2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
در آینه رسانه ها
مشروح خبر


کار ارزشمند شهرداری تهران در صرفه‌جویی درون‌سازمانی

جعفر قادری

کارشناس برنامه‌ریزی شهری/استاد دانشگاه شیراز

کار ارزشمند شهرداری تهران در صرفه‌جویی درون‌سازمانی
1398/5/7 10:15:0|print

به تازگی شهرداری تهران عزم خود را برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی درون سازمانی جزم کرده که کار بسیار ارزشمندی است. مجموعه‌ای مانند شهرداری تهران هدفش فقط کسب درآمد نیست و نباید این موضوع را به عنوان هدف خود قرار دهد، بلکه این صرفه‌جویی در هزینه‌هاست که کمک زیادی به جلوگیری از هدررفت منابع شهرداری می‌کند. اگر این کار را شهرداری تهران که یک شهر در حال تبدیل شدن به ابر شهر است نتواند انجام دهد، از شهرداری های شهرهای کوچک اصلا چنین انتظاری نمی‌رود. در دوره‌ای در شهرداری تهران منابع، به صورت غیر کارشناسی و بدون برنامه‌ریزی هزینه شد؛ اما هم اکنون مدیریت شهری باید با لازم‌الاجرا کردن بخشنامه صرفه جویی آن سنت غلط در گذشته را کنار بگذارد. 

اما نکته مهم در بحث صرفه‌جویی در سازمان‌ها و نهادهای عریض و طویلی مانند شهرداری تهران، نحوه اجرای دستورالعمل‌هاست. خوشبختانه پیشرفت‌ در حوزه آی تی و فناوری‌های نوین به راحتی این کار را امکان‌پذیر کرده و شهرداری گام های خوبی در این راه برداشته است. بسیاری از مکاتبات و نامه‌نگاری‌های اداری و مراسم‌هایی که اساسا با وظایف و روح شهرداری‌ها تطابقی ندارد، باید از چرخه خدمت رسانی حذف شود. در حال حاضر با پیشرفت شهرداری تهران در بخش استارت آپ‌ها و خدمات الکترونیکی دلیلی ندارد این سازمان، هزینه قابل توجهی را صرف خرید کاغذ و برگزاری مراسم‌ها کند.

اما شاید یکی از مهم‌ترین بندهای بخشنامه صرفه‌جویی که آقای حناچی ابلاغ کرده، مربوط به استفاده از خودرو در این سازمان است. حالا که نرم افزارهای خوبی در حوزه حمل و نقل عمومی وجود دارد، ضرورتی ندارد سازمان‌هایی مانند شهرداری خودرو و راننده استخدام و هزینه‌های زیادی را به مجموعه تحمیل کند. به عقیده نگارنده، شهرداری تهران باید با استفاده از امکانات آی تی، در حوزه صرفه‌جویی پیش‌قدم و الگویی برای دیگر نهادها و دستگاه‌ها باشد. مدیریت بهتر و کارآمدتر شهر با هوشمندسازی شهر و خدمات شهری انجام خواهد شد. حتی برای مراقبت و نگهبانی از ساختمان‌های شهرداری مخصوصا حالا که دوربین های پیشرفته‌ای وجود دارد، نیازی به نیروی انسانی نیست. شهرداری تهران علاوه بر اینها می‌تواند با تجمیع ساختمان‌ها به خصوص درباره شهرداری مناطق، هزینه‌های خود را کاهش دهد، مثلا چرا شهرداری یک منطقه باید ساختمان‌های پراکنده و زیادی در محلات همان منطقه داشته باشد؟ 

شرایط اقتصادی امروز کشور، به گونه ای نیست که بتوان با دیدگاه ها و برنامه و طرح های گذشته، مدیریت خوبی انجام داد. افزایش تورم، افزایش نرخ ارز و تحریم های ظالمانه علیه ایران، کشور را در یک جنگ اقتصادی قرار داده است. این مدیران هستند که در هر رده ای باید الگویی برای مردم باشند. کاری که شهرداری تهران در زمینه صرفه جویی درون سازمانی انجام داد، پالس خوبی به شهروندان تهرانی ارسال می کند که مدیریت شهری هم شرایط کنونی را درک کرده و برای اداره بهتر شهر، هزینه‌های خود را کاهش داده است. 

یادداشت ها
تبلیغات
خواندنی ها