2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
مشروح خبر

صدر اعظم نوری در نشست تخصصی «آب، فضای سبز و مدیریت شهری» تاکید کرد
در بحث آلودگی هوای تهران همه دستگاه ها باید پاسخگو باشند
شهرنوشت: رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در پنل «طرح جامع فضای سبز تهران» در نشست تخصصی «آب، فضای سبز و مدیریت شهری» گفت: در بحث آلودگی هوا فقط مدیریت شهری مورد هدف قرار گرفته در حالی که سایر دستگاه های دولتی و مجلس شورای اسلامی نیز در این امر دخیل هستند.
در بحث آلودگی هوای تهران همه دستگاه ها باید پاسخگو باشند
1398/9/11 16:13:0|print


به گزارش خبرنگار شهر نوشت؛ زهرا صدراعظم نوری در این پنل گفت: در طرح فضای سبز تهران ما مصوبه ای داشتیم در شورای شهر که به برنامه پنج ساله دوم باز می گشت که شهرداری را مکلف کرده بود طرح جامع فضای سبز را تا پایان سال دوم برنامه تدارک ببیند.

نوری بیان داشت: برنامه پنج ساله دوم  سال ۹۷ به پایان می رسید و قرار بود بر اساس این ماده طرح جامع فضای سبز تا پایان  سال دوم برنامه بتواند ارائه شود.

وی ادامه داد: شهرداری تهران تا تدوین طرح جامع فصای سبز  نسبت به باز پیرایی  و توسعه کیفی و متوازن فضای سبز و ارتقا بهره وری و عدم انتخاب گونه های نامتناسب با اقلیم اقدام کند که در نهایت این مسئله به دلایل خاصی  به نتیجه نرسید.

نوری تصریح کرد: در برنامه سوم همین تکلیف برنامه پنج ساله دوم را بار دیگر آوردیم و شهرداری مکلف به تهیه این طرح شد.


نوری اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که در صدور پروانه ساختمانی مورد توجه قرار می گیرد باغ بودن ملک و یا سرانه خدماتی لازم آن است. در طرح جامع فضای سبز باید همه افراد دیده شوند و این اقدامی نیست که متولی آن صرفا حوزه خدمات شهری و فضای سبز شهرداری تهران باشد. همچنین باید در انتخاب مشاور ساز و کار لازم  اندیشیده شود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه کمیسیون ماده ۵ مصوباتی دارد که در تعارض با سیاست های شورای پنجم و مدیریت شهری است، خاطرنشان کرد: زمانی که طرح جامع و سپس طرح تفصیلی 3 شهر تهران تصویب شد بنا بود  لایه های مختلفی که طرح جامع تعریف کرده بود استخراج شود و بعد این لایحه ها به طور کامل بر طرح تفصیلی بنشیند و بر مبنای آن اقدامات مختلف صورت گیرد ؛ اما در برخی موارد این اتفاق رخ نداد.

وی ادامه داد: ما در اولویت های خود براساس برنامه ۵ ساله سوم شهرداری تهران مقرر کردیم که در سطح محله ای اقدامات صورت گیرد که ارتباط مستقیم با مردم دارد و می تواند مشکلات آنها را حل کند و باعث رضایتشان شود.

نوری یادآور شد: در همین راستا بنا داریم پارک ها و فضای سبز محلی را توسعه دهیم و در ۱۲ منطقه ای که سرانه فضای سبز کمی دارند گسترش دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش در این پنل اظهار داشت: سه اقدام بزرگ مقیاس داریم که باید ببینیم تا چه اندازه آنها را عملی می کنیم؛ یکی بحث پادگان ۰۶ است که خوشبختانه در نتیجه دستور مقام معظم رهبری و توافقاتی میان ارتش و شهرداری ۳۵ هکتار آن تبدیل به پارک می شود. همچنین بحث بوستان ولایت را داریم که ۳۰۰ هکتار است که می توان از این بوستان در زمان بحران استفاده خوبی  کرد اما در عین حال می شود یک بارگذاری حداقلی انجام داد تا هم اکنون و هم در آینده به بهره برداری شهرداری برسد.

وی در ادامه افزود: سومین موضوع بحث بوستان ۱۸۱ هکتاری  ایرانیان که در منطقه ۱۹ تهران است که به زودی راه اندازی می شود و مابقی آن را نیز بتوانیم تملک کنیم.

نوری تصریح کرد: بنا داریم پست هایی برای کمیسیون ماده ۷ ایجاد کنیم تا عزیزانی که در آنجا فعالیت می کنند جایگاه مناسبی داشته باشند.

وی در خصوص آلودگی هوای تهران نیز گفت: در بحث آلودگی هوای تهران همه دستگاه ها باید پاسخگو باشند اما در شرایطی قرار داریم که فقط مدیریت شهری هدف قرار گرفته درحالی سهم مدیریت شهری ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر نیست و ۱۴ دستگاه دولتی دیگر در این موضوع مانند وزارت صمت، نفت، محیط زیست، وزارت کشور، سازمان ملی استاندارد و همچنین مجلس در این موضوع دخیل هستند که باید پاسخگو باشند.