2021/09/25 - شنبه 3 مهر 1400
2021/09/25 - شنبه 3 مهر 1400
مشروح خبر


اصلاح ساختار اداری و اجرایی کشور، اولویت اول حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی
گروه پژوهش و مدیریت: شهردار تهران ساختار اداری و اجرایی  فعلی کشور را مهم ترین مانع موجود بر سر راه تحقق اقتصاد مقاومتی دانست. 
اصلاح ساختار اداری و اجرایی کشور، اولویت اول حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی
1393/10/28 13:34:0|print

به گزارش شهرنوشت و به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، دکتر قالیباف در جلسه هم اندیشی تخصصی اقتصاد مقاومتی و مدیریت شهری که به همت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و با حضور جمعی از اساتید، صاحبنظران اقتصادی و مسئولان اجرایی حوزه مدیریت شهری برگزار شد، با اشاره به لزوم اصلاح ساختار اداری و اجرایی کشور به عنوان یکی از ضروریات بی قید و شرط تحقق اقتصاد مقاومتی، بر اهمیت توجه به سه اصل مهم تفکیک سطوح ملی و محلی، ماهیت و جنس موضوع و همچنین میزان مسئولیت پذیری و پاسخگویی در انجام فعالیت ها تاکید کرد.  

 وی در تبیین این سه اصل با بیان این که باید به سطح یعنی مکان اتفاق پدیده و مقیاس یعنی میزان تاثیری که از تصمیمات منتج می شود توجه گردد، گفت: همچنین  بر لزوم تفکیک تصدی گری و تولی گری در کارهای ملی و محلی باید توجه شود.

محمدباقر قالیباف با اشاره به سخن حضرت امام (ره) که هر کاری را که مردم می توان انجام دهند دولتی ها در آن دخالت نکنند ، افزود: باید تعیین شود که چه میزان از کار مردمی و چه مقدار از آن دولتی است.  

وی خاطر نشان کرد: مادر شهرداری تعلیم و تکریم را به عنوان دو معروف می شناسیم که باید آنرا تا آنجا که امکان دارد توسعه دهیم و با فقر و تکاثر به عنوان دو منکر بزرگ جامعه اسلامی مبارزه کنیم.  

شهردار تهران با بیان این مطلب که شهر ها باید مرکز تولید قدرت، ثروت ، معرفت و منزلت باشند افزود: اگر در انجام کار اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی یا ایجاد الگوی ایرانی ـ اسلامی و تحقق اقتصاد مقاومتی چهار محور فوق در یک رابطه منطقی و یک مکانیزم مشخص با هم عمل کنند خروجی آن منتج به دو معروف تعلیم و تکریم خواهد شد که با دو منکر بزرگ فقر و تکاثر مبارزه می کند.  

 وی همچنین با انتقاد از نگاهی که حمایت از تولید داخل را معادل بی مسولیتی و عدم پاسخگویی در برابر مشتریان قلمداد می‌کند، این نگرش را مغایر با مفهوم و اصول اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی این است که افراد باید در برابر ارائه برنامه و انجام کار خود مسئولیت پذیر باشند و در صورت عدم تحقق اهداف و وعده های خود مسئولیت هزینه های آن را بپذیرند، همان چیزی که در همه کشورهای دنیا وجود دارد. 

قالیباف در خاتمه با تشریح روند حرکت شهرداری تهران به سمت درآمدهای پایدار و کاهش وابستگی آن به درآمدهای ناپایدار، برای همکاری بیش از پیش شهرداری با متخصصان و صاحبنظران در این مسیر را اعلام آمادگی کرد.
به گزارش شهرنوشت این جلسه هم اندیشی تخصصی به دنبال فراخوان صورت گرفته از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برای دریافت مقالات درباره اقتصاد مقاومتی و مدیریت شهری برگزار شد که در آن تعدادی از صاحبان مقالات برگزیده و نیز اساتید دانشگاه و صاحبنظران اقتصادی به بیان دیدگاه‌ها و پیششنهادات خود در این زمینه در حضور شهردار تهران و معاونان وی پرداختند.

!-- Tmicto -->