2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران خبر داد
ورود روزانه 5 هزار و 300 تن پسماند به آرادکوه در 6 ماه نخست امسال/عدم اجرای درست قانون جامع پسماند پس از 14 سال

شهرنوشت: مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران صبح امروز در «رویداد بین المللی کلیماتون» که با موضوع کاهش تولید پسماند در ستاد توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد تهران برگزار شد، از تولید 5 هزار و 300 تن پسماند در 6 ماه نخست امسال خبر داد. 

ورود روزانه 5 هزار و 300 تن پسماند به آرادکوه در 6 ماه نخست امسال/عدم اجرای درست قانون جامع پسماند پس از 14 سال
1398/8/1 11:42:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت؛ شینا انصاری در این همایش گفت: «رویداد کلیماتون» بعد از «توافق پاریس» هر سال برگزار می شود و امسال شهرداری تهران به صورت مستقل این رویداد و نشست را با تمرکز بر موضوع کاهش تولید پسماند برگزار می کند. محوریت رویداد کلیماتون مقابله با تغییرات اقلیمی است و یکی از مولفه ها در این زمینه بحث تولید و مراکز دفن پسماند است.

وی افزود: از آنجا که پسماند باعث تولید گاز متان می شود و این گاز از عوامل مخربی است که نقش موثری در گرمایش زمین دارد، مسئله پسماند و مدیریت آن از اهمیت زیادی در محیط زیست برخوردار است.

انصاری با تاکید بر اینکه محور رویداد امسال تلاش برای کاهش تولید پسماند است، اظهار داشت: ما روزانه حدود 8 هزار تن پسماند به آرادکوه می فرستیم، بنابراین هر اقدامی که تولید پسماند را کاهش دهد و در جهت بازیافت و مباحث اقتصادی مربوط به آن و جلب مشارکت مردمی باشد، کمک می کند که ما به پسماند نگاه دیگری داشته باشیم.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار در ۶ماهه اول سال ۹۸ روزانه بالغ بر 5 هزار و 300 تن پسماند به آرادکوه وارد شد، 68 تن پسماند بیمارستانی و 38 هزار تن خاک و نخاله های ساختمانی که قطعا این تولید بی رویه پسماند، آب و خاک و حتی هوا را آلوده می کند.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران عنوان کرد: از سال 83 قانوع جامعی به نام قانون جامع مدیریت پسماند داریم که این قانون مباحث کلیدی از جمله تفکیک وظایف دستگاه های مختلف در زمینه پسماند را مشخص کرده است. آیین نامه اجرایی قانون هم در سال 84 ابلاغ شده و بعد از آن آیین نامه هایی هم توسط دولت در زمینه پسماند تصویب شد، اما به دلایل عدیده این قوانین به نحو مطلوبی اجرایی نمی شود. شاید یکی از دلایل آن این است که دستگاه های ذی ربط آگاهی لازم را ندارند. البته فقدان ضمانت اجرا نیز سبب شده که با وجود گذشت 14 سال هنوز در اجرای این قانون با مشکلاتی مواجه باشیم.

وی در ادامه با اشاره به برخی قوانین مربوط به پسماند یادآور شد: قوانین ما بازدارندگی لازم را ندارند و برخی نهادها خود تولیدکننده پسماندهای خطرناک هستند. ناچیزبودن مجازات ها و بی توجهی به آموزش ها و مشارکت های مردمی از عوامل مهم عدم توفیق در کاهش تولید پسماند است. 

انصاری ادامه داد: جلب مشارکت مردم از مهم ترین مواردی است که باید به آن پرداخته شود و تا وقتی مردم مشارکت نکنند نمی توان اهداف را پیش برد. همچنین نظارت دقیق و کافی و کامل بر اجرای قوانین در این زمینه وجود ندارد. 

وی فقدان همکاری های فرابخشی در مدیریت پسماند را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و افزود: به نظر می رسد در واحدهای صنعتی تولیدکننده پسماند اطلاع کافی درباره مدیریت این پسماندها وجود ندارد. تاکید ما بر این است که باید زمینه مشارکت های مردمی و بخش خصوصی در مدیریت پسماند فراهم شود. این نشست هم فتح بابی است که بتوانیم از این ایده ها استفاده کنیم.

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها