2019/09/19 - پنجشنبه 28 شهريور 1398
2019/09/19 - پنجشنبه 28 شهريور 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر

سالاری مطرح کرد
تشکیل کمیته فنی باغات به دنبال ابلاغ طرح جدید خانه‌باغ

شهرنوشت: رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از تشکیل کمیته فنی باغات به دنبال ابلاغ طرح جدید خانه‌باغ خبر داد.

تشکیل کمیته فنی باغات به دنبال ابلاغ طرح جدید خانه‌باغ
1398/5/28 14:32:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز برگزار شد، به تشریح برخی از اقدامات این کمیسیون طی یک سال گذشته پرداخت و گفت: در سال دوم شورا، کمیسیون شهرسازی و معماری 112 جلسه رسمی برگزار کرده و در آن 11 طرح و 30 لایحه مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفته و پس از بررسی به هیأت رئیسه ارائه شده است.
وی ادامه داد: کارگروه نظارتی کمیسیون در این مدت در راستای احیای نقش نظارتی در سامانه الکترونیکی شهرسازی مناطق 22گانه، 5 هزار و 400 صورتجلسه شوراهای معماری مناطق 22 گانه را مورد بررسی دقیق قرار داده است. همچنین 156 فقره پرونده باغ یا غیرباغ در کمیسیون معماری مورد بررسی قرار گرفته و پس از بازدیدهای میدانی و ارائه نظر کارشناسان این تعداد پرونده باغ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
سالاری با اشاره به نقش کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران در فرایند نظارت بر کمیته‌های نمای شهر تصریح کرد: 11 هزار و 400 پرونده نما طی مدت یادشده در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. همچنین کارشناسان کمیسیون شهرسازی و معماری از 107 گود پرخطر برای ایمن‌سازی و تسریع در ساخت‌وساز بازدید کرده و مکاتباتی را در این راستا انجام داده‌اند.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به انجام 97 بازدید میدانی از مناطق 22 گانه، سازمان‌ها، شرکت‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های شهری در راستای ایفای نقش نظارتی شورای شهر اضافه کرد: همچنین 35 نشست همایش تخصصی در خصوص مأموریت‌های مهم حوزه شهرسازی و معماری برگزار شده و 78 گزارش از شهرداری تهران و شرکت‌های تابعه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
به گفته سالاری طی یک سال گذشته 50 گزارش تحلیلی - پژوهشی در کمیسیون شهرسازی و معماری تهیه و تدوین شده و همچنین 63 تذکر در صحن شورای شهر تهران توسط اعضای کمیسیون ارائه شده است.

کاهش رانت، فساد و تخلفات ساختمانی

سالاری با اشاره به کاهش رانت، فساد و تخلفات ساختمانی مبتنی بر تغییر رویکرد در مدیریت شهری اضافه کرد: الزام شهرداری تهران به رعایت توسعه شهری با ایجاد نهاد پایش و راهبری طرح‌های توسعه شهری موضوع دیگری بود که مورد توجه قرار گرفت. این نهاد در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد به صورت یک‌طرفه از طرف وزارت راه و شهرسازی لغو شده بود و در این دوره ما تصمیم گرفتیم تا آن را مجدداً احیا کنیم و با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای در صدد اجرای آن بر بیاییم.
وی با اشاره به کاهش 70 درصدی تخلفات در شوراهای مناطق تصریح کرد: اضافه طبقات، تغییر کاربری از پارکینگ به مسکونی، حذف نورگیرها، تخلف از طرح تفصیلی، از جمله اقداماتی بوده است که طی دوره‌های گذشته و حتی ابتدای این دوره انجام ‌شده است. به عنوان مثال در ابتدای این دوره در یکی از مناطق شهر تهران در 15 روز، 140 اضافه بنای طبقات ارائه شده بود اما در حال حاضر در برخی از مناطق حتی یک مورد تخلف هم نداریم و در سایر مناطق تخلفات به شدت محدود شده است و ما امیدواریم با همکاری رسانه‌ها و فضای مجازی این تخلفات کاهش پیدا کند.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به عدم تحقق کامل طرح تفصیلی اضافه کرد: تا زمانی که طرح تفصیلی به صورت کامل محقق نشود وجود برخی از این تخلفات امکان‌پذیر است.
سالاری با اشاره به تغییر رویکرد کمیسیون ماده 5 توضیح داد: رویکرد کمیسیون ماده 5 متناسب با طرح‌های تفصیلی و موضوعی تغییر کرده است و امروز خبری از تغییر کاربری نیست و اگر در جلسات درخواستی در این باره ارائه شود به طور حتم من به عنوان نماینده شورای شهر تهران با این موضوع مخالفت خواهم کرد.
هوشمندسازی سامانه شهرسازی و معماری شهرداری تهران موضوع دیگری بود که سالاری به آن اشاره کرد و گفت: الزام شهرداری به ثبت پرونده‌ها در این سامانه باعث بروز شفافیت شده است و ما امیدواریم بتوانیم این فرایند تدریجی را در سال پیش رو کامل کنیم.

انجام اقدامات جدی در بخش صدور پروانه

عضو شورای شهر تهران با اشاره به انجام اقدامات جدی در زمینه بررسی فرایند صدور پروانه تصریح کرد: جلسات جدی با شهردار تهران و معاون شهرسازی و معماری شهرداری در این راستا برگزار شده و با توافق انجام شده با سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در ساختمان‌های شش طبقه نیازی به درخواست استعلام نیست و ضوابط به صورت کامل پیوست پروانه می‌شود. تکمیل این اقدامات نیازمند مذاکراتی با سازمان نظام مهندسی است که هم‌اکنون به این موضوع وارد شده‌‌ایم.
سالاری با اشاره به بلاتکلیف بودن پهنه‌های G320، S221 و S222 در طرح تفصیلی اضافه کرد: در پهنه‌های G320، هزار و 30 هکتار فضای بلاتکلیف و در پهنه‌های S222 و S221 بین 500 تا 600 هکتار فضای بلاتکلیف وجود دارد که این موضوع در دستور جلسات کمیسیون ماده 5 قرار گرفته است.

تغییر قانون ماده 100 کلید می‌خورد

سالاری با اشاره به تغییر قانون ماده 100 شهرداری‌ها اضافه کرد: لایحه تغییر قانون ماده 100 شهرداری‌ها هم‌اکنون در کمیسیون زیربنایی دولت در حال نهایی شدن است و به زودی برای تصویب در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به بررسی پروژه‌های بزرگ‌مقیاس که بعضاً دارای تخلفات بزرگ‌مقیاس هم هستند، اضافه کرد: این پروژه‌ها به صورت ویژه مورد بررسی اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری قرار گرفته‌اند. البته در رأس تخلفات و تخریب بناهای حداث شده موفق نبوده‌ایم که از جمله آن ها می‌توان به پالادیوم اشاره کرد.
این عضو شورای شهر ادامه داد: صاحبان این مجموعه با انجام کنشگری‌هایی باعث شدند صدور نظر نهایی در کمیسیون ماده 100 با تأخیر انجام شود اگرچه در این باره مکاتباتی از سوی شورای شهر با شعبه مذکور انجام شده و دادستانی نیز نامه‌ای در این باره ارسال کرده است. اُپال، ایران‌مال، ساختمان فرشته در منطقه 22 و ساختمان طبیعت در همین منطقه از جمله دیگر تخلفات مذکور هستند. همچنین احداث ساختمان بزرگ‌مقیاسی در مرکز سابق میادین میوه و تره‌بار واقع در فرمانیه با بیش از 48 هزار متر تخلف از جمله مواردی است که برای رسیدن به سرانجام نیاز به ایستادگی و مقاومت دارد.
سالاری در ادامه جلسه به موضوع صیانت از باغات شهر تهران و اقدامات شورا با محوریت کمیسیون‌های شهرسازی و معماری و همچنین محیط‌زیست و خدمات شهری اشاره کرد و گفت: لغو مصوبه برج‌باغ از جمله این اقدامات جدی بود که با همراهی رسانه‌ها و نظارت همگانی محقق شد و هم‌اکنون به مناطق 22 گانه ابلاغ شده است. در همین راستا کمیته فنی باغ تشکیل شده و بر اساس قانون جدید در باغات 2 تا 3 طبقه با سطح 15 درصد با رویکرد کمترین میزان حذف درختان مورد تأیید است.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به بررسی هزار و 70 هکتار از باغات کن و پیرامون آن طی دو سال گذشته اضافه کرد: به دنبال این موضوع و با کنشگری‌های انجام شده طرح موضعی اراضی کن به تصویب رسید و هم‌اکنون ابلاغ شده است. همچنین 2 باغ به تملک عمومی درآمده اگرچه با توافقات انجام شده با رئیس سابق بنیاد مستضعفان قرار نبود پولی برای این 2 باغ پرداخته شود.
ایجاد پلازاهای شهری و ایجاد فضای عمومی و پیش‌بینی آن در برنامه پنج ساله سوم موضوع دیگری بود که سالاری به آن اشاره کرد.

اقدامات مؤثر انجام شده در بحث تاب‌آوری تهران و بازآفرینی بافت فرسوده

سالاری با بیان اینکه اقدامات مؤثری در بحث تاب‌آوری شهر تهران و بازآفرینی بافت فرسوده انجام شده است، عنوان کرد: برای رسیدن به دستاوردهای ملموس نیاز به زمان بیشتری داریم اگرچه با کنشگری‌های کمیسیون شهرسازی و معماری، طرح دولت و رئیس جمهور درباره ساخت‌وسازهای انبوه در فضاهای باز شهری متوقف شد. همچنین با افزایش بودجه در بحث افزایش پاسخ‌های محلی این اقدام در دستور کار قرار گرفت.

توضیحات رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص تصویب طرح تفصیلی منطقه 22

در ادامه جلسه سالاری در پاسخ به سؤالی درباره طرح تفصیلی منطقه 22 توضیح داد: این موضوع برای ما به عنوان کمیسیون شهرسازی و معماری بسیار حائز اهمیت است. درست است که در گذشته با توجه به طرح تفصیلی منطقه فرصت بی‌نظیر تفرجگاهی بر اساس ساخت‌وساز از بین رفته است، اما طرح تفصیلی جدید نباید باری بر بارگذاری‌های موجود اضافه کند و مشکلات شهر تهران را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه طرح تفصیلی جدید شاخص‌های خوبی دارد و به ابعاد محیط‌زیستی توجه ویژه‌ای شده است، اضافه کرد: در طرح تفصیلی فعلی مجموعه‌ای از تعهدات بدون رعایت قانون، حقوق مکتسبه‌‌ای را ایجاد کرده است و ما با آن مخالف هستیم زیرا معتقدیم حقوق مکتسبه زمانی ایجاد می‌شود که مبنای آن یک توافق قانونی باشد. پیش از این تعدادی از تعاونی‌های مسکن، اشخاص و نهادها بدون آنکه برای ملک خود سند مالکیت داشته باشند موضوع را به کمیسیون ماده 5 می‌بردند و از آنجا پروانه دستی دریافت می‌کردند. در واقع توقع این است که شورای عالی شهرسازی و معماری این حقوق مکتسبه را قانونی تلقی کند، اما ما تا آنجایی که توان داشته باشیم در برابر این موضوع ایستادگی می‌کنیم.
سالاری تأکید کرد: کلیات طرح تفصیلی قابل تقدیر است و محورهای امیدبخشی دارد اما به مشکلات اساسی این منطقه از جمله حمل‌ونقل عمومی و توسعه آن توجهی نشده است. البته قرار است ظرف یک ماه آینده شورا نظر خود را درباره طرح جدید ارائه کند.
وی با تأکید بر این نکته که برای صدور پروانه باید یک مرجع مشخص وجود داشته باشد، عنوان کرد: در حال حاضر، در محدوده تهران و البرز 1200 مرجع صدور پروانه وجود دارد و در 5 ماه گذشته 4000 پروانه صادر شده و 6679 جلسه شورای معماری تشکیل شده است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی درباره اجرای طرح مسکن استیجاری توضیح داد: این موضوع بدون بررسی ابعاد کارشناسی مطرح شده است و شهردار اعلام کرده است بر اساس قانون شهرداری‌‌های کشور، شهرداری در این باره اختیارات و وظایفی دارد. البته ابعاد این طرح هنوز به صورت کامل مشخص نشده و قرار بر این است تا وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی ابعاد آن را مشخص کنند.
سالاری با اشاره به تداوم تخلفات ساختمانی اضافه کرد: تداوم این تخلفات نشان می‌دهد سازوکارهای موجود، پاسخگوی مناسبی نیستند و آرای کمیسیون ماده 100 باید این‌گونه باشد که به جای برخورد با تخلفات ایجاد شده به سمت پیشگیری از تخلفات برویم. امیدواریم این قانون هرچه زودتر در مجلس به تصویب برسد زیرا شهرداری مناطق 22 گانه در این گونه موارد به جای اینکه تخلفات را به کمیسیون ماده 100 ارسال کنند آن را به شوراهای معماری می‌‌برند و با آنها به توافق می‌رسند. آیین‌نامه این موضوع در حال آماده شدن است تا شهرداری‌‌ها، متخلفان را به مراجع قضایی و کمیته‌‌های انضباطی معرفی کنند.
در ادامه جلسه، این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی درباره انتخابات هیأت رئیسه که گفته می‌شود وی قصد دارد تا کاندیدای نایب‌‌رئیسی شود، گفت: در جلسه آینده شورای شهر (سوم شهریور ماه) نسبت به انتخابات هیأت رئیسه و سایر کمیسیون‌ها اقدام می‌شود. در فرایند قانونی، قانون‌گذار این اجازه را داده است تا هیأت رئیسه تغییر کند. البته احساس می‌کنم با توجه به جلسات شورا ترکیب فعلی هیأت رئیسه تغییر نکند زیرا عملکرد آنها مثبت بوده است. اگرچه انتقادات و گلایه‌هایی وجود دارد که در جلسات هم‌اندیشی و به صورت عمومی مطرح شده است و من نیز قصد کاندیدا شدن در بحث نایب‌رئیسی را ندارم.
سالاری در پاسخ به سؤالی درباره توقف ساخت ساختمان بلدیه گفت: ایجاد میدانگاه مورد موافقت شورای شهر است، اما ما با توقف ساخت ساختمان بلدیه موافق نیستیم و به آن اعتقاد نداریم زیرا اجرای این طرح براساس نظرات کارشناسی بوده است. عدم ساخت‌وساز در میدان امام خمینی (ره) باعث می‌شود نسبت به گذشته بی‌توجهی کنیم.

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها