2019/09/19 - پنجشنبه 28 شهريور 1398
2019/09/19 - پنجشنبه 28 شهريور 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر

ظفرقندی در مراسم بزرگداشت روز پزشک:
خدمت رسانی و تسکین آلام مردم، اهداف اصلی جامعه پزشکی است/مخالف انتقاد از جامعه پزشکی نیستیم

شهرنوشت: رئیس نظام پزشکی کشور خدمات رسانی و تسکین آلام کردم را دو هدف اصلی جامعه پزشکی برشمرد.

خدمت رسانی و تسکین آلام مردم، اهداف اصلی جامعه پزشکی است/مخالف انتقاد از جامعه پزشکی نیستیم
1398/6/1 20:10:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محمدرضا ظفرقندی رییس نظام پزشکی کشور در مراسم روز پزشک که عصر امروز در برج میلاد تهران برگزار شد، با تبریک این روز گفت: روز پزشک که روز ولادت حکیم ابن سینا است نشان دهنده هویت و قدمت تاریخی کشورمان در عرصه پزشکی است و برای دانشگاه ها و حرفه ما سابقه و هویتی قدیمی و ارجمند را فراهم می کند.

وی افزود: هر جامعه بر دو ستون سلامت و امنیت استوار است. این ها نعمت های بزرگی هستند که خداوند به انسان داده و باید قدرشان را دانست و اگر این ستون ها متزلزل شوند جامعه نیز متزلزل می شود و خیمه سقوط می کند . باید قدر متولیان این ستون ها را دانست، از جمله در حوزه سلامت که بار اصلی آن بر دوش جامعه پزشکی است که یک تیم دردمند و دلسوز مردم هستند. سعی ما این است که در روز پزشک از این ثروت عظیم جامعه حفاظت و حراست کنیم و نگذاریم که آسیب ببینند.

رئیس نظام پزشکی کل کشور با بیان این که در روز پزشک از زحمات بزرگان جامعه پزشکی تقدیر می کنیم که در دوردست ترین نقاط کشور انجام وظیفه می کنند، افزود: خدمات پزشکان در دوران دفاع مقدس فراموش نشدنی است. در دیداری که با مرحوم هاشمی رفسنجانی داشتیم، وی مشتاق بود در مراسم پزشکان شرکت کند چراکه اعتقاد داشت به دلیل خدمات رسانی پزشکان در زمان جنگ مدیون آن ها هستیم و درواقع، این بخش تنها جایی بود که دغدغه ای در آن نداشتیم.

ظفرقندی با اشاره به اینکه در سیل اخیر جامعه پزشکی تمام تلاش خود را کرد و در همه بحران ها یقینا جایگاه این قشر بسیار تعیین کننده است، تاکید کرد: جامعه پزشکی دو هدف دارد؛ یکی اینکه با مردم و در کنار آن ها باشد که این امر باعث شده است این قشر سرمایه اجتماعی بسیار بالایی محسوب شوند و در رتبه های اول اعتماد مردم قرار دارد و دومین هدف تسکین آلام مردم است.

وی با بیان این که پزشکان وقتی حال خوبی دارند که کودکی درمان شود و مادری لبخند بزند و این بزرگترین سرمایه است، تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم این سرمایه را علی رغم برخی مشکلات حفظ کنیم. البته در حال حاضر به صورت جهت دار به این سرمایه صدمه می زنند و گاهی با جوسازی های خاصی این کار را انجام می دهند.  

رییس نظام پزشکی کشور ادامه داد: در سال 88 در دانشگاه های دولتی 22 هزار دانشجوی پزشکی داشتیم که امروز این رقم به 40 هزار نفر رسیده است. در ارزیابی وزارت بهداشت در سال 1404 در اکثر رشته های پزشکی به حد تعادل یا مازاد نیرو می رسیم. اگر کمیت بی مهابا و بدون توجه به زیرساخت ها و و مواردی که برای تربیت دانشجوی پزشکی لازم است افزایش یابد کیفیت کاهش می یابد و انتظار مردم از یک پزشک تامین نمی شود. باید مقداری کارشناسی تر و به دور از جوسازی مسائل را دنبال کنیم.

وی با اشاره به این که جامعه پزشکی تحت هجوم های متعدد است و آنها که این کار را می کنند نمی دانند چه ضربه ای به ستون های سلامت مردم وارد می شود، تصریح کرد: ما مخالف انتقاد از جامعه پزشکی نیستتیم، اما اگر حرمت ها بشکند و اعتماد به پزشکان کاهش یابد، به سلامت جامعه ضربه وارد می شود؛ اگر ستون های یک اجتماع را از بین ببرید فردا جایی ندارید که به آن تکیه کنید. 

ظفرقندی در پایان گفت: در روز پزشک تلاش می کنیم اصول اخلاق پزشکی را ارائه دهیم و پالایش درونی کنیم. مشکلات جامعه پزشکی را خود پزشکان می توانند حل کنند، ما خالی از نقطه ضعف نیستیم. یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها