2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
مشروح خبر

عبدی در مراسم روز خبرنگار:
رسانه ها در صورت بی طرفی خبرنگاران می توانند به رسالت خود عمل کنند/تاکید بر آزادی مطبوعات در بیان واقعیات

شهرنوشت: رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران گفت: اگر قرار باشد رسانه برای جامعه و مسئولان کاری کند این امر مستلزم بی طرفی روزنامه نگار و خبرنگار است. 

رسانه ها در صورت بی طرفی خبرنگاران می توانند به رسالت خود عمل کنند/تاکید بر آزادی مطبوعات در بیان واقعیات
1398/5/19 19:57:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، عباس عبدی در جشن روز خبرنگار که عصر امروز با حضور شهردار تهران در ایوان شمس برگزار شد، با تشکر از شهرداری که به دنبال تکریم خبرنگاران است گفت: سیستم های رسمی قادر نیستند واقعیت را به مردم بازتاب بدهند چراکه ذی نفع هستند و مردم واقعیت را از آن ها نمی پذیرند و نمی توانند واقعیت را جا بیندازد. به عنوان مثال، در سال 71 در مقطعی چند کودک در تهران دزدیده شدند و شهر به ولوله افتاد تا جایی که مردم دیگر خودشان کودکانشان را به مدرسه می رساندند. تلاش دولت برای جلوگیری از تشنج در فضای عمومی جامعه موفق نبود و هر چه اعلامیه منتشر شد مبنی بر اینکه موضوع کنترل شده است فایده نداشت، اما روزنامه «سلام» در همان زمان همین مطلب را گفت و چون از موضع بی طرف و از موضع اطلاع رسانی عمل کرد، جامعه آن را پذیرفت.

رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در پاسخ به این سوال که چرا مسئولان تمایلی به آزادی رسانه ها ندارند، گفت: مسئولان آزادی عمل رسانه را نمی خواهند چون نمی خواهند از آنها انتقاد شود اما باید بدانند تحت این شرایط وقتی هم که از رسانه ها می خواهند در دفاع از آنها به میدان بیاید دیگر رسانه ای نیست که این کار را برایشان انجام دهد. اگر قرار باشد رسانه هر روز مجیز بگوید در آن صورت وقتی هم که واقعیت را بگوید دیگر کسی باور نمی کند. البته مدیران ما کم کم با این موضع آشنا می شوند و ما امیدواریم این آشنایی از سطح به عمق برسد و دسترسی به اطلاعات و پاسخگویی به مسئولین در کشور ایجاد شود.

وی در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر مسئولین به این نتیجه رسیده اند که بیش از گذشته به رسانه نیاز دارند و اگر قرار باشد رسانه برای جامعه و مسئولان کاری کند که توان آن را دارد، این مستلزم بی طرفی روزنامه نگار است، خبرنگاری که مجیز بگوید به درد مسئولان و جامعه نخواهد خورد. سیستم مدیریتی باید به مفهوم ضرورت روزنامه نگاری و خبرنگاری به معنای دقیق آن پی ببرد و همه الزامات آن را بپذیرد.

این فعال رسانه ای گفت: سیستم سیاسی و رسانه ای ما توجهی به مسائل رخ داده در کشور ندارد. تا وقتی سنسورهای جامعه ما نسبت به رسانه حساس نشود نمی توان با بزرگداشت روزنامه نگار و تشویق روزنامه نگاران برای این قشر و جامعه مفید بود. امیدارم جامعه رسانه ای ما روزی از این وضعیت خارج شوند و دولت گروهی را مسئول کند تا گزارش ملی رسانه را تبیین و مشکلات و بحران های آن را شناسایی کند تا بتوانیم از این وضعیت خارج شویم.