2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
مشروح خبر

با حضور شهردار سارایوو انجام شد؛
بررسی راه‌های توسعه تعامل و همکاری‌ها بین مدیریت شهری تهران و سارایووا

طی دیداری که مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با شهردار سارایوو داشت؛ راه‌های توسعه تعامل وهمکاری‌ها بین مدیریت شهری تهران و آن شهر در زمینه‌های مختلف بررسی شد.

بررسی راه‌های توسعه تعامل و همکاری‌ها بین مدیریت شهری تهران و سارایووا
1398/8/13 11:20:0|print

به گزارش شهرنوشت و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند؛ شهردار سارایوو در نشستی که پیرامون مسائل روز مدیریت پسماند با حضور مدیرعامل در این سازمان برگزار شد، ضمن بهره مندی از توضیحات کارشناسان در خصوص پروژه های زیست محیطی واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه شامل خطوط پردازش پسماند، سامانه زباله سوز( ریجکت سوز)، سایت هوادهی زباله و تولید کمپوست، تصفیه خانه شیرابه و زمین دفن بهداشتی پسماند با فعالیت های جاری و در دست اقدام این سازمان آشنا شد. 

در این بازدید عبدالله اسکاکا، شهردار سارایوو که برای شرکت در برنامه روز جهانی شهرها و چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی به ایران سفر کرده بود، طی بازدید میدانی از مجتمع آرادکوه و خطوط پردازش زباله های شهری، از نزدیک با نحوه پردازش، دفن و دفع پسماندهای شهر تهران آشنا شد.

در جریان حضور عبدالله اسکاکا در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه دکتر علی پور در زمینه تولید کمپوست از پسماند های تر، سوزاندن زباله و تولید انرژی از پسماند خشک غیر ارزشمند که قابلیت احتراق بالا دارند( پسماند های ریجکتی) توضیحات لازم را ارائه کرده وافزودپسماند خشک ارزشمند نیز در خطوط پردازش جدا  شده و به کارخانه های بازیافت ارسال می شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر تولید انرژی از پسماند شهری از طرق مختلف به عنوان بخش مهمی از فعالیت های در دست اقدام  و مستمراین سازمان؛  گفت : پسماند های ورودی به این مرکز پس از جدا سازی در سالن های پردازش، به سه دسته پسماند تر، پسماند خشک ارزشمند و پسماند خشک غیر ارزشمند تبدیل شده و در مسیر دفع اختصاصی خود قرار می گیرند.

وی حین بازدید از خطوط پردازش در تشریح مسیر عبور پسماند خاطر نشان کرد: پسماند های تر جهت تبدیل به کود کمپوست گرانوله غنی شده به سایت کمپوست می روند و پسماند های خشک ارزشمند نیز به صنایع تبدیلی و بازیافت تبدیل می گردد.

علی پور در تشریح نحوه  تولید انرژی از طریق سامانه زباله سوز واقع درمجموعه آرادکوه  خاطر نشان کرد:  پسماند های خشک غیر ارزشمند (ریجکت) که قابلیت احتراق بالا دارند( پسماند های پلاستیکی) به سامانه زباله سوز(ریجکت سوز) که دارای دو خط 100 تنی است، انتقال می یابد و نهایتا"3 مگاوات ساعت برق ازاین دسته از پسماند ها تولید می شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر هدف محیط زیستی وسپس استحصال انرژی از پسماند در کلیه فرایند های جاری و در دست اقدام این مجموعه آمادگی خود را در خصوص تعامل با شهردار سارایوو و تبادل علم، تجربه و تکنولوژی های مربوط به مدیریت پسماند شهر، اعلام کرد.