2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر


تهران برای شما چه مزه‌ای‌ست؟

جلال سمیعی - روزنامه‌نگار و مشاور ارتباطات

تهران برای شما چه مزه‌ای‌ست؟
1398/7/13 9:26:0|print

1. من بچه‌ی تهران هستم و نیستم؛ بچه‌ی شهرری یا همان شاه‌عبدالعظیم هستم؛ در منطقه‌ی بیست شهرداری تهران و هم‌زمان، شهری مستقل از نظر دولت، که ادارات خودش را دارد؛ راضی هم هستم از این دوگانگی، راست‌ش! چیزهایی در این بافت تاریخی و فرهنگی هست، که به خوبی درک‌شان کرده‌ام... اما، علت دندان‌قروچه‌ی بعضی رفقا را هم از این تقسیم‌بندی مناقشه‌ساز، درک می‌کنم.
2. علت درک چنین مناقشه و دسته‌بندی‌ای در جامعه، میزان معاشرت با کسانی‌ست که با هر دیدگاهی، دیگران را با چنین شاخص‌هایی تقسیم‌بندی کرده‌اند؛ موضع من اما پیش‌تر از سطح چنین بحثی نسبت به خود تهران، موضعی پیچیده است؛ تهران شهر عشق و نفرت همزمان است برای من؛ شهری که شب‌هاش را بیشتر از روزهاش دوست می‌دارم و یقین دارم هیچ جا این همه بو و قصه را با هم، در ایران ندارد.
3. تهران یک ویژگی مهم دارد و آن هضم کردن آدم‌هاست؛ تنها شهری‌ست که می‌شود با خیال راحت در آن گم شد و تنها ماند.
4. برای من بچه‌تهران‌ها آن‌هایی‌اند که محله‌های شهر را خوب می‌شناسند؛ تقسیم‌بندی بچه‌تهران و بچه‌های دیگر شهرها را دارای ارزش‌گذاری نمی‌بینم... همان‌طور که بچه‌ی رشت می‌تواند دستم را بگیرد و جاهایی را نشانم‌ بدهد، که ممکن است هرگز خودم نبینم‌شان، بچه‌تهران‌ها هم هرجا قصه‌ی تازه‌ای از این کشورطور کوچک به من هدیه کنند، با ولع درمی‌یابمش.
5. راستی هر وقت کسی به بچه‌ی تهران بودنش خیلی افتخار کرد، از او بپرسید مزه‌ی این شهر چیست؛ برای من ترکیبی از طعم قهوه و دود ماشین‌هاست... مزه‌ی عجیبی که اذعان دارم به آن خو کرده‌ام.

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها