2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر


جان گرفتن چنارهای ولیعصر (عج) در تهران قدیم

اینکه چنارهای خیایان ولیعصر (عج) چگونه و چطور در تهران ریشه دوانده اند، داستان جالبی دارد. داستانی به درازای تمام دهه هایی که از کنار این درخت ها پیاده یا با خودرو عبور کردیم و به سبزی آن ها چشم دوختیم. 

جان گرفتن چنارهای ولیعصر (عج) در تهران قدیم
1398/8/21 11:17:0|print

اگر نیویورک به خیابان وال استریت، پاریس به خیابان شانزه لیزه، استانبول به خیابان استقلال و سن پطرزبورگ به خیابان نودسکی اش می نازد تهران باید به خیابان ولیعصر(عج) که لقب طولانی ترین خیابان خاورمیانه را یدک می کشد، بیش از همه شهرهای جهان به خود بنازد. این خیابان 18 کیلومتری که جنوب تهران- میدان راه آهن- را به شمالش - میدان تجریش- متصل کرده، تنها یک گذرگاه و خیابان نیست بلکه راسته ایست با فرهنگ،تاریخ و هویت یک شهر آن هم شهری پایتخت نشین. این خیابان حیات فرهنگی،اجتماعی و سیاسی را به یکدیگر پیوند داده است. میدان تجریش در زمان تهران قدیم، شمالی ترین میدان در شهرستان شمیران و از توابع تهران محسوب می شد که با ساختن خیایابان پهلوی، نقطه پایانی این خیابان قرار می گرفت. در دوران قاجار و بعد از آن ، منطقه تجریش به دلیل آب و هوای خوش ، وجود امامزاده صالح و تکیه بزرگ آن معروف بود و تهرانی های زیادی را در روزهای تعطیل جذب خود می کرد. نام محله تجریش برای نخستین بار در هزاران سال گذشته توسط راوند مورخ طغرل سلجوقی با نام دیه طجرشت آمده که طغرل در همین مکان جان می‌سپارد و جسدش به شهر ری منتقل می شود.

داستان چنارهای خیابان ولیعصر(عج) داستان تازه ای نیست. رضاشاه برای آنکه این خیابان طولانی را از سایر خیابان ها متمایز کند ازکفیل بلدیه، بوذرجمهر که اختیار تام داشت،درخواست کرد که دو طرف خیابان را با درخت چنار تزیین کند.بوذرجمهر با هر زحمتی که بود 11 هزار اصله درخت چنار زیر ده سال در دو طرف خیابان پهلوی کاشت و با حفر دو حلقه چاه در محمودیه آنها را سیراب کرد که البته بعدها با احداث پارک ملت ،آب را از چاه آن تامین می کردند . از سال 1318 تا 1324 طبق آمارها تعداد درختان چنار به 24 هزار اصله رسید که گفته می شود زحمت این کار بر عهده مهندس کریم ساعی، پدر پارک ساعی بوده است.ساعی که تخصص اش در امور جنگلداری بود علاقه وافری داشت که در قسمت کنونی محل پارک ساعی،جنگل بزرگی احداث کند اما با دست اندازی های رجال و غصب کردن زمین ها،فقط توانست پارک ساعی را تاسیس کند. اما مهمترین کار او اضافه کردن چنارهای خیابان ولیعصر(عج) بود که این خیابان را به زیباترین خیابان پایتخت تبدیل کرد هر چند که آرزویش تحقق نیافت. اما هم اکنون طبق آخرین آمارها از 24 اصله هزار چنار در سال1374 ،12 هزار اصله در سال 1389 و 8300 اصله در سال 97 هفت هزار اصله درخت چنار باقی مانده است. در مورد آسفالت شدن این خیابان طولانی مدارک نشان می دهند که در سال 1307 خیابان پهلوی بالا توسط شهرداری سنگفرش و سپس با ورود آسفالت در سال 1309 قیرریزی این خیابان شروع شد و سرانجام بعد از گذشت سه سال در سال 1311 از ابتدا تا انتهای خیابان پهلوی آسفالت شد.

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها