌هاي حفاظت از محيط زيست شهري توجه بيشتري كنيم.

وي تصريح كرد:در محيط هاي شهري، زندگي همه موجودات به نحوي با يكديگر پيوند دارد و هر اتفاق ناخوشايندي كه براي آنها رخ دهد عملاً مي‌تواند بر محيط زيست شهروندان و سلامت روح و روان آنها تأثير منفي بگذارد.

شاعري به اهداف ایجاد سایت پرنده‌نگری در پارك شهر تهران اشاره و بيان كرد: آشنایی با گونه‌های مختلف پرندگان و نحوه زیست آنها مانند آشیان‌گزینی، تغذیه، زادآوری و ...، توسعه، رونق و ترویج صنعت اکوتوریسم در محيط هاي شهری، بیان اهمیت و ارزش زیست محیطی پرندگان و نقش آنها در اکوسیستم های شهری و ايجاد آرامش روحی و روانی ناشی از مشاهده پرندگان به خصوص در کلانشهرهایی مانند تهران از جمله اهدافي است كه موجب ايجاد سايت پرنده نگري در اين محيط شده است.

 

!-- Tmicto -->