2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
مشروح خبر


خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور در چهارمین دوره جایزه بین المللی خشت طلایی تهران برگزیده شد
شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در چهارمين دوره جايزه بين‌المللي خشت طلايي تهران در بخش معماری، شهرسازی، میراث فرهنگی و بازآفرینی شهری؛ موفق به کسب مقام شایسته تقدیر شد.
خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور در چهارمین دوره جایزه بین المللی خشت طلایی تهران برگزیده شد
1398/8/12 15:33:0|print

به گزارش شهرنوشت و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی ، این شرکت در مراسم چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران که با حضور جمعی از مقامات کشوری و مدیران شهری در برج ميلاد برگزار شد، در بخش مرمت، احیا و بازنده سازی بنای تاریخی خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور موفق به کسب مقام شایسته تقدیر شد.

علیرضا آقایی، مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در حاشیه این مراسم با تاکید براینکه احیا و باز زنده سازی خانه مشاهیر و نخبگان،زنده نگه داشتن وجوه تاریخی زندگی هنرمندان و همچنین ترویج ارزش ها و اندیشه های نخبگان هنر و ادبیات بخشی از اهداف مرمت و احیای خانه موزه جلال ال احمد و سیمین دانشور به شمار می آید، گفت: توسعۀ فضاهای فرهنگی منشأ اثرگذاری در جامعه بوده و به ارتقای سطح عمومی فرهنگ ااقشار مختلف کمک می کند.

وی ایجاد نشانه های شهری با اتکا به باورها و ارزش های جامعه را بسیار حایز اهمیت برشمرد و افزود: خانه موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور در برگیرنده آثار پژوهشی، یادمان ها، هدایا، دست نوشته ها، کتب و مجلات، تصاویر و فیلم ها و گفتگوها و دیگر آثار مادی و معنوی مرتبط با این دو چهره ادبی است که توسط ادیبان، فرهیختگان، نزدیکان، آشنایان و دوستان جلال و سیمین در اختیار این مجموعه قرار گرفته است.
به گفته مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، این آثار به صورت یکپارچه، منسجم و متمرکز به پویشگران ادبی و علمی و همچنین بازدیدکنندگان عمومی و علاقمندان به جلال آل احمد و سیمین دانشور، امکانات وسیعی را جهت آشنایی، شناخت شخصیت و دیدگاه های این دو بزرگوار ارایه می دهد.
گفتنی است خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور بی شک نمونه ای از یک خانه موزه کامل با ویژگی های مورد انتظار بوده و از جمله آثار کالبدی و تاریخی هویت ساز در بافت اجتماعی و کالبدی شهر تهران است، که به دلایل متعددی از جمله سابقه ساکنین آن و نقش انگیزی ایشان در زمینه فرهنگ و سیاست تاریخ معاصر ایران دارای برجستگی و اهمیت خاصی است. نحوه بنای این خانه توسط جلال آل احمد و تاریخ و کیفیت و برهه زمانی شکل گیری کالبدی آن که با تاریخ نگاری و خاطره نویسی و نامه نگاری های جلال برای سیمین همراه شده است، مجموعه ارزشمندی را از تاریخ و سابقه تاریخی در دسترس علاقه مندان قرار داده و اهمیت پرداختن به موضوع احیا و باز زنده سازی این خانه و در پی آن متمایز ساختن نقش جلال و سیمین بر فرآیندهای فرهنگی و سیاسی عصر معاصر را دو چندان می سازد.
بر اساس این گزارش چهارمین دوره جایزه بین‌المللی خشت طلایی تهران با شعار ایجاد «شهرهایی هوشمند، تاب‌آور و زیست‌پذیر برای همه» به مناسبت روز جهانی شهرها، با همکاری سازمان‌های تخصصی بین‌المللی همانند برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، متروپولیس یا انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان، انجمن طراحان و برنامه‌ریزان شهری و منطقه‌ای یا ISOCARP و مجمع شهرداران آسیایی AMF برگزار شد.
در این رویداد حدود ۲۰۰پروژه و تجربه شهری از داخل کشور و بیش از ۳۰۰ پروژه و تجربه از سایر شهرهای جهان مشارکت کرده‌اند که بيشتر آن‌ها در حوزه معماری، شهرسازی، میراث فرهنگی و بازآفرینی شهری است.
لازم به ذکر است برخی از آثار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران از جمله سراسر نمای مقاومت و باغ موزه قصر نیز در دوره های گذشته جایزه جهانی خشت طلایی موفق به دریافت لوح تقدیر و خشت طلایی شدند.