2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر

به مناسبت هفدهم آبان ماه روز جهانی شهرسازی :
همه با هم برای شهر

مرجان گلی پور

دبیر کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

همه با هم برای شهر
1398/8/18 14:46:0|print

امروزه جهان در حال تجربه کردن بحران های مختلف به صورت همزمان است. بحران های زیست محیطی، ترافیکی، اجتماعی و ... که تصمیم گیران حوزه شهری را مجبور می کنند که به صورت اضطرای در بسیاری از این معضلات و موضوعات پیچیده ورود جدی داشته و نسبت به حل آن اقدامات لازم را انجام دهند.
به نظر می رسد که تجدید نظر در حل بحران های شهری در شهرهای مطرح دنیا مستلزم پیدا کردن پاسخ ها و راه حل های تاثیرگذار و قانع کننده برای این مجموعه پیچیده تحت عنوان شهر است.
روز شهرسازی در دنیا این فرصت را فراهم می آورد تا استعداد شهرسازان یک ورود جدی برای توسعه های جدید شهری، فنی، زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی و راه حل های زیباشناسانه ایجاد کند.
پرفسور "کارلوس ماريا دلاپائولرا" ، استاد فقید دانشگاه بوينوس آيرس آرژانتين همزمان با افتتاح انستيتو مطالعات مسائل شهرسازي دانشگاه فوق این روز را به نام روز شهرسازی نامگذاری کرد و هشتم نوامبر را به عنوان روز جهاني شهرسازي (World Town Planning Day) در تقویم بین المللی به ثبت رساند.در طول بیش از نیم قرن اخیر در دنیا مراسمی به صورت جداگانه در کشورهای مختلف برگزار می شود، اما نمی توان از حضور برخی از نهادهای بین المللی حامی این جریان غافل بود.
مهمترین نهادهای بین المللی در این زمینه می توان به" ISOCARP" يا جامعه بين المللي برنامه ريزان شهري و منطقه اي اشاره کرد،هدف جهانی نیز این است که نگاه مدیران اجرایی و متخصصان به شهرسازی، نگاهی جامع نگر در سطح قاره ها، کشورها ، شهرها و فضاهای شهری شده و موضوعات محوری در خلال این روز مطرح و بررسی شود.
در واقع شهرسازان اعم از متخصصان و پژوهشگران تا دست اندرکاران اجرایی شهرها در این روز دور هم جمع می شوند تا به تبادل دانش شهری بپردازند. مخاطبان این روز طیف وسیعی از معماران، شهرسازان، شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، کارشناسان، دانشجویان و عموم علاقه مندان به معماری و شهرسازی هستند.
خوشبختانه در کشور ما نیز به روز جهانی شهرسازی از سال 1383 توجه ویژه ای شد و فعالان حوزه شهری و شهرسازان یک رویکرد علمی را در ایران همراه با سایر کشورها دنبال می کنند که می توان به نقش مراکز مهم علمی و پژوهشی در این زمینه نیز اشاره کرد. چرا که این مراکز با هدف ارتقای دانش و فرهنگ جامعه با همکاری دستگاه های حوزه معماری و شهرسازی در روز جهانی شهرسازی اقدام به برگزاری برنامه هایی در این حوزه می کنند که دو هدف عمده و اصلی را به همراه دارد؛ نخستین هدف آن تجلیل از پیشکسوتان این رشته در داخل کشور و هدف دوم نیز بررسی مسائل و موضوعات شهرسازی در ایران است.
هدف از همراهی با این روز جهانی در کشور ایجاد زمینه های مشترک توسعه شهری و بیشتر آگاه سازی آحاد جامعه و پیوند آنها با نهاهایی که مسئولیت هایی را در حوزه شهرسازی داشتند، است.
در طول سال های اخیر آنچه تا کنون در برگزاری همایش های گرامیداشت روز شهرساز در ایران مطرح و بررسی شده، نشان می دهد دست اندرکاران در تلاش هستند تا سطح آگاهی عمومی عموم مردم را نسبت به موضوعات شهری افزایش داده و اتفاقاتی که در حوزه شهرسازی و شهری در حال وقوع است را به صورت رویدادهایی ارزشمند و دارای نقش تاثیرگذار در کیفیت های زندگی شهروندان معرفی کند.
یکی از ویژگی های برگزاری برنامه ها و همایش های روز شهرسازی در ایران و البته جهان تعیین شعارها و تدوین بیانیه هاست که از اواخر دهه هشتاد هجری شمسی شکل جدی تری به خود گرفت.
البته به نظر می رسد که در انتخاب شعار سالانه برای روز شهرسازی دغدغه های متخصصان و مدیران اجرایی در مسائل شهرها دخالت مستقیم دارد. سال 1388: قانونمندی و حقوق شهروندی، 1389: به سوی شکوفایی شهری،کارآفرینی و خلاقیت، 1390: احراز جایگاه شایسته شهرسازی کشور، 1391: شهرآینده، اعتلای کیفیت زندگی شهری، 1392: تحول گفتمان شهرسازی از دولت مداری به شهروند مداری، 1393: شکوفایی شهری،کارآفرینی و خلاقیت، 1394: بازآفرینی شهری بارویکرد ارزش گرا، 1395:تفکر جهانی، اقدام محلی؛ شورای شهر مقتدرتر، 1396:سلامت عمومی و اعتلای زندگی، 1397: تاب آوری شهری و اقلیمی.
امسال شانزدهمین سالی است که هفدهم آبان ماه به عنوان روز جهانی شهرسازی در ایران مطرح می شود، شعاری که امسال برای این روز در نظر گرفته شده است: «قانون جامع شهرسازی، حق به شهر و حقوق شهروندی» است، موضوعی که در سال های اخیر یکی از دغدغه های مدیران شهری بوده است ، چنانچه در سی و پنجمین نشست تخصصی کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران نیز پیرامون ضرورت تدوین قانون جامع شهرسازی و معماری کشور مورد بحث قرار گرفت تا موضوع تدقیق و شفافیت قوانین پایه ای در حوزه شهرسازی و معماری پیگیری شود و در ذیل آن به موضوع چگونگی اثرگذاری شهرداری ها در طرح های توسعه پرداخته شود. لذا به یک پیکره واحد و یکپارچه نیاز است تا وضعیت قوانین ناظر بر تحولات معماری و شهرسازی را سازماندهی کند. روند شعارهای انتخابی برای روز جهانی شهرسازی نشان می دهد که در سال های اخیر دغدغه عمده شهرداران و شهرسازان دنیا تقویت حیات اجتماعی شهرها و برنامه ریزی برای زندگی جهانی بوده است که البته در سال های اخیر می توان مشابهت هایی را بین شعارهای بین المللی و داخلی دید به این دلیل که مسائل و مشکلات بسیاری از شهرها و کلانشهرها با هم مشترک است.
یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها