2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
مشروح خبر

حناچی در نشست تخصصی با معلولان خبر داد
تجهیز چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی

شهرنوشت: شهردار تهران گفت: تا سال آینده تمامی چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی برای عبور عابران از چراغ قرمز مجهز خواهند شد.

تجهیز چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی
1398/9/9 20:30:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در نشست تخصصی با معلولان که عصر امروز با حضور نمایندگانی از سمن های فعال در حوزه معلولان در برج میلاد برگزار شد، گفت: شیخ ابوالحسن خرقانی می گوید هر کس به سرای ابوالحسن آمد نانش دهید و از ایمانش نپرسید که هر کس به درگاه خداوند به جان ارزد بر خوان بوالحسن به نان ارزد. بر همین اساس معتقدم به جان ارزندگان این شهر موضوع بحث ما هستند؛ فارغ از این که معلول هستند یا نه. هر شهروندی که در این شهر زندگی می کند ما وظیفه داریم به او سرویس و خدمات بدهیم.

وی افزود: علی رغم همه اقداماتی که در زمینه مناسب سازی انجام داده ایم، نمی توانیم بگوییم وضعیت مطلوبی داریم، این امر نیاز به ریشه یابی دارد و ریشه یابی آن به حل مشکل کمک می کند. یکی از ریشه ها به نگاه ما به کرامت انسانی برمی گردد. با نگاه به کرامت انسانی در همه عرصه ها می توان شرایط را تغییر داد. یکی دیگر از ریشه ها آموزش است؛ من به عنوان یک مدرس دانشکده معماری کمتر می بینم در طراحی فضاهای عمومی در دانشکده ها به ضوابط مناسب سازی توجه شود. در حالی که در بسیاری از دانشکده های دنیا دانشجویان را مجبور می کنند روی ویلچر بنشینند یا با چشمان بسته حرکت کنند.

حناچی تصریح کرد: بسیاری از این دانشجویان پیمانکاران فردا می شوند در حالی که تخصص لازم در امر مناسب سازی را ندارند.

شهردار تهران در پاسخ به سوال ناشنوایی درباره اپلیکیشن ویژه برای استفاده ناشنوایان در معابر شهری گفت: اپلیکیشن ناشنوایان در حال آماده سازی است و به زودی ارائه خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به یکی از حاضران که گفت از سال گذشته تاکنون اقدامی در زمینه مناسب سازی معابر انجام نشده است، عنوان کرد: در یک سال گذشته اتفاقاتی افتاده است، اما حجم انتظارات و کارهایی که باید انجام شود بسیار بیشتر است . متاسفانه شهر تهران را چندین دهه بدون توجه به این موضوع ساخته ایم. به عنوان مثال در ساخت و ساز ها، «بر» را بررسی می کردیم اما به کف توجهی نداشتیم، اما همکاران تلاش می کنند در پروانه های ساختمانی جدید این موضوع را ببینند. به هر حال حجم موضوع آنقدر بزرگ است که باید دسته بندی و درجه بندی کنیم.

به گفته شهردار تهران؛ در مرتبه نخست ساختمان های پرمراجعه و ساختمان هایی که شهردرای می سازد باید در اولویت مناسب سازی قرار بگیرند.

وی گفت: همچنین، همکاران من در مترو 40 ایستگاه را به آسانسور مجهز می کنند.

حناچی در پاسخ به فردی که خواست تا شهردار یک بار روی ویلچر بنشینید یا با چشمان بسته در معابر تردد کند، گفت: پیشنهاد خوبی است و بررسی می کنیم.

شهردار تهران در پایان اعلام کرد تا سال آینده تمامی چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی برای عبور عابران از چراغ قرمز مجهز خواهند شد.