2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
مشروح خبر


نگین سبز تهران کجاست؟

شهرنوشت: اراضی عباس آباد بیستم شهریور ماه در  نشست مجمع عمومی سازمان‌های گردشگری در سن پترزبورگ به عنوان چهاردهمین عضو وابسته این سازمان ثبت شد. در این گزارش نگاهی داریم به تاریخچه نگین سبز تهران که قطب گردشگری و فرهنگی پایتخت نیز هست.

نگین سبز تهران کجاست؟
1398/6/29 9:31:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، در دوره قاجار حاج میرزا عباس ایروانی (حاج میرزا آقاسی، صدراعظم محمدشاه قاجار) باغی در یکی از قریه‌های متعلق به عباس قلی خان احداث کرد. پس از آن در اواخر دوره قاجار مالکیت این اراضی به افراد سرشناسی چون مستوفی المالک و حاج امین الضرب رسید و بعدها این باغ به باغ عباس آباد مشهور شد.

در آغاز حکومت پهلوی، مالکیت اراضی عباس آباد در اختیار بانک فلاحت ( کشاورزی ) قرار گرفت و در اواخر دهه چهل، بانک کشاورزی به عنوان مالک عمده اراضی بخش‌هایی از آنرا میان بانک رهن‌، سازمان برنامه، و کارکنان بانک کشاورزی تقسیم کرد.  بخش عمده‌ای از قسمت شمالی اراضی عباس آباد در اختیار ارتش در سال 1331 به لحاظ وجود پادگان عباس آباد قرار گرفت، و به عده کثیری بصورت قطعات 200 تا 900 متری واگذار شد.

در سال 1353 تصمیم گرفته شد در این اراضی بزرگ‌ترین مجموعه شهری دنیا با عنوان شهستان پهلوی ساخته شود. با ترقی قیمت نفت و سود ایران، در سال 1354 طرح جامع آن توسط شرکت انگلیسی لوالین دیویس با این هدف که تهران به زیباترین و مدرن‌ترین شهر خاورمیانه تبدیل شود، تدوین شد.

جالب است بدانید که در سال ۱۳۵۷ ساختمان اولین تونل متروی تهران نیز در شهستان پهلوی آغاز و انجام شد. این بخش از خط یک قرار بود دارای چهار ایستگاه در این مجموعه باشد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخشی از این اراضی برای ساخت مصلای بزرگ تهران اختصاص یافت. در سال 1365 در ابلاغیه مقام معظم رهبری آیت الله خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت) به شهرداری تهران، مجموعه اراضی برای اجرای طرح‏های بلندمدت فرهنگی، سیاسی و نیز فضای سبز توصیه شد. اولین طرح جامع عباس آباد پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال 1372 تهیه شد که پس از تجدید نظر گروهی از مشاوران در نهایت در سال1384 طرح جامع اراضی عباس آباد نهایی و در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید و 12 مرداد سال 1385 برای اجرا به شرکت نوسازی عباس آباد ابلاغ شد.

درحال حاضر مجموعه اراضی عباس آباد با وسعت 600 هکتار به عنوان قطب فرهنگی و گردشگری و نگین سبز پایتخت شناخته می‌شود. مجموعه عباس آباد یکی از جاذبههای گردشگری مهم است که احتمالا هر مسافر داخلی و خارجی به محض ورود به تهران از آن بازدید خواهد کرد. مختصات جغرافیایی مجموعه اراضی عباس آباد در دو منطقه 7 و 6 است. همچنین این مجموعه در نیمه شمالی شهر تهران واقع شده که از شمال و شرق به بزرگراه شهید حقانی، از جنوب به خیابان شهید بهشتی و از غرب به بزرگراه آفریقا دسترسی دارد. یکی از فضاهای مهم گردشگری - تفریحی این مجموعه، پل طبیعت است. این شاهکار مهندسی با مسیر پیاده روی طولانی در اراضی عباس آباد روی دره‌ای عمیق ساخته شده که قابلیت دید 360 درجه‌ای از فراز پل را به بازدیدکنندگان هدیه می‌دهد.

ساختمان‌های کتابخانه ملی ایران، موزه بانک مرکزی، سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت راه و ترابری، استانداری تهران، مجموعه فرهنگستان‌ها، مصلی تهران، بوستان نوروز، پل ابریشم، بوستان آب و آتش، بوستان طالقانی (بوستان جهان کودک) و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ،باغ کتاب، دریاچه هنر، باغ هنر و پل طبیعت مهم‌ترین بناهایی هستند که در این مجموعه خودنمایی می‌کنند.

یکی از اقدامات مهم مدیریت شهری جدید، افتتاح دریاچه هنر و باغ هنر در مرداد ماه سال 1398 بود. باغ هنر با 3.2 هکتار وسعت و دریاچه هنر با 2500 مترمربع مساحت با این هدف در اراضی عباس‌آباد راه‌اندازی شده‌اند تا محفل فرهنگی این محدوده را تکمیل کنند.