2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
مشروح خبر

شهرنوشت گزارش می دهد؛
اکران طرح های #گزارش_به_مردم در پایتخت

شهرنوشت: طرح های #گزارش_به_مردم با هدف گزارش اقدامات مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر تهران با استفاده از سازه های تبلیغاتی در پایتخت اکران شده است.

اکران طرح های #گزارش_به_مردم در پایتخت
1398/8/16 12:10:0|print

به گزارش شهرنوشت، شهرداری و مدیریت جدید شهری خود را ملزم می‌داند، فعالیت‌های انجام شده در سطح شهر را به مردم گزارش دهد و مردم را در جریان روندهای پیش رو و اقدامات صورت گرفته قرار دهد.
در زمانه‌ ای که در آن عموم شهروندان به وسیله امکانات متنوعی که تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی، در اختیارشان قرار داده است می‌توانند صدای خود را به گوش مسئولان و مدیران شهری برسانند؛ #گزارش_به_مردم سعی دارد در عین ارایه گزارش عملکرد، یک ارتباط دو سویه در شهر ایجاد کند.
اهمیت این گزارش دهی، که البته تلاش این است که مستمر باشد، حساس کردن مردم به محیط زندگی خود و شهر است تا مسیر مدیریت بهینه و کارامد و موثر از میان گفت و گوهای به وجود آمده، استخراج شود.
بعد از گذشت دو سال از عمر این دوره از مدیریت شهری، گزارشی از اقدامات صورت گرفته تهیه و اماده شده که در بازه‌های زمانی مختلف و به صورت اکران عمومی با هشتک گزارش به مردم، به سمع و نظر عموم شهروندان این شهر خواهد رسید.

بخشی از اقدامات شهرداری تهران در دو سال گذشته بدین شرح است:

مدیریت شهری در راستای افزایش قلمروی عمومی، اقدام به ساماندهی پیاده‌راه‌ها و میدان‌گاه‌ها در محله‌های کن، لاله‌زار، انقلاب، ده‌ونک، کوهساران و هفت‌تیر و احیا و کاشت 1840 درخت چنار در خیابان ولی عصر(عج) و توسعه 100 هکتار فضای سبز حاشیه‌ بزرگراه خلیج فارس و لغو مصوبه برج‌باغ‌ها و تثبیت طرح خانه‌باغ‌ها کرد.

از سوی دیگر در راستای ارتقای زیبایی شهر و برای آنکه شهر جای بهتری برای زندگی باشد، مدیریت شهری با در دستور قرار دادن ساماندهی و پیرایش جداره‌های خیابان انقلاب، حافظ، فردوسی، ناصرخسرو و بازپیرایی محور تاریخی و فرهنگی رودکی، انقلاب، فردوسی، وحدت اسلامی و بازسازی میراث تاریخی و فرهنگی تهران؛ خانه لرزاده، سیمین و جلال آل احمد، مینایی، فولادوند و نیما یوشیج سعی می کند به شعار تهران شهری همه نزدیک تر شود. ساماندهی و اجرای محور 50 هکتاری طرح نیلوفری نیز از دیگر اقدامات است.

توجه با زنان و کودکان یکی دیگر از مجراهای تحقق بخش این نگاه است؛ اختصاص 50 درصدی پست‌های مدیریتی به زنان و جوانان، حمایت از کسب‌وکارهای محلی زنان کارآفرین، توسعه پردیس‌های توانمندسازی بانوان، طرح غربالگری پایش سلامت رایگان، اجرای طرح نشاط کودکانه در محلات، طرح شهردار مدرسه در 441 مدرسه، برگزاری بیش از 4000 شادستان و احداث اولین پیست دوچرخه‌سواری مخصوص بانوان
به نوعی حرکت در همین راستاست.

راه‌اندازی گرم‌خانه‌های ویژه آقایان و بانوان در مناطق خاص و تامین ایمنی و ارامش شهروندان و جلوگیری از وقایع ناگوار روی دیگر نگاه جدید به مدیریت شهری است.

تکمیل ناوگان، جذب و آموزش 10هزار آتش‌نشان داوطلب، تکمیل و راه اندازی ۱۰ ایستگاه جدید آتش نشانی، خرید 21 دستگاه نردبان برای ایستگاه‌های آتش‌نشانی و خرید 64 دستگاه فن‌های فشار مثبت جهت تخلیه دود و مقاوم سازی پل‌ها همگی تلاش شهرداری برای ایجاد شهر ایمن را نشان می دهد. راه‌اندازی دهکده مهربانی جهت حفظ حقوق حیوانات نیز از جمله اقداماتی است که در این دوره انجام شد.

احداث ۴۹ بوستان و بهره‌برداری از 2450 هکتار کمربند سبز و کاشت 600 هزار درخت در این دوره انجام شد.

همچنین، «تهران شهری برای همه» شهری برای معلولین و جانبازان است. مناسب‌سازی پیاده‌راه‌ها و 96 بازار میوه و تره‌بار برای جانبازان، توان‌یابان و نابینایان در همین راستا انجام پذیرفته و این ابتدای راه است و باید با قوت بیشتر در نقاط دیگر شهر نیز دنبال شود.

از سوی دیگر دسترسی مردم به بازار های محلی خود همواره در کلان شهری مثل تهران محل چالش بوده است. احداث و بهسازی 60 بازار جدید میوه و تره بار و افزایش مراجعه شهروندان از 400 نفر به یک میلیون نفر در روز در همین راستا پیگیری و اجرا شده است.

افزایش و تنوع حمل و نقل عمومی در راستای ایجاد شهری برای انسان و نه ماشین‌ها رویکرد مورد تاکید و اولویت اصلی مدیریت شهری است.
راه‌اندازی سامانه دوچرخه‌های اشتراکی نسل چهار و اجرای پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو،
خرید، تجهیز و بازسازی بیش از 500 دستگاه اتوبوس و مینی بوس، همچنین بهره‌برداری از 31 کیلومتر مسیر و 11 ایستگاه از خطوط 6 و 7 مترو به همراه اجرای طرح ترافیک جدید و کاهش تردد خودروهای شخصی و افزایش 55درصدی ظرفیت مسافرگیری مترو از جمله اقدامات در زمینه حمل و نقل عمومی است. بهره‌برداری و نوسازی 305 دستگاه واگن و آغاز ساخت 630 دستگاه واگن مترو با همکاری دولت هم در این دوره انجام شده است.

تولید و پخش بیش از نیم میلیون تن آسفالت در معابر شهر تهران در دو سال گذشته و جمع‌آوری و کوچک سازی 53 کارگاه عمرانی و رصد 34 کارگاه قابل جمع‌آوری بخشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه عمرانی است. همچنین، بهره‌برداری از 1270 پروژه محله‌ای و 234 پروژه عمرانی منطقه‌ای و احداث پل گیشا و آرش و استاد معین نیز انجام شده است.

راه‌اندازی سامانه‌های چندگانه شهر هوشمند و اجرای 100 پروژه از جمله سامانه شهروندی تهران من و به طور کلی کاهش ۵۰ درصدی هزینه نگهداشت شهر از جمله دستاوردهای این دوره از مدیریت شهری است.