2020/09/26 - شنبه 5 مهر 1399
2020/09/26 - شنبه 5 مهر 1399
مشروح خبر


بیشترین شکایت از شهرداری‌های کشور مربوط به تصمیمات کمیسیون ماده ۱۰۰ است/کاهش شکایات از شهرداری پایتخت
گروه اقتصاد شهری: مديركل حقوقي شهرداري تهران با تاکید براینکه بیشترین شکایت‌ها در کشور از شهرداری‌ها مربوط به تصمیمات کمیسیون ماده ۱۰۰ است که در مورد تخلفات ساختمانی گرفته می‌شود، گفت: اعتراض به تصمیمات شهرداری درباره طرح‌ها و املاکی که در طرح‌ها قرار می‌گیرندو اعتراض به آراء کمیسیون ماده 77 نیز از دیگر مواردی است که شاکیان نسبت به شهرداری‌های کشور در طول سال دارند.
بیشترین شکایت از شهرداری‌های کشور مربوط به تصمیمات کمیسیون ماده ۱۰۰ است/کاهش شکایات از شهرداری پایتخت
1393/10/14 14:34:0|print


به گزارش خبرنگار شهرنوشت، نادر نوروزی در نشست خبری با بیان اینکه خوشبختانه شاهد کاهش شکایت ها از شهرداری پایتخت هستیم، افزود: در شهر تهران با وجود اینکه گسترش ساخت و ساز‌ها را در چند سال اخیر شاهد بوده‌ایم اما خوشبختانه افزایش شکایت نداشته‌ایم و حتی به نسبت فعالیت‌هایی که شهرداری انجام می‌دهد شکایت‌ها کمتر شده اند.
وی با اشاره به اینکه در پایتخت پرونده‌های زیادی درخصوص رفع تعرض از اراضی شهری، قطع اشجار و اقدام علیه فضای سبز وجود دارد که نسبت به آن‌ها طرح دعوا کرده‌ایم، تصریح کرد: باید در عین حال تاکید کنم که در حال حاضر 12هزار پرونده مربوط به رفع تعارض اراضی در دادسرای شعبه هفت وجود دارد .
نوروزی خاطرنشان کرد: سدمعبر و حفظ محیط زیست شهری نیز از دعاوی است که به طور جدی در حال پیگیری آن‌ها هستیم.
وی با تاکید بر اینکه جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز از مهم‌ترین درخواست‌هایی هستند که ما از دادسرا داریم، ادامه داد: همچنین تابلوهایی که منظر شهری را خراب می‌کنند و اجرای آرای کمیسیون ماده 100 نیز از دیگر موضوعاتی است که رسیدگی به آنان را از دستگاه قضا خواستاریم.
مديركل حقوقي شهرداري تهران همچنین در واکنش به اعتراضات به ساخت و سازهای غیر مجاز گفت: ساخت و ساز خارج از محدوده شهر و بالا‌تر از خط محدوده چند سالی است بخصوص در منطقه یک متوقف شده است.
نوروزی تصریح کرد: این توقف باعث متضرر شدن برخی اشخاص حقیقی و حقوقی و حتی تعاونی های مسکن که دراین مکان‌ها ملکی داشته‌اند، شده است. از این رو باعث شده تا به دیوان عدالت اداری اعتراض کنند اما دیوان عدالت نیز رأی مخالف داده است زیرا طبق قانون هرگز پروانه ای برای ساخت و ساز در این مناطق صادر نخواهد شد.
وی با اشاره به طرح دعوا علیه سازمان های اجرایی گفت: شهر محل فعالیت سازمان‌ها و نهادهای مختلفی است. بر همین اساس اگر سازمانی قوانین و مقررات را رعایت نکند، شهرداری پایتخت نیز طرح دعوا می کند.
مديركل حقوقي شهرداري تهران تاکید کرد: ما سعی داریم مشکلاتمان را با تعامل با دیگر سازمان‌ها برطرف کنیم تا موضوع به دادگاه و تصمیم قضائی کشیده نشود.
وی افزود:در ساخت اتوبان‌های و بزرگراه های مختلف تملک پادگان‌های نظامی را در دستور کار داشتیم که به حمدلله توانستیم با تعامل مشکلات را حل کنیم.
نوروزی در ادامه با تاکید براینکه نگه داشتن فضای سبز طبق قانون وظیفه شهرداری است، خاطرنشان کرد: معتقدیم پارک‌ها و فضای سبز باید به شهرداری واگذار شود، همانطور که همگان می دانند مصوبه هیات وزیران درخصوص فروش پارک پردیسان در دولت قبل توسط اداره حقوقی شهرداری تهران ابطال شد.

مديركل حقوقي شهرداري پایتخت همچنین درخصوص دیدار اخیر شهردار تهران و سایر کلان شهرهای کشور با رئیس دیوان عدالت اداری گفت: ما جلسات زیادی را با قضات دیوان عدالت اداری در طول سال برگزار می کنیم. در جلسه اخیر نیز حجت الاسلام منتظری مسائلی را در خصوص کلان شهر‌ها مطرح کردند که مهم‌ترین آن پیشگیری از طرح دعوا بود.
وی با اشاره به اینکه شهرداری پایتخت اعتقاد دارد که تنها با افزایش آموزش‌های حقوقی می‌تواند در جهت پیشگیری از طرح دعوا گام بردارد، افزود: بر همین اساس طی چند سال گذشته ما آموزش‌های حقوقی شهروندان را در فرهنگسرا‌ها برگزار کردیم تا شهروندان با مقررات ساخت و ساز، اشتغال و غیره آشنایی بیشتری پیدا کنند و پرونده‌های قضایی هم کاهش یابد.
نوروزی در پایان درباره تخریب طبقات غیرمجاز پاساژ علاءالدین نیز گفت: این پاساژ نمونه‌ای از تخلف ساختمانی است که به کمیسیون ماده 100 رفت و در دیوان عدالت اداری طرح دعوا شد اما طرح دعوای مالک آن رد شده و رأی به تخریب طبقه اضافی داده شد.