2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
مشروح خبر

رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران مطرح کرد
افزایش 16 برابری سرانه فضای سبز پایتخت

شهرنوشت: رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران از افزایش 16 برابری سرانه فضای سبز پایتخت خبر داد. 

افزایش 16 برابری سرانه فضای سبز پایتخت
1398/9/11 17:58:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، علی‌محمد مختاری رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران عصر امروز در همایش «آب، فضای سبز و مدیریت شهری» گفت: اولا باید دید که ما کجا بوده ایم و امروز در حوزه فضای سبز کجا هستیم. قبل از انقلاب ما ۳.۵ میلیون نفر جمعیت با ۷۵ پارک محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای داشتیم.

رییس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران افزود: البته سه پارک خارج از محدوده هم داشته ایم که لویزان، چیتگر و سرخه حصار بوده است.

مختاری گفت: امروز ۸ میلیون نفر در تهران ساکن هستند و تعداد افرادی که در تهران تردد می کنند ۱۲ میلیون نفر است. در گذشته و پیش از انقلاب سرانه فضای سبز زیر یک متر و مجموع مساحت پارک ها در آن زمان ۳۴۲۰ هکتار بوده است.

رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران ادامه داد: این تعداد در سال ۶۵ به عدد بیش از ۱۳۰ پارک رسید، اما امروز دو هزار و  ۲۶۸ پارک در کل تهران داریم.

مختاری افز‌ود: سعی کردیم پارک های محله ای را افزایش دهیم تا نیازی به سفرهای درون شهری برای سپری کردن اوقات فراغت نباشد. در کنار این موضوع پارک های موضوعی و موضعی هم ساخته ایم مثل پارک مرضیه دباغ حدیدچی که مختص زنان است.

وی تصریح کرد: در حاشیه بزرگراه ها در سال ۶۵ هیچ توسعه ای در فضای سبز نداشتیم و کلا ۱۴ کیلومتر فضای سبز داشتیم اما امروز در کنار همه بزرگراه ها فضای سبز توسعه پیدا کرده است.

مختاری با بیان اینکه امروزه دو میلیون وسیله دودزا داریم و این درحالی است که شاهد تعداد زیادی از صنایع آلاینده اطراف تهران هم هستیم، گفت: در این شهر فرهنگ‌ها و سلیقه های مختلفی وجود دارد و همین امر باعث می شود تا نسخه ای که در شهر قرار است اجرا شود بسیار سخت پیچیده شود.

رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران ادامه داد: ۲۵۲ هکتار روددره در تهران وجود دارد که طراحی فضای سبز آن بر عهده ما نبوده است بلکه فقط طرح تصویب شده را ما اجرا کرده ایم.

مختاری افز‌ود: سرانه فضای سبزی که در قبل از انقلاب یک متر بود امروز به ۱۶.۵ متر رسیده است و در بخش برون شهری این عدد حتی ۲۴ متر است.البته براساس طرح جامع قرار بود این عدد حدود ۱۰ متر باشد که ما الان این میزان را رد کرده ایم. باید یادآوری کنم در برخی مناطق بافت فرسوده و فشرده داریم که متاسفانه سرانه فضای سبز آن ها کمتر است.

وی تصریح کرد: البته ما مصوباتی داشته ایم که از طریق درآمد ناشی از عوارض، فضای سبز در نقاط مورد نیاز ساخته شود. ما ۳۵۲ محله داریم که از این تعداد ۱۷ محله هیچ پارک و بوستانی ندارند. البته در سال جاری ۵ محله صاحب بوستان شدند.

رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران ادامه داد: ۵۵ بوستان در سال ۹۷ ساخته و به دست مردم سپرده شد و این در حالی است که ۱۲۵۰ هکتار هم جنگل کاری شده است.

مختاری افز‌ود: ما طرح کمربند سبز پیرامون شهر تهران را در سال ۷۶ به هیات دولت بردیم. امروز ۴۱ هزار هکتار از کمربند سبز پیرامون شهر تهران اجرا شده است.

وی گفت: سیلاب هایی که در ابتدای امسال در برخی شهرها خسارت به همراه داشت به دلیل تخریبی بود که در جنگل ها رخ داده بود. در تهران هم سیلاب در حال حرکت بود اما جنگل کاری در شمال شهر تهران باعث شد تا این سیلاب به راه نیافتاده و مشکلی ایجاد نشود.

رئیس سازمان بوستان ها درخصوص منابع آبی شهر تهران عنوان کرد: در سال ۶۵، 100 درصد آب فضای سبز از آب شرب بود اما امروز 100 درصد آب مورد استفاده از آب غیر شرب است.

مختاری افزود: ۶۳ درصد از فضای سبز شهر تهران به وسیله آبیاری مکانیزه آبیاری می شود. ۱۳۳ میلیون متر مکعب از آب مورد استفاده برای آبیاری فضای سبز از آب چاه است.

وی تصریح کرد: با شرکت آب و فاضلاب توافق کرده ایم تا افق ۱۴۱۰ استفاده از آب چاه ها به عدد ۷۰ میلیون متر مکعب برسد.

رئیس سازمان بوستان ها گفت: قرار است تا افق ۱۴۱۰ شرکت آب و فاضلاب به شهرداری تهران ۲۰۰ میلیون متر مکعب پساب بدهد تا شهرداری به طور کامل از پسآب استفاده کند.