2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر

شهرنوشت گزارش می دهد؛
آمادگی شهرداری تهران برای مقابله با بارش های شدید پایتخت/ضرورت آموزش درباره زباله نریختن در نهرها و آبراه های شهری
شهرنوشت: پس از چند دهه خشکسالی، تهران از اواخر سال گذشته شاهد بارش های چشمگیر بود. بارش های شدیدی که می توانست باعث سیلاب های احتمالی و آب گرفتگی معابر شود، مدیریت شهری اما تدابیر لازم را برای جلوگیری از هر نوع حادثه ای انجام داده است.
آمادگی شهرداری تهران برای مقابله با بارش های شدید پایتخت/ضرورت آموزش درباره زباله نریختن در نهرها و آبراه های شهری
1398/8/6 12:22:0|print


به گزارش خبرنگار شهرنوشت، صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی خشکسالی، ابتدای امسال طی گزارشی در تشریح وضعیت بارش‌های استان تهران گفت: در فروردین امسال، تهران ۹۸ میلیمتر بارش دریافت کرده است و با توجه به اینکه بارش این استان در فروردین سال گذشته ۳۴ میلیمتر و در بازه بلندمدت ۳۹ میلیمتر ثبت شده است، ۱۸۶ درصد نسبت به سال قبل و ۱۴۸ درصد نسبت به بلندمدت بارش بیشتری دریافت کرد.
در عین حال وزیر نیرو نیز در ابتدای امسال گفت: سال ۹۷-۹۶ به عنوان خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر ثبت شد اما امسال یک ترسالی قابل توجهی را تجربه می‌کنیم.
این اظهارات و گزارش های هواشناسی، هشداری جدی بود برای شهروندان و مدیریت شهری تا نسبت به برون رفت از سیلاب های احتمالی و آب گرفتگی معابر، اقدامات ویژه انجام دهند.

لایروبی همه رود دره ها و آماده باش  30هزار نیرو در نوروز امسال
سال 98 با بارش های سنگین در سراسر ایران آغاز شد. تهران هم مانند دیگر استان ها نوروز پربارانی داشت. پیروز حناچی شهردار تهران ابتدای سال با حضور در برنامه ای تلویزیونی گفت: سال گذشته سال سختی را داشتیم و با پیش‌بینی‌های هواشناسی می‌دانستیم که در انتهای سال و ابتدای سال آینده یعنی امسال، با بارندگی‌های نامتعارف مواجه خواهیم شد. به همین دلیل در ابتدای زمستان عملیات لایروبی مسیل‌های تهران انجام شد.
حناچی ادامه داد: تهران هفت رود دره دارد که علت شکل‌گیری آن ها وجود بارندگی و سیل‌های بزرگ در گذشته است. به هر حال از ابتدای امسال تمام تلاش ما این بود که در عین برنامه‌ریزی برای نشاط مردم در نوروز، آمادگی کامل را برای شرایط بحرانی داشته باشیم. تمام مسیل‌ها قبلا لایروبی شده بود، اما در انتهای سال مجددا بازبینی شدند. در همین راستا، ۳۰ هزار نیروی ما در نوروز امسال در آماده باش بودند.
او به وقوع سیل در تهران در سال‌های گذشته پرداخت و عنوان کرد: روددره ها منشاء بسیاری از حوادث در تهران بوده اند، مانند سیل سال ۶۶ یا سال ۹۲ که یکی از پل های کن را تخریب کرد. اما تجربیات گذشته و آمادگی ما باعث شد که در پی بارندگی اخیر که از دفعات قبل بیشتر هم بود، بحرانی شکل نگیرد.

آماده‌باش ۳۶ هزار نیروی خدمات شهری و عمرانی همزمان با بارش باران
آبان ماه تهران با بارش های شدید در تهران آغاز شد. بارشی که به دلیل شدت می توانست بحران آفرین باشد.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران از حضور ۳۶ هزار نیروی خدمات شهری و عمرانی در مناطق همزمان با بارش باران در پایتخت خبر داد و گفت: نیروهای شهرداری تهران از سه روز گذشته در حالت آماده باش کامل قرار دارند.
مجتبی یزدانی اضافه کرد: از اردیبهشت ماه امسال تمامی کانال‌های اصلی که در زمان بارش شدید باران می‌توانستند خطر آفرین باشند، لایروبی شدند و مشکلات بحرانی آن‌ها برطرف شد. بر این اساس در حال حاضر در کانال‌ها و روددره‌های اصلی مشکل خاصی نداریم.
وی با بیان اینکه اقدامات شهرداری تهران در هماهنگی کامل با سازمان هواشناسی، استانداری، فرمانداری، پلیس راهور، منابع طبیعی و کلیه ارگان های مسئول انجام می‌شود، اظهارکرد: قاعدتاً وضعیت شهر در شرایطی که در یک ساعت تا یک ساعت و نیم به‌طور میانگین ۱۶ میلیمتر بارندگی داریم، عادی نیست. با این وجود تنها در چند نقطه شامل حوالی میدان آزادی، پل سنگی در منطقه ۲۱ و ابتدای تونل امیرکبیر با مشکل آبگرفتگی رو به رو بوده‌ایم.

آماده باش آتش نشانی با پمپ‌های آب‌کش
سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران نیز در گفتگویی عنوان کرد: سازمان آتش نشانی شهر تهران برای رفع آب‌گرفتگی‌ها و تخلیه آب از منازل و نقاط مختلف با استفاده از انواع و اقسام پمپ‌های آب‌کش آمادگی کامل دارد.
سید جلال ملکی گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص بارندگی در شهر تهران انواع و اقسام پمپ‌های آب کش نظیر تک‌فاز، سه فاز، خودرویی و موتوری در ردیف عملیاتی قرار گرفته‌اند.
وی افزود: همچنین خودروهای امدادی و احتیاط به خط شده تا در صورت نیاز به محل‌های مورد نظر اعزام شده و اقدام به عملیات کنند.
جلال ملکی خاطرنشان کرد: از سه روز قبل در گوشه و کنار شهر تهران آب‌گرفتگی‌هایی عمدتا در نقاط قدیمی شهر ایجاد شده است که برای تخلیه آب همکارانم به این نقاط اعزام شده اند.
وی تصریح کرد: البته خوشبختانه در این چند روز هیچ حادثه خاص و بزرگی نظیر ریزش ساختمان و یا فروریزش رخ نداده است و از این بابت خدا را شاکریم.

اظهارات رئیس پلیس راهور تهران و دلیل آب گرفتگی برخی معابر
با وجود همه این اقدامات، اما محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، با تائید این نکته که بارندگی سبب راه بندان و ترافیک در برخی نقاط تهران شده طی مصاحبه‌ای عنوان کرد: حدود ۷۸ نقطه در تهران دچار آبگرفتگی شده و ترافیک سنگین در جنوب به شمال بزرگراه آزادگان زیر پل جاده مخصوص، جاده مخصوص محدود کاروان سنگی ایجاد شد.
وی افزود: همچنین در زیرگذر شرق میدان آزادی، حلقه داخلی میدان آزادی و آزاد راه تهران کرج به سمت شرق، روی پل جناح نیز با ترافیک سنگین مواجه شدیم.

کشش پایین برخی معابر و ضرورت بازسازی زیرساخت ها
علی رغم گزارش های مدیریت شهری و اقدامات صورت گرفته، آبگرفتگی در تهران و بروز ترافیک، موضوعی بود که افکار عمومی نسبت به آن حساسیت نشان داد و شاهد واکنش هایی در این زمینه در فضای مجازی بودیم.
صفا صبوری دیلمی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه بیشتر آبگرفتگی‌های اخیر پایتخت ناشی از زیر ساخت‌ها بوده گفت: اگر حجم بارندگی از مقدار استاندارد بیشتر باشد آب به خیابان می‌رود و زمان برای دفع آن نیاز است که در همه جای دنیا هم این مورد پیش می‌آید. به بارندگی‌های فرانسه هم نگاه کنید نشان می‌دهد ممکن است بارندگی‌ها تا کمر ماشین‌ها را در آب قرار بدهد اما بدین معنا نیست که نهر ندارند بلکه مقدار بارندگی از دوره طراحی بیشتر است.
وی افزود: برخی از آبگرفتگی‌ها مربوط به بحث زیر ساختی است اما مشکل دیگری که در شهر وجود دارد آبگرفتگی‌ها مربوط به اشکالات فرهنگی در نگهداری شهر است.
مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران نیز در گفتگویی با اشاره به آب‌گرفتگی در برخی نقاط گفت: کشش برخی انهار و جوی‌ها برای تخلیه آب کافی نیست. در شهر تهران و در برخی از معابر و خیابان‌ها شاهد آب گرفتگی بودیم که مأموران خدمات شهری در حال رفع آب‌گرفتگی ها بودند.
مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران گفت: متأسفانه برخی از معابر و انهار خیابان‌ها کشش بارندگی‌های شدید را ندارد و همین امر باعث شده در تخلیه آب و گذر آب دچار مشکل باشیم.
اصغر عطایی در ادامه خاطر نشان کرد: پیش از شروع فصل بارش‌ها لایروبی انهار و جوی‌های شهر تهران آغاز شده است و به این موضوع توجه ویژه‌ای شده است.

ضرورت فرهنگسازی با موضوع «شهر ما خانه ما»
ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در گفتگویی درخصوص بارش باران و آبگرفتگی در نقاط مختلف شهر تهران گفت: آن چیزی که ما می‌بینیم این است که به واسطه بارش باران شاهد ترافیک در سطح شهر و آب‌گرفتگی‌های جزئی هستیم.
وی افزود: البته براساس آنچه من اطلاع دارم مدیران مختلف شهر تهران و همچنین کارگران زحمتکش خدمات شهری تمام تلاش خود را به صورت شبانه روزی به کار بسته‌اند تا آب‌گرفتگی‌ها از بین برود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: اما آن چیزی که امروز مشکل اصلی ما است بحث فرهنگ ریختن زباله در داخل انهار و جوی‌ها است. امروز می‌بینیم که متأسفانه بیشتر آب‌گرفتگی‌ها ناشی از زباله‌ها و کیسه‌های پلاستیکی ریخته شده در سطح معابر است.
وی ادامه داد: در دو دهه اخیر شاهد ساخت و سازهای بی رویه‌ای بوده‌ایم که راه نفوذ آب به عمق زمین را بسته است. برای مثال وقتی به یک ساختمان اجازه ساخت زیرزمین در منفی 5 را می‌دهیم یعنی حداقل 20 متر راه ورود آب را به عمق زمین بسته‌ایم.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: نمی‌شود راه نفوذ آب های سطحی را بست و بعد از کارگران بخواهیم که با آب گرفتگی مقابله کنند.
خداکرمی تصریح کرد: آنچه من اطلاع دارم این است که مجموعه شهرداری تهران از ماه‌ها قبل به فکر لایروبی و پاکسازی انهار و جوی‌ها بوده‌اند اما به دو دلیل اشاره شده مشکلاتی پیش آمده است.
صبوری دیلمی معاون شهردار نیز به موضوع فرهنگسازی اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهدیم که افراد آشغال‌ها را در نهر می‌ریزند و تصور می‌کنند نهر آن‌ها را می‌برد. نمی‌گویند این نهر در خیابان شرقی غربی مانند همت گیر می‌کند.
وی افزود: هفته پیش یکی از نهرهای زیر همت را تمیز کردیم و هیچ مشکلی نداشتیم اما امروز مقدار زیادی زباله پیدا کردیم. این زباله را چه کسی می‌اندازد؟ در جمشیدیه زباله می‌ریزند، از همت سر در می آورد. اینها مسائل فرهنگی است. وقتی از نهر زباله در می‌آوریم چه باید گفت؟ باید رسانه‌ها در این زمینه کار کنند. چند تن چند تن از نهرها زباله در می‌آوریم.

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها