2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
مشروح خبر

با احداث پل شهید نوروزی صورت گرفت؛
کاهش زمان تردد خودروهای عبوری از بزرگراه چمران

شهرنوشت: هر تصمیم ترافیکی منجر به تغییر عادت ترافیکی شهروندان می‌شود و مدیریت شهری به‌ همراه پلیس راهور برحسب وظیفه قانونی منافع عموم شهروندان را برای اجرای هر پروژه ترافیکی مدنظر قرار می‌دهد.

کاهش زمان تردد خودروهای عبوری از بزرگراه چمران
1398/8/18 10:52:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پروژه پل جدید الاحداث شهید نوروزی (تقاطع غیرهمسطح شهید چمران) با تصویب در کمیته معابر و همچنین به منظور کاهش ترافیک و تسهیل تردد در ابعاد محلی و منطقه‌ای در سال 1395 آغاز شد.
شروع پروژه با روندی کند پیش رفت تا اینکه از بهمن ماه سال 1397 بنا به درخواست شهروندان و تأکید شورای اسلامی شهر، کارگاه پروژه فعال و ظرف مدت ۶ ماه با رفع معارض پروژه در بخش شمالی آن و تأمین اعتبار لازم حجم قابل توجهی از فرآیند احداث پل و دسترسی‌های آن به بلوار رشید الدین فضل الله به سرانجام رسید.
در نهایت پل تقاطع غیرهمسطح بزرگراه شهید چمران (پل شهید سرهنگ خلبان نوروزی) و اتصال آن به بلوار رشیدالدین فضل‌الله و طرح تعریض این معبر، در روز 30 شهریورماه سال جاری با حضور شهردار تهران افتتاح شد.

کاهش 15 درصدی ترافیک محدوده بزرگراه چمران با احداث پل شهید نوروزی

در همین رابطه، محمد خردمند معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه یک در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت، یکی از دلایل احداث این پل را تکمیل شبکه معابر و ایجاد تقاطع غیر همسطح در معبر شریانی ذکر می‌کند و می‌گوید: یکی از علت های اصلی اجرای این پروژه، حذف تقاطع همسطح روبروی هتل استقلال بوده است. پل شهید نوروزی می‌تواند در پیک ترافیک در محدوده بزرگراه شهید چمران، به روان سازی حداقل ۱۵ درصد ترافیک خودروها کمک کند.
به گفته‌ی او؛ مدیریت شهری براساس الگوی عدم انجام پروژه‌های بزرگ ‌مقیاس و اولویت اتمام پروژه‌های نیمه کاره اقدام به اجرای کامل پروژه مزبور کرده است.
خردمند در مورد حذف دوربرگردان بزرگراه چمران نیز می‌گوید: براساس آیین نامه‌های تدوین شده در زمینه حمل و نقل و ترافیک، بزرگراه شهید چمران یک معبر بزرگراهی محسوب می‌شود که دسترسی‌های تقاطع‌های آن باید کنترل شده باشد. براساس آیین نامه‌های معتبر داخلی و خارجی در مسیر یک بزرگراه نمی‌توان ورود و خروج از سمت چپ بزرگراه اتفاق بیافتد. بنابراین وجود یک دوربرگردان همسطح با سرعت ۱۰ کیلومتر بر ساعت در مسیر یک بزرگراه با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت، مغایر با آیین نامه‌های مربوطه و ایمنی خودروهای عبوری است. همچنین وجود این دوربرگردان سلسله مراتب عملکردی معابر شهری را با مشکل مواجه می‌کند و سبب بروز اختلال در ترافیک عبوری این بزرگراه می‌شود. کارکرد این پل تسهیل ترافیک خودروهای عبوری به محلات درکه، ولنجک، اوین است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه یک با بیان اینکه در ساعت اوج ترافیک بیش از ۱۰ هزار خودرو از این بزرگراه عبور می‌کنند، عنوان می کند: هرگونه اختلال ترافیکی در این مسیر منجر به افزایش میانگین زمان سفر خودروهای عبوری می‌شود. با احداث این پل علاوه بر کاهش زمان تأخیر خودروهای عبوری از بزرگراه چمران، مسافت طی شده خودروها جهت دسترسی از بزرگراه شهید چمران شمال به بلوار رشید الدین فضل الله و محله‌های شمال بزرگراه چمران نیز در حدود ۲ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند. این دو کیلومتر مسافتی است که خودروها پیمایش می‌کنند تا به دوربرگردان همسطح رسیده، به خیابان یمن وارده شده و به سمت شمال عزیمت کنند.

با احداث یک پل یا معبر جدید، عادات ترافیکی شهروندان نیز باید تغییر کند

وی در خصوص چرایی ترافیک در محدوده پل جدید الاحداث و محورهای نزدیک به این پل اظهار می‌کند: با احداث یک پل و یا یک معبر جدید، قطعا عادت ترافیکی شهروندان می‌بایست اصلاح شود و تغییر کند. مدیریت شهری با نصب تابلوهای ترافیکی و همچنین اطلاع رسانی قبلی تلاش برای اطلاع رسانی دقیق دارد.
خردمند در مورد انسداد موقت این پل می‌گوید: در روزهای ابتدایی پس از افتتاح این پل، پلیس راهور که مسئولیت مدیریت ترافیک را بر عهده دارد به‌دلیل بروز ترافیک در معابر شمالی بزرگراه شهید چمران ناشی از تغییر رفتار ترافیکی شهروندان و همچنین عدم آشنایی به دسترسی جدید برای مدیریت ترافیک، به‌صورت مقطعی نسبت به انسداد پل اقدام کرد. اما با پیگیری و برگزاری جلسات مختلف کارشناسی و همچنین اخذ نظر از مشاور، در تاریخ ۲۱ مهرماه سال جاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و رییس پلیس راهور تهران تصمیماتی به منظور تغییر مسیر خیابان الف و انسداد تقاطع همسطح روبروی هتل استقلال اتخاذ و اجرایی کردند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، بنابر گفته‌های معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه یک، بر حسب شمارش تعداد تردد خودرو توسط مشاور، در ساعت اوج ترافیک بالغ برهزار و 400 خودرو از بزرگراه شهید چمران از تقاطع همسطح برای رسیدن به محلات ولنجک و درکه و اوین عبور کردند. با استفاده از این پل ضمن کاهش مسافت پیمایش این تعداد خودرو، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت صورت می گیرد که این امر طبعا منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شود. از سویی کاهش این حجم خودروهای عبوری در هر دو مسیر شهید چمران شمال و شهید چمران جنوب سبب تسهیل ترافیک در هر دو مسیر شمالی و جنوبی بزرگراه شهید چمران و شهید مدرس می‌شود.
همچنین قبل از گشایش پل تاکنون، موضوع به‌صورت مستمر در حال بررسی بوده و رفتار ترافیکی شهروندان در حال پایش و رصد است. بنا به بازخوردهای ترافیکی مجددا مسیر خیابان الف به جهت قبلی تغییر کرد و انسداد تقاطع همسطح روبروی هتل استقلال تثبیت شد. البته تمهیدات دیگری نیز اتخاذ شده که متعاقبا اجرایی خواهد شد.