2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
مشروح خبر

قنبری در خصوص دو لایحه «درآمدهای پایدار شهرداری ها» و «عوارض بر ارزش افزوده» عنوان کرد
تصویب لوایح دوگانه، قدمی برای پیشگیری از شهر فروشی است/ کمک به تثبیت درآمد شهرداری ها
شهرنوشت: معاون پارلمانی شهردار تهران با اشاره به اینکه تصویب لوایح عوارض بر ارزش افزوده و درآمدهای پایدار شهرداری ها می تواند برای تثبیت درآمد شهرداری ها کمک خیلی موثری باشد گفت: تصویب این لوایح گامی جهت پیشگیری از شهر فروشی است.
تصویب لوایح دوگانه، قدمی برای پیشگیری از شهر فروشی است/ کمک به تثبیت درآمد شهرداری ها
1398/5/20 10:19:0|print


داریوش قنبری در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت، در خصوص دو لایجه عوارض مالیات بر ارزش افزوده و درآمدهای پایدار شهرداری ها که در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارند، گفت: مراحل بررسی این لوایح در کمیسیون های تخصصی به اتمام رسیده است.
وی افزود: کار بررسی لایحه عوارض مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مراحل پایانی را می گذراند و جمع بندی های نهایی صورت گرفته است. در ارتباط با لایحه درآمد پایدار شهرداری ها هم کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون مشترک تشکیل شده و این کمیسیون هم کار تصویب لایحه را به پایان رسانده و منتظریم در هفته های آینده کار بررسی این لوایح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شود.
معاون پارلمانی شهردار تهران با اشاره به اینکه این لوایح می تواند برای تثبیت درآمدهای شهرداری ها کمک خیلی خوب و گامی در جهت پیشگیری از شهر فروشی باشند، تصریح کرد: نیاز است در زمینه تصویب این لوایح تلاش های بیشتری صورت بگیرد. این ادعا را ندارم که با تصویب این دو لایحه کل منابع مالی مورد نیاز شهرداری ها تامین می شود، اما می توانند کمک خیلی خوبی برای تامین منابع مالی شهرداری ها باشد.
قنبری ادامه داد: چاره ای نیست که شهرداری ها به این سمت بروند. انتظار داریم مجلس هم در این زمینه کمک کند. خوشبختانه نمایندگان مجلس دید بسیار خوبی نسبت به تامین منابع درآمد پایدار برای کمک به شهرداری ها دارند و همکاری خوبی تا این لحظه برای پیشبرد اهداف شهرداری ها در کمیسیون های تخصصی صورت گرفته است. امیدواریم همین طور که همکاری های خوبی در کمیسیون های تخصصی صورت گرفته در صحن علنی هم همکاری ها برای تصویب این لوایح وجود داشته باشد.
وی اظهار امیدواری کرد بررسی این لوایح در صحن علنی بعد از تعطیلات مجلس با اولویت مورد توجه نمایندگان قرار بگیرد، افزود: با توجه به اینکه بحث انتخابات را پیش رو داریم و از آذر بحث بررسی بودجه و فرایندهای مربوط به آن در صحن مطرح می شود، امیدواریم این لوایح زودتر به صحن علنی وارد و بررسی شود.
معاون پارلمان شهردار تهران با اشاره به اینکه سهم مالیات برارزش افزوده حدود 9 درصد است که در گذشته از این مبلغ 3 درصد به عنوان سهم شهرداری ها از عوارض و ارزش افزوده در نظر گرفته می شد، گفت: براساس قانون قبل سهم شهرداری ها تحت عنوان عوارض مالیات بر ارزش افزوده 3 درصد تعیین شده بود و به شهرداری ها پرداخت می شد.
قنبری ادامه داد: حسن قانون جدید عوارض مالیات بر ارزش افزوده این است که عوارض سهم شهرداری ها به 4 درصد ارتقا پیدا کرده و در مجموع معافیت هایی در نظر گرفته شده است که این معافیت ها بعضا منطبق با قانون برنامه و اصول مالیات ستانی نیست. تلاش هایی کردیم که این معافیت ها کاهش پیدا کند تا در نتیجه هم درآمد دولت افزایش پیدا کند و هم عدالت مالیاتی برقرار شود و هم سهم شهرداری ها ارتقا پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه لایحه درآمدهای پایدار شهری هم در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد، گفت: یک سری منابع پایدار برای درآمد شهرداری ها در نظر گرفته شده است. این نوع درآمدها شهرداری ها را از درآمدهای ناپایدار که معضلی ریشه دار در مدیریت شهری است، بی نیاز می کنند.
معاون پارلمانی شهردار تهران با تاکید بر اینکه یکی از اهداف شورای شهر پنجم و مدیریت جدید شهری افزایش درآمدهای پایدار و حذف شهر فروشی است، گفت: شهر فروشی معضلات و مشکلات بسیاری را به وجود آورده است. به عنوان مثال در تهران شاهدیم که بسیاری از باغات قدیمی شهر تبدیل به برج شدند و با توجه به اینکه اتوبان دو طبقه با درآمدهای ناشی از شهر فروشی و فروش تراکم ساخته شد، باز هم ترافیک همچنان ادامه پیدا کرد.
قنبری ادامه داد: دیدیم که عملا نه تنها مشکلی از ترافیک شهر تهران رفع نشد؛ بلکه ترافیک هم دو چندان شد.  به همین اندازه که ترافیک افزایش پیدا کرد، آلودگی هوا هم بیشتر شد. برای اینکه تهران تبدیل به یک شهر زیست پذیر شود و سلامت شهروندان حفظ شود، باید این نحوه کسب درآمد متوقف شود و مدیریت تخصصی باید بر این مبنا باشد که درآمدهای پیدار در کنار درآمدهای ناپایدار به وجود آید.
وی عنوان کرد: با توجه به نگاهی که مدیریت شهری جدید به بحث سلامت شهروندان داشته است، روند گذشته کاهش پیدا کرده و متوقف شده است. همچنین شهرداری بحث برج باغ ها را با حساسیت خاصی پیگیری کرده و راهی جز این نداریم که به سمت درآمدهای پایدار حرکت کنیم.