2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
2019/11/15 - جمعه 24 آبان 1398
مشروح خبر

گزارش روزنامه همشهری درباره سفر حناچی به اتریش و آلمان
همكاری بین شهرهای برلین و تهران
شهرنوشت: سفر شهردار تهران به وین و برلین بازتاب های زیادی داشت. روزنامه همشهری در گزارشی به این سفر پرداخته است.
همكاری بین شهرهای برلین و تهران
1398/6/16 10:12:0|print


متن کامل گزارش روزنامه همشهری از این قرار است:

برلین روز گذشته میزبان شهردار تهران بود.
پیروز حناچی پس از دیدار با همتای خود در شهر وین به برلین رفت و در بدو ورود مورد استقبال محمود فرازنده سفیر و شماری از اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان قرار گرفت.
ملاقات 2شهردار تهران و برلین روز جمعه پشت درهای بسته و با حضور محمود فرازنده سفیر ایران در آلمان انجام شد، میشل مولر شهردار برلین در این دیدار گفت: «پایتختهای 2كشور از اعضای مؤثر انجمن كلانشه رهای جهانی هستند كه نقش مهمی در توسعه همكار یها میان كلانشهرها دارند.
» به گزارش همشهری، بخشی از صحب تهای دو طرف به زمینه های همكاری در قالب انجمن كلانشهرهای دنیا اختصاص یافت و دربخش دیگر موضوع روابط دوجانبه مورد توجه قرار گرفت.
پیروز حناچی نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از دستاوردها و تجارب خوب تهران در حوزه مدیریت شهری ازجمله مترو و موضوع كاهش ترافیك، توسعه دوچرخه سواری و سایر سیستم های حمل نقل، مدیریت پسماند و موضوعات مشابه آمادگی شهرداری تهران برای بهره برداری از تجارب برلین را اعلام كرد.
او پس ا ز این دیدار گفت: «شهردار برلین به شرایط سخت برای همكاریها اشاره كرد اما نهادهای عمومی فارغ از فضای سیاسی كار میكنند و میتوانند همكاریهای جداگانه ای داشته باشند.
» شهردار تهران افزود: از شهردار برلین برای بازدید از تهران دعوت كرد ه ایم.
با توجه به اینكه شهردار برلین دبیر شورای كلانشهرهاست، انتظار میرود همكاریهای مناسبی بین تهران و برلین شكل بگیرد.
» حناچی و هیأت همراه پس از 4 روز رایزنی های گسترده با مقامات محلی و بین المللی اروپا و معرفی دستاوردهای شهرداری تهران و توافق هایی كه در این زمینه حاصل شد، دیشب برلین را به مقصد تهران ترك كرد.
سفر شهردار تهران به كشورهای آلمان و اتریش آنقدر جنبه دیپلماتیك داشت كه سفیر آمریكا در آلمان خواستار تحریم شهردار شد.
از زمانی كه آمریكا از برجام خارج شد، شخصیت های سیاسی ایران به دلایل مختلف در معرض تحریم ها قرار گرفتند اما برقراری ارتباطات بین المللی از سوی شهرداری تهران باعث شده است كه موضوع تحریم شهرداری تهران كه در رأس نهادهای غیرسیاسی قرار دارد، مطرح شود.
همین واكنش به سفر پیروز حناچی نشان میدهد كه میتوان از روابط تهران با شهرهای توسعه یافته دنیا، انتظاراتی بیش از خواهر خواندگی و امضای تفاهمنامه داشت.
دیدار با شهردار وین: شهردار وین كه از حناچی برای حضور در اتریش دعوت كرده بود، در این زمینه گفت: به رغم تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران، امكانات و علاقه مندی زیادی برای توسعه و نزدیكی مناسبات گسترش همكاری های عمرانی و شهری وین با تهران وجود دارد.
مایكل لودویگ در دیدار و گفت وگو با پیروز حناچی، شهردار تهران كه در ساختمان شهرداری وین برگزار شد، اظهار كرد: در مناسبات 2پایتخت مشكلات روزمره مردم مدنظر است و چالش های ایدئولوژیك و سیاست های بین المللی مطرح نیست ما شهردارها میتوانیم در این زمینه خیلی نزدیك به هم كار كنیم و این مسئله میتواند تكمیلی برای سایر سیاستها باشد.
او با اشاره به اسناد و موافقتنامه های همكاری 2 پایتخت تصریح كرد: چندسالی است كه روابط و تبادل تجارب بسیار خوبی میان تهران و وین برقرار است و گفتگوهای زیادی در حوزه های مختلف ازجمله شهرهای هوشمند انجام شده است.
او ادامه داد: تهران شهری بزرگ و تاریخی است كه به مراتب از وین بزرگتر است.
همكاری در صنعت گردشگری و حل مشكلات شهری ازجمله حمل ونقل عمومی و پسماند از مواردی است كه در دستور كار دو طرف برای گسترش و توسعه همكاریها وجود دارد.
شهردار تهران هم در این دیدار گفت: محدودیتهایی كه معمولا بین دولتها وجود دارد، بین نهادهای عمومی، مردمی و سازمانهای غیردولتی نیست و با توجه به سابقه همكاریهای مشترك تهران و وین، درصدد گسترش و افزایش سطح همكاریها در بخشهای پسماند، هوشمندسازی و حملونقل عمومی هستیم.
حناچی اعلام كرد كه تهران آماده اجرای سند همكاری میان پایتخت 2كشور است.
این سند كه خرداد سال ۱۳۹۵ میان شهرداران وقت پایتخت 2كشور به امضا رسید، بر گسترش همكاریها در زمینه توسعه و برنامه ریزی شهری، حمل ونقل عمومی، مدیریت ضایعات، كارایی انرژی، گردشگری، فرهنگ و اقتصاد نظارت دارد.
شهردار تهران در این ملاقات حضور فعال و جدی شركتهای اتریشی را در پروژه های عمران شهری تهران ازجمله مترو، بازسازی بافت فرسوده، كسب وكارهای نوین، انرژیهای پاك، مدیریت پسماند، حمل ونقل و ترافیك مورد تأكید قرار داد.
حناچی در این سفر با «ارنست وولر » رئیس شورای شهر و «اولی سیما» نماینده شورای شهر وین در حوزه محیط زیست و خدمات عمومی و همینطور شهردارسابق وین دیدار و گفتگو كرد.
«میشائیل هویپل » شهردار سابق وین نیز با انتقاد از سیاستهای خصمانه واشنگتن علیه تهران، تصریح كرد كه شركتهای اتریشی باید شجاعت بیشتری برای تجارت با ایران به خرج دهند.
هویپل تصریح كرد: در زمینه های شهری نباید تابع سیاستهای بین المللی بود، بلكه باید گامهایی برداشت كه به نفع مردم خواهد بود.
رئیس صندوق فناوری و تحقیقات علمی وین، سطح كنونی مناسبات وین و تهران را «بسیار عالی» توصیف كرد و افزود: این در حد حرف نیست و مبنای آن سند همكاری است كه چند سال پیش میان دو طرف به امضا رسید.
وین با بسیاری از شهرها همكاری دارد اما به نظر من سند همكاری با تهران واقع بینانه تدوین شده و از روز اول با اقدامات عینی همراه بوده است.
سند همكاری مورد اشاره تهران و وین، خرداد سال ۱۳۹۵ میان شهرداران وقت پایتخت 2كشور در زمینه توسعه و برنامه ریزی شهری، حمل ونقل عمومی، مدیریت ضایعات، كارایی انرژی، گردشگری، فرهنگ و اقتصاد به امضا رسید.
هویپل در سالهای 1994 تا 2018 میلادی شهردار وین بود كه سال گذشته جای خود را به لودویگ داد.
حركت به سمت تولید داخلی: شهردار تهران در گفتوگو با روزنامه اتریشی «كرونن » گفت كه تحریم به طور طبیعی روی قیمت اقلام اثر گذاشته، اما شرایط جدید باعث شده تا به سمت تولید داخلی حركت كنیم.
حناچی كه برای شركت در چهارمین اجلا س «پلی برای شهرها » در وین به سر میبرد، در گفتوگو با خبرنگار روزنامه «كرونن » اتریش به خط ۶ متروی تهران اشاره و عنوان كرد: سیستم «سیگنال » این خط كاملا ایرانی و از سوی مهندسان و مشاوران ایرانی اجرا شده است.
شرایط تحریم همچنین باعث شد بنزین و گازوئیل را در داخل تأمین كنیم تا جایی كه هم اكنون در آستانه صادرات این دو قلم سوخت هستیم.
این در حالی است كه ایران 10 سال پیش روزانه 40 میلیون لیتر بنزین وارد میكرد.
حناچی در پاسخ به سؤالی درباره افزایش قیمتها در ایران هم گفت: قیمت بعضی از اقلام حدود 30درصد افزایش پیدا كرده و در اقلامی كه میزان وابستگی به واردات بیشتر بوده، این رقم بالاتر است.
محصولات صنعتی و اقلامی كه داخل كشور تولید نمیشوند، از این دست هستند.


درخواست تحریم سفر حناچی: رئیس مركز ارتباطات شهرداری تهران از درخواست سفیر آمریكا در آلمان برای تحریم شهردار تهران خبر داد.

به گزارش همشهری، غلامحسین محمدی در حساب توییتری خود نوشت: «همانطور كه پیشبینی شده بود آمریكا از سفر مؤثر شهردار تهران به اروپا با وجود تحریمها و فشار حداكثری بر دولت و ملت ایران عصبانی است و دیدارها و گفتگوها حاكی از اراده اروپا برای كار جدی با شهر تهران است.»

براساس این گزارش، شهردار تهران از هفته گذشته در اجلاس UNIDO و «پلی برای شهرها » به وین و برلین سفر كرده است.

مجید فراهانی، رئیس كمیته برنامه و بودجه شورای شهر نیز در واكنش به خبر اظهارات سفیر آمریكا در آلمان در توییتر خود نوشت: «درخواست تحریم شهردارتهران به عنوان مدیری غیردولتی از سوی سفیر آمریكا در آلمان كه اساسا در تاریخ بیسابقه است، نشانه روشنی از بی قانونی، سراسیمگی و پریشانی مدعیان منزوی آزادی در دنیاست كه منطق ملت ایران و شنیدن صدای آنان را سنگی بر شیشه عمر گردن كلفتیهای خود میدانند.
» شهربانو امانی، عضو دیگر شورای شهر نیز در توییتر خود نوشت: «درخواست تحریم پیروز حناچی شهردار منتخب مردم تهران از سوی یك مقام آمریكایی مانند تحریم جواد ظریف اقدامی شرم آور و خلاف عرف بین المللی بوده كه از سوی افكار عمومی نیز محكوم است.»