2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
مشروح خبر

بوچانی مطرح کرد
ایجاد بزرگ ترین شبکه مدیریت دانش در شهرداری ها و شوراها

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به ضرورت پژوهش در اجرای پروژه های شهری در تهران و سایر کلانشهرهای کشور تاکید کرد.


ایجاد بزرگ ترین شبکه مدیریت دانش در شهرداری ها و شوراها
1398/9/2 12:25:0|print

به گزارش شهرنوشت به نقل از ستاد خبری یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری؛ محمد حسین بوچانی در جریان جلسه امضای تفاهمنامه همکاری در برگزای مشترک یازدهمین جشنواره پژوهشی جایزه تهران و ششمین جشنواره پژوهش، آموزش و نوآوری سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور که با حضور روسای مراکز و مدیران واحدهای شهرداری ها و شوراهای اسلامی کل کشور برگزار شد؛ با بیان این مطلب افزود: به این باور رسیده ایم که استفاده از مباحث علمی و پژوهشی برای حل مسائل و مشکلات ساختار شهرداری تهران ضرورت دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه اگر وضعیت شهرها و کلانشهرهای کشور را بررسی کنیم، متوجه این مساله می شویم که بی توجهی به حوزه علم و دانش در تمامی حوزه های گوناگون باعث تاثیرگذاری منفی در رشد متوازن شهرها شده؛ آن هم در شرایطی که در طول سال های اخیر سرمایه گذاری های کلان در توسعه زیر ساخت های شهری در سال های اخیر نتوانسته مشکلات را در کلانشهرها کاهش دهد.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به اینکه توسعه نامتوازن در شهر تهران نتیجه بی توجهی مدیران به حوزه پژوهش بوده است، بیان کرد: ساخت و ساز بی رویه اتوبان ها و بزرگراه ها در تهران نتیجه بی توجهی مدیران و تصمیم گیران به تجربه معکوس دنیا در کاهش خودروها و قرار دادن شهرها بر مدار انسان محوری بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بی توجهی مدیران اجرایی به حوزه علم و پژوهش شهرها را به لبه پرتگاه نابودی برده است، یادآور شد: تجربه های جهانی در یک قرن اخیر نشان داده است شهرداری ها نیاز دارند تا ارتبارط مستقیمی با حوزه علمی و پژوهشی داشته باشد چرا که عملکرد این حوزه به مراتب بسیار زودتر وملموس تر از سایر نهادها برای شهروندان و مردم نمایان می شود که اگر مبتنی بر پژوهش نباشد، تاثیرات منفی خود را خیلی زود نشان می دهد.

بوچانی توزیع نامناسب نیروی کار در شهرداری ها به ویژه شهرداری تهران را یکی دیگر از مشکلات این نهادها دانست و گفت: به عنوان مثال در شهرداری تهران 64000 نیروی کاری فعالیت می کنند. جغرافیای توزیع این نیروها در مناطق و سازمان های شهرداری به گونه ای است که در برخی از مراکز شاهد تجمیع بیش از 100 نیروی کاری دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستیم، با توجه به توزیع ناعادلانه نیروی کار تحصیلکرده در بدنه شهرداری تهران ضرورت دارد تا وزارت علوم نسبت به این مساله و بالا بردن کارآیی سازمان ها اقدام به یک پایش و پژوهش دقیق نسبت به این موضوع داشته باشد.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه یکی از پیشنهادهای ما به متولیان وزارت علوم این است که برای تربیت نیروی اجرایی در دانشگاه ها در هیات های علمی دانشگاه های علوم از کارکنان تحصیل کرده و اجرایی شهرداری تهران استفاده شود؛ افزود: خوشبختانه در بدنه شهرداری تهران کارکنانی در حال فعالیت هستند که علاوه بر تحصیلات علمی مرتبط به دلیل سال ها تجربه کارهای اجرایی در این حوزه بهتر می توانند موضوعات علمی مرتبط با شهر را برای دانشجویان تبیین وتفهیم کنند.

محمد حسین بوچانی با اشاره به اینکه شهرداری تهران نزدیک به 15 سال است که از رساله ها و پایان نامه های مقاطع فوق لیسانس و دکتری در حوزه شهری حمایت می کند، ادامه داد: یکی دیگر از همکاری های مرکز مطالعات شهرداری تهران با دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور این است که موضوعات و دغدغه های خود را در حوزه اداره شهر مطرح می کند تا به عنوان یکی از مباحث پژوهشی توسط اساتید و دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تجربه های جهانی نشان می دهد، در کشورهای توسعه یافته مانند کانادا 50 درصد از نمره پایان نامه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه مسائل شهری توسط شهرداران اعطا می شود، یادآور شد: به نظر می رسد که در مراکز علمی و دانشگاهی داخل کشور نیز شهرداران مناطق می توانند در نمره رساله های علمی دانشجویان نقش موثری را ایفا کنند.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به امضای تفاهم نامه مشترک شهرداری تهران با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در برگزاری بزرگترین جشنواره پژوهش و نوآوری شهری تحت عنوان جایزه تهران گفت: امسال یازدهمین جشنواره جایزه تهران در حالی برگزار می شود که تصمیم گرفتیم تا با همکاری وزارت کشور نخستین گام را برای تجمیع سازمان ها و مراکز متولی اشاعه پژوهش و علم در حوزه شهرداری ها برداریم.

 

راه اندازی بزرگترین شبکه مدیریت دانش در شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرها

در ادامه این مراسم نیز رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: تفاهم نامه همکاری مشترک بین مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی وزارت کشور با هدف تلاش برای هم افزایی مجموعه فعالیت های پژوهشی و علمی در حوزه شهری به امضا رسید.

مجید عبداللهی، ادامه داد: با توجه به اینکه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران دارای سابقه طولانی ای در حوزه پژوهشی است، تلاش داشتیم تا در قالب این تفاهم نامه تجاربی که در این مرکز وجود دارد را جهت انتقال به سایر شهرها و کلانشهرهای کشور در قالب یک همکاری مشترک مورد استفاده قرار داده و همچنین مطالعات انجام شده در وزارت کشور نیز در اختیار شهرداری تهران قرار داده شود.

وی با اشاره به اینکه انتشار کتب، نشریات و برگزاری جشنواره های علمی و پژوهشی با هدف تشکیل شبکه مدیریت دانش در شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر از دیگر اهداف این تفاهم نامه مشترک بوده است، بیان کرد: کارگروه مشترکی مشتکل از گروه های پژوهشی شهرداری تهران و وزارت کشور متولی اجرای مفاد این تفاهم نامه هستند و تلاش داریم تا در یک بازده زمانی مشخص مجموعه اهدافی را که در نظر گرفته ایم اجرایی کنیم.