2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
مشروح خبر

با حضور شهردار تهران و 400 نفر از اصحاب رسانه
مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در ایوان شمس برگزار شد
شهرنوشت: مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با حضور ۴۰۰ نفر از اصحاب رسانه، پیروز حناچی شهردار تهران، سید فرید موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، مجید فراهانی و زهرا نژاد بهرام از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مدیران مسئول رسانه ها شب گذشته برگزار شد.
مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در ایوان شمس برگزار شد
1398/5/20 9:59:0|print


به گزارش خبرنگار شهرنوشت، در آغاز این برنامه غلامحسین محمدی، رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، گفت: برای توفیق در پروژه‌های شهری به اعتماد مردم نیاز داریم و اعتقاد داریم که اعتماد عمومی با شیوه‌های توسعه آمرانه به‌دست نمی‌آید.
وی اضافه کرد: اعتماد عمومی محصول فعالیت آزادانه اصحاب رسانه در عموم فعالیت‌های شهری‌ است.

•    تاثیرگذاری رسانه در افکار عمومی
سخنران بعدی این برنامه عباس عبدی، پیشکسوت روزنامه‌نگاری بود. وی در این مراسم گفت: بین واقعیت و آن چیزی که در ذهن مردم است، شکاف وجود دارد.
وی افزود: در روزنامه سلام، در سال ۷۱ اتفاقی عجیب در تهران افتاد. در آن سال تعدادی کودک دزدیده شدند و به همین دلیل در سطح شهر ولوله‌ای عجیب به راه افتاد، طوریکه خانواده‌ها بلااستثناء بچه‌هایشان را خودشان مدرسه می‌بردند.
عبدی با بیان این مطلب که اگر این اتفاق امروز رخ می‌داد قطعا بازتاب بیشتری داشت، ادامه داد: واقعیت این است که هرچقدر دولت بیشتر در مورد این موضوع توضیح می‌داد و تاکید می کرد که خطر جدی نیست اما مردم کمتر باور می‌کردند. اما وقتی رسانه، مطلبی می‌گوید راحت پذیرفت می‌شود زیرا ذی‌نفع محسوب نمی‌شود.
 
•    کارکرد رسانه باید تبیینی باشد نه تبلیغی
محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دیگر سخنران این مراسم گفت: کارکرد رسانه‌های شهری اگر تبلیغی باشد شهرداری دچار مشکل می‌شود ولی اگر کارکرد آنها تبیینی باشد برای مردم قابل قبول‌تر است. در تبیین یک مطلب باید بیشتر از اعداد و ارقام برای قضاوت مردم استفاده شود.
وی افزود: با همکاری بین رسانه و مسئولان شهری می‌توان زندگی توام با آرامش و نظم برای مردم فراهم کنید. بهتر است بیشتر از آنکه حرف بزنیم، حرف های مردم را بشنویم. چه اشکالی دارد که تیتر یک رسانه بیشتر حرف‌های ۵تا شهروند باشد تا مقامات و مسئولین؟

•    تجلیل از شهردار تهران برای بازدیدهای سرزده در روز خبرنگار
در ادامه این نشست حجة‌الاسلام محمود دعایی، مدیر موسسه مطبوعاتی اطلاعات، از پیروز حناچی به‌دلیل بازدید سرزده روز گذشته از تحریریه چند روزنامه و استمرار در پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو تجلیل کرد.

•    تاکید بر حفظ استقلال رسانه ها
همچنین سیدضیاء‌هاشمی مدیرعامل خبرگزاری ایرنا نیز در این مراسم عنوان کرد: خوشبختانه توجه به جایگاه رسانه در تامین ضرورت‌های جامعه ما تقویت شده است.
وی افزود: رسانه و روابط‌عمومی دو بحث جداگانه هستند. رسانه نباید و نمی‌باید نقش روابط‌عمومی را ایفا کند. توقعی که از رسانه می‌رود غیر از روابط‌عمومی‌ است.
وی تصریح کرد: رسانه اگر نتواند استقلال حرفه‌ای داشته باشد نمی‌تواند به تعهد خود عمل کند. رسانه‌ها فرصت هستند نه تهدید. تهدیدانگاری رسانه‌ها اشتباه است.
وی در خاتمه گفت: وقتی می‌توانیم رسانه‌ای فراملی باشیم که در سطح ملی، موفق عمل کنیم.

•    تجلیل از یک خبرنگار پیشکسوت
مهدی شادمانی، خبرنگار باسابقه ای که این روزها با سرطان می جنگد، به نماد امید میان خبرنگاران تبدیل شده است؛ تجلیل از «مهدی شادمانی» خبرنگاری که روی تخت بیمارستان خوابیده است، بخش پایانی مراسم بود. این بار پیشکسوتان روزنامه نگاری آمده بودند تا نامش را صدا بزنند، فریدون صدیقی و  علی اکبر قاضی زاده روزنامه نگاران پیشکسوت با همراهی شهردار تهران و فرید موسوی، از خانم مجیدی همسر مهدی شادمانی تقدیر کردند.