2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران مطرح کرد
وجود 60 مصوبه عقیم مانده در بحث آلودگی هوا
مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه در بحث کاهش آلودگی هوا بیش از 60 مصوبه همچنان عقیم مانده است، گفت: در قانون هوای پاک وظایف بیش از 18 دستگاه که به نوعی در موضوع آلودگی هوا دخیل هستند به روشنی اعلام شده و شهرداری تنها یکی از این دستگاه ها است.
وجود 60 مصوبه عقیم مانده در بحث آلودگی هوا
1398/9/9 13:49:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، شینا انصاری صبح امروز در تماس تلفنی با برنامه تلویزیونی سلام صبح به خیر شبکه سه سیما در پاسخ به سوالی درباره شاخص آلودگی هوا در پایتخت اظهار کرد: معمولا شاخص های کیفیت هوا ساعت 11 صبح اعلام می شود اما هم اکنون هوای تهران با شاخص 160 در وضعیت ناسالم برای همه افراد جامعه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات اداره کل محیط زیست شهرداری تهران توضیح داد: در این اداره کل موضوعات مختلف محیط زیستی از جمله انواع آلودگی ها، انرژی های نو، پروژه های توسعه ای و محورهای مختلف مشارکت های مردمی مورد بررسی قرار می گیرد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: در سال 1396 بعد از دو دهه قانون هوای پاک در مجلس شورای اسلامی تصویب و به دستگاه ها ابلاغ شد. در این قانون به عنوان سند بالادستی تکلیف بیش از 18 دستگاه که به نوعی در موضوع آلودگی هوا دخیل هستند به روشنی اعلام شده و شهرداری تنها یکی از این دستگاه هاست.

وی تصریح کرد: مشکلی که با وقوع پدیده اینورژن و سکون و پایداری هوا در شهرهای بزرگ کشور و از جمله تهران با آن مواجه هستیم در حقیقت عدم حرکت متناسب در چارچوب قانون هوای پاک و آیین نامه های اجرایی آن است.

انصاری تاکید کرد: اگر محورهای این قانون در سال ابلاغ به دستگاه ها که بیشتر در حوزه دولت هستند، اجرایی می شد تهران و سایر کلانشهرهای کشور از روزهای ناسالمی کمتری برخوردار بودند زیرا علل آلودگی در تهران و شهرهای بزرگ بارگذاری بیش از توان زیست محیطی و اکولوژیک است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اجرایی نشدن مصوباتی که عمدتا در حوزه مسئولیت شهرداری تهران نبوده است، افزود: عدم اسقاط خودروها و موتورسیکلت های فرسوده که در حیطه وظایف دولت است، زمان بندی مشخصی دارد و باید توسط وزارت کشور عملی می شد. توزیع نامناسب سوخت نفت-گاز یورو 4 در جایگاه های کلانشهرها و 163 محور مواصلاتی کشور موضوع دیگری است که می توان به آن اشاره کرد.

انصاری با بیان اینکه همه روزه حجم زیادی از خودروهای سنگین وارد شهر تهران می شوند، گفت: وقتی این خودروها سوخت نفت-گاز با گوگرد بالاتر از 50 را در بیرون شهر دریافت می کنند و در شهر تهران این مواد الاینده را وارد هوا می کنند، چه کسی را می توان به عنوان متولی معرفی کرد؟

وی با اشاره به لزوم ارتقای استاندارد خودروهای بنزینی تصریح کرد: این امر باید مطابق مصوبه دولت از ابتدای سال 98 اجرایی می شد اما به دلایلی به ابتدای سال 99 موکول شد. همچنین قرار بود شماره گذاری موتورسیکلت های انژکتوری منوط به اسقاط یک دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری شود. ارائه تسهیلات به منظور خرید واگن مترو موضوع دیگری است که می توان به ان اشاره کرد؛ در این زمینه بیش از 60 مصوبه همچنان عقیم مانده است.

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها