1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
1400/11/03 - يكشنبه 3 بهمن 1400
در آینه رسانه ها
مشروح خبر

مسجد جامعی: وزارت صمت به میدان آید
لزوم مرمت کارخانه ١٠٠ ساله سیمان
مرمت کارخانه ۱۰۰ ساله سیمان در شهر ری بسیارحائز اهمیت است، تاسیسات و دستگاه‌هایی در این کارخانه است که حتی شرکت زیمنس آلمان نیز آنها را ندارد که باید از این تجهیزات و اصالت بنا حفاظت شود.
لزوم مرمت کارخانه ١٠٠ ساله سیمان
1399/2/21 12:2:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در جریان دویست و دوازدهمین جلسه علنی شورای شهر تهران به موضوع فراخوان شهرداری تهران برای طراحی موزه سیمان در شهر ری اشاره کرد و گفت: موزه داری وظیفه شهرداری نیست و شهردار تهران باید همه شئونات شهر را در نظر بگیرد از جمله اینکه ساخت این موزه چه اتفاقی را در شهر رقم می‌زند.


او با اشاره به این نکته که تبدیل کارخانه سیمان به موزه از زمانی که اسحاق جهانگیری ( معاون اول رئیس جمهور) وزیر صنعت بود مطرح شده است، تاکید کرد: در آن وقت قرار بود که وزارت صنمت راسا وارد موضوع شود و کارخانه سیمان را به موزه تبدیل کند نه این که شهرداری تهران برای آن هزینه کند و آن را بسازد، آن هم در حالی که شهرداری در کار خود مانده و قطعا دولت نیز با این شرایط نمی‌تواند به ما کمکی کند.


عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در شهر ری دو اثر تاریخی قرار دارد که این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است، عنوان کرد: چشمه علی و دژ رشکان از با ارزش‌ترین آثار تاریخی ثبت شده در شهر ری است، این طرح باعث شده که مجوز ساخت محدود در شهر ری بدهند و لازم است کارخانه سیمان نیز در ارتباط با این دو اثر تاریخی، ساماندهی شود.

مالکیت موزه موضوع دیگری بود که مسجد جامعی به آن اشاره کرد و گفت: این کارخانه اگر صرفا به موزه و آن هم موزه سیمان و نه مردم شناسی تبدیل شود، مشکلی از شهر حل نمی‌کند چرا که سیمان مساله تخصصی است اما اگر بتوانیم این کارخانه را به گونه‌ای تبدیل کنیم که در ارتباط با فضای شهری باشد می‌توان به این مهم امیدوار بود.

او با تاکید بر اینکه مرمت این کارخانه ۱۰۰ ساله بسیارحائز اهمیت است، گفت: تاسیسات و دستگاه‌هایی در این کارخانه است که حتی شرکت زیمنس آلمان نیز آنها را ندارد که باید از این تجهیزات و اصالت بنا حفاظت شود.

 

خبرنگار: الهه خانی

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها
!-- Tmicto -->