2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
مشروح خبر

همزمان با روزجهانی ایدز مطرح شد؛
زمان شکسته شدن تابوی بیماری ایدز فرا رسیده است
همزمان با روزجهانی ایدز، اقدامات ارزندهای به منظور افزایش آگاهی جامعه و مهار همه گیری اچ ای وی صورت گرفت.
زمان شکسته شدن تابوی بیماری ایدز فرا رسیده است
1398/9/11 14:56:0|print


ناهید خداکرمی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران به مناسبت روز جهانی ایدز در جریان یکصدو هفتادو نهمین جلسه شورا ضمن توزیع ربان قرمز حمایت از بیماران ایدز، با ابراز تاسف از اینکه در ۶ ماهه اول امسال، هزار مورد جدید بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند گفت: اگر مساله اجتماعی و تابوهای اطراف این بیماری شکسته شود، میزان شناسایی چندین برابر خواهد شد.


وی با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری در این مدت حمایت‌های لازم را برای شناسایی این بیماری انجام داده است، افزود: با توجه به افزایش آمار مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی از طریق روابط جنسی محافظت نشده و تغییرات فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی، و همچنین آمار قابل توجه نوجوانان و جوانان ساکن در شهر تهران، لازم است که شهرداری تهران بودجه‌های فرهنگی-اجتماعی خود را در مسیر پیشگیری، مشاوره و تشویق به آزمایش افراد دارای روابط پر خطر با بهره‌گیری از خدمات وزارت بهداشت سوق دهد.


ناهیدخداکرمی از اداره کل فرهنگی و ستاد سمن‌ها خواست تا در مورد آگاهی بخشی و توانمندسازی جوانان بیشتر کار کنند، گفت: نترسیم از اینکه به جوان گوشزد کنیم در صورت داشتن رفتار پرخطر جنسی از کاندوم استفاده کنید. نترسیم از اینکه به جوان‌ها بگوئیم در صورت داشتن روابط پرخطرجنسی چه خطراتی آن‌ها را تهدید می‌کند و هرچقدر ما شفاف‌تر صحبت کنیم و جوانان خود را آگاه کنیم مسلما آن‌ها رفتار وفادار به خانواده را یاد می‌گیرند و چارچوب روابط حاصل از ازدواج را ارج می‌نهند. و هرچقدر در این باره صحبت نکنیم باید منتظر فجایعی نظیر ماجرای روستای واقع در جنوب شرقی کشور که سال جاری خبرساز شد باشیم. بنابراین همه از این کشتی که مسافر آن هستیم محافظت کنیم.

مدیریت شهری به دنبال شکستن تابوی بیماری ایدز

شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران ضمن استقبال از طرح اتوبوس‌های اطلاع رسانی ایدز که با همکاری اداره کل سلامت شهرداری با انجمن های تخصص این حوزه در سطح شهر تهران صورت گرفته است، گفت: کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران و معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری نیز با برگزاری این طرح و آزمایش نمادین ایدز در شورا تابوشکنی کردند تا از شیوع این بیماری جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه از زمانی که شیوع بیماری ایدز در جهان مطرح شد، در کشورهای پیشرفته نهضت آموزش آگاهی از مقطع ابتدایی جریان گرفت، گفت: متاسفانه در ایران ابتدا صورت مساله پاک می‌شود، پس از آنکه به تدریج موضوع به یک بهمن تبدیل شد، سعی بر پیشگیری و اجرای آموزش‌های لازم دارند.

امانی افزود: هدف از عمومی کردن این آزمایش این است که به شهروندان نشان داده شود آنان می‌توانند برای انجام این آزمایش همچون دیگر آزمایش‌ها و واکسیناسیون ها به مراکز درمانی و بهداشتی خصوصا اتوبوس‌هایی که شهرداری مناطق برای آگاهی شهروندان از سلامت جسمی خود جانمایی کرده بودند، مراجعه کنند.

عضو شورای شهر تهران ، اظهار امید واری کرد: کشوری مثل ایران وقتی مساله ای پیش می‌آید، با اطلاع رسانی صحیح از بروز و شیوع آن پیشگیری شود، چراکه با ایجاد یک پدیده بهداشتی شرایطی به وجود می‌آید که تابو ایجاد می‌شود، شکاندن این تابو بسیار دشوار است، لذا مشکلات اجتماعی را باید در بستر اجتماع رفع کرد.


ضرورت شکستن تابوی بیماری ایدز در رسانه‌ها

با استقرار اتوبوس ایدز محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر با حضور در اتوبوس و انجام نمادین تست اچ آی وی با اشاره به اهمیت روز جهانی ایدز گفت:اینکه رسانه ها باید در امر اطلاع رسانی و تابوشکنی بیماری ایدز همکاری کنند، گفت: نمایندگان مردم و افراد دارای اعتبار نیز باید پیش قدم شوند، چراکه اگر افراد جامعه درمعرض رفتار پر خطر قرار می‌گیرند، باید به راحتی از سلامت جسم خود آگاه شوند تا در صورت بروز مشکل آن را با سهولت بیشتری رفع کنند.

محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: نام دیگر بیماری ایدز، بیماری پنهان است، ممکن است برخی از افراد بیش از چندین سال درگیر این بیماری باشند اما از آن بی خبر هستند.

وی با بیان اینکه اگر این بیماری پیشگیری نشود، امکان انتقال آن وجود دارد، گفت: حتی ممکن است انتقال آن به صورت ناخواسته و به سبب بی اطلاعی افراد صورت گیرد، از این رو باید این امر تابو شکنی شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا افزود: با این رویکرد آمارها نشان می‌دهد این بیماری به کوه یخ شبیه است و نسبتی که از این کوه دیده می‌شود به نسبت آچه در زیر حرکت می کند، کمتر است.

حق شناس با تاکید بر اینکه در سال‌های گذشته نسبت به این بیماری رفتار مناسبی صورت نگرفته است، کفت: با تبدیل شدن این بیماری به یک تابو، جامعه آگاهی لازم را نداشته و افرادی که باید مورد حمایت قرار می‌گرفتند، طرد شدند، این رفتار نادرست سبب پنهان‌کاری افراد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید افراد دارای ویروس اچ.آی.وی به عنوان یک بیمار پذیرفته شوند و مورد حمایت قرار گیرند، تصریح کرد: نباید افراد با بیان این مشکل برون ‌کرد منفی به همراه داشته باشند؛ باید به سمتی پیش رویم که این بیماران به راحتی بیماری خود را بیان کنند تا بتوان از شیوع آن جلوگیری کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نقش رسانه ها را در این زمینه مثبت خواند و گفت: رسانه‌ها باید در این رابطه همکاری کنند و نمایندگان مردم و افراد دارای اعتبار نیز باید پیش قدم شوند، چراکه اگر افراد جامعه درمعرض رفتار پر خطر قرار می‌گیرند، باید به راحتی از سلامت جسم خود آکاه شوند تا در صورت بروز مشکل آن را با سهولت بیشتری رفع کنند.
گفتنی است اتوبوس ایدز با مشارکت انجمن احیا در روز جهانی ایدز در ساختمان شورای اسلامی شهر تهران مستقر و با استقبال پرسنل شورای اسلامی و شهرداری تهران روبرو شد .