2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
مشروح خبر

مدیر بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت:
متوسط مصرف انرژی در ساختمان های اداری و مسکونی دو تا سه برابر استاندارد جهانی است

شهرنوشت: مدیر بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با تاکید بر کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان عنوان کرد: متوسط مصرف انرژی در ساختمان های اداری و مسکونی دو تا سه برابر استاندارد جهانی است.

 

متوسط مصرف انرژی در ساختمان های اداری و مسکونی دو تا سه برابر استاندارد جهانی است
1398/9/6 15:40:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، هاشمی مدیر بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با حضور در اختتامیه چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار و مصرف بهینه انرژی با بیان اینکه این شرکت فعالیت خود را از سال ٧٩ آغاز کرده است، اظهار کرد: این شرکت در بخش های مختلف از جمله صنعت، بخش حمل و نقل و ساختمان فعالیت هایی را در دستور کار دارد.

 

وی با اشاره به لزوم همکاری بخش های مختلف به منظور کاهش مصرف انرژی در ساختمان های مسکونی و اداری تصریح کرد: براساس آخرین آمار رسمی ترازنامه هیدروکربنی مصرف انرژی در ساختمان ها معادل ۴٧٠ میلیون بشکه نفت خام است که در بخش ساختمان رتبه اول را به خود اختصاص می دهد.

 


هاشمی با اشاره به اینکه بخاری های گازسوز در کشور ما در رده G و نامناسب انرژی مصرف می کنند، تصریح کرد: در این باره مذاکراتی انجام شده تا این بخاری ها از مدارس جمع آوری شود و بهینه سازی لازم صورت گیرد.

 


وی با اشاره به لزوم اجرای بحث ماده ١٩ مقررات ملی ساختمان افزود؛ در حال حاضر هیچ کدام از راهکارهایی که در بحث ماده ١٩ مقررات ملی ساختمان دیده شده اجرایی نمی شود. در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی یک طرح تشویقی در دل ماده ١٢ در نظر گرفته شده که اگر در این زمینه سرمایه گذاری شود می تواند منجر به کاهش مصرف انرژی شود.

 


مدیر بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره همکاری این سازمان با سازمان نظام مهندسی برای اجرای طرحی به منظور ذخیره سازی انرژی گفت: به دنبال اجرای این طرح شاهد کاهش ٣٠ تا ۵٠ درصدی مصرف انرژی خواهیم بود.

 


هاشمی ادامه داد: این طرح به معاونت انرژی سازمان برنامه و بودجه ارسال شده، این طرح با بودجه ۶٠٠ میلیون دلاری برای ۶٠٠ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده است و اگر اجرایی شود سالانه می توان در مصرف  ٩٠٠ میلیون متر مکعب گاز صرفه جویی کرد.

 

رجبی: امیدوارم به زودی بتوانیم جلوی اسراف انرژی را بگیریم

در ادامه این جلسه فرج الله رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به همایش ساختمان پایدار و مصرف بهینه انرژی گفت: این همایش باعث می شود تمام ابزار لازم را برای کاهش مصرف بیهوده انرژی به کار بگیریم.

وی افزود: صدور برچسب انرژی برای ساختمان ها می تواند به شهروندان کمک کند میزان مصرف انرژی ساختمان های خود را کاهش دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور بیان داشت: امیدوارم به زودی بتوانیم جلوی اسراف انرژی را بگیریم.