2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر

شهرنوشت از اجرای طرح «انضباط شهری» در مناطق 6 و 11 گزارش می دهد
آرامش در پیاده راه ها

شهرنوشت: اواخر سال گذشته بود که ساماندهی دستفروشان از خیابان فاطمی تا چهارراه ولیعصر(عج) در دستور کار شهرداری های مناطق 6 و 11 قرار گرفت. اگر چه این طرح به طور آزمایشی اجرا شد، اما نتایج خوب آن و رضایت شهروندان باعث شد، در دستور کار دیگر مناطق هم قرار بگیرد.

آرامش در پیاده راه ها
1398/5/19 10:53:0|print

« آقا ببخشید...»، « خانم ببخشید...»، « لطفا راه رو باز کنید...». به طور حتم شما هم در ترافیک پیاده رو حد فاصل میدان ولیعصر(عج) تا چهار راه ولیعصر(عج) برای باز کردن راه، از این قبیل جملات بسیار استفاده کرده اید. ترافیکی که سالیان سال حاصل حضور دستفروشان حاشیه پیاده روها بود. ترافیکی که هم راه آن هایی که عجله داشتند را سد می کرد و هم آرامش آن هایی را که برای پیاده روی آمده بودند، به هم می زد. اما چند ماهی است که نه از دست فروشان خبری هست و نه از ترافیک پیاده رو. 

خانم مسنی که از اتوبوس تند رو شمال به جنوب چهارراه ولیعصر(عج) پیاده می شود، آرام دستش را به میله های فلزی ایستگاه می گیرد، به سمت پیاده راه می آید و می گوید: «قبلا از ایستگاه اتوبوس که خارج می شدیم، باید 10 نفر رو کنار می زدیم تا می تونستیم رد شیم. تازه به پیاده رو که می رسیدیم باید ده نفر دیگه رو کنار می زدیم تا می رسیدیم به پله برقی های زیرگذر. یه بار پام گیر کرد به بساط دست فروش ها، نزدیک بود زمین بخورم. خانم اگر زمین می خوردم کی جوابگو بود؟ بازم خدا خیرشون بده دست فروش ها رو از اینجا جمع کردن.»

اگر چه هوا گرم است و قدم های خورشید روی سنگ فرش های پیاده رو طاقت ها را طاق می کند، اما رهگذران یا شاید هم خریداران آرام آرام در پیاده رو قدم می زنند و ویترین مغازه ها را نگاه می کنند. برخی هم آرام آرام قدم می زنند و با هم گپ می زنند. بعضی هم روی صندلی ها نشسته اند، با هم گپ می زنند، لبخند می زنند و انگار گرمای هوا را فراموش کرده اند. با خانم و آقای جوانی که روی یکی از صندلی های سنگی نشسته اند هم کلام می شوم. خانم می گوید: «مدت ها بود به میدان ولیعصر(عج) و چهار راه ولیعصر(عج) نیومده بودیم. امروز که اومدیم و این نظم و ترتیب رو در پیاده رو دیدیم، دلمون خواست کمی بنشینیم. همیشه این مسیر رو پر از دست فروش و شلوغ دیده بودیم. انگار امروز هوا برای نفس کشیدن بیشتر است (می خندد)، برای قدم زدن و حتی نشستن. خوشحالم که امروز سری به اینجا زدیم. حال و هوامون رو عوض کرد.»

نصرالله آبادیان، شهردار منطقه 11، در خصوص اجرای طرح «انضباط شهری» که از آغاز امسال به طور پایلوت در مناطق 11 و 6 انجام شد و به دلیل موفقیت آن در مناطق دیگر شهرداری هم در حال اجرا است، می گوید: «اهمیت حفظ چهره فرهنگی و هنری پیرامون تئاتر شهر و خیابان ولیعصر(عج) که به عنوان طولانی ترین خیابان خاورمیانه و یکی از زیباترین مناظر شهری حائز اهمیت است، باعث شد اجرای طرح «انضباط شهری» را پیگیری کنیم. اجرای این طرح بازگشت امنیت و آرامش را در این محدوده به همراه داشته است.»

او ادامه می دهد: «این طرح با هدف رفع معضلات بساط گستری خیابان ولی عصر (عج) و تئاتر شهر انجام شد. همچنین پیگیری و تلاش کسبه در خصوص اجرای طرح انضباط شهری در چهارراه ولی عصر(عج) و محدوده تئاتر شهر موثر بوده است. لازم است این همکاری و حمایت همچنان ادامه داشته باشد و ما هم تلاش داریم نسبت به آرام سازی خیابان برای رفت و آمد شهروندان و رضایت صاحبان مشاغل اقدام کنیم.»

آغاز فرصت های جدید

و اما چند کیلومتر پایین تر، می رسیم به میدان ولیعصر(عج). انگار پیاده رو چندین متر پهن تر شده است. اینجا هم آرامش مهمان پیاده رو است و بدون اینکه رهگذری را کنار بزنید، می توانید ساعت ها با آرامش پیاده رو همراه شوید. مادر و دختری قدم زنان از کنار ویترین مغازه ها عبور می کنند. مادر نگاهی به ویترین می اندازد و نگاهی به دخترش که کودکانه پایین و بالا می پرد و موهای فرفری قهوه اش در هوا می رقصند. روی صندلی های سنگی رو به روی خروجی مترو میدان ولیعصر(عج) نشسته ام و از لذت شان، لذت می برم. کمی طول خیابان را بالا و پایین می روند. باز می گردند و روی صندلی های سنگی نیمه داغ می نشینند. 

دخترک می گوید: « آخییییش؛ خسته شدم.»

مادر می گوید: «وقتی جا برای نشستن هست، زودتر می نشستی»

دخترک می گوید: « قبلن که اومده بودیم جا نبود، خب امروز نمی دونستم جا هست.» 

مادر لبخندی می زند و می گوید: « قبلن که اومده بودیم، اینجا دست فروش ها نشسته بودن، ولی امروز که دست فروش ها نبودن.»

دخترک بطری آب را سر می کشد و باز می گوید: «دیگه خسته نیستم.»

کمی آن طرف تر پسر جوانی روی صندلی می نشیند. کمی آن طرف تر دو زوج نشسته اند و اگر کمی دیگر آدم ها بنشینند، دایره ای از آدم های متفاوت، گِرد هم روی صندلی های سنگی نیمه داغ جمع می شوند. اگر فرصت ها کمی بیشتر مهیا شود، بی تردید تمام این آدم ها با هم حرف می زنند و آشتی ای بزرگ سراسر این شهر را می گیرد. 

محمد رضا دهداری پور، شهردار منطقه 6 در مورد اجرای طرح «انضباط شهری» می گوید: « اواخر سال گذشته با دستور شهردار محترم تهران برای اجرای طرح «انضباط شهری» جلساتی با معاون خدمات شهری، شرکت شهربان و حریم بان، یگان حفاظت شهرداری تهران، نیروی انتظامی و مناطق مورد نظر برگزار شد. در ادامه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل ساماندهی دستفروشان را به عهده گرفت و با تفاهم نامه ای با یگان حفاظت شهرداری کار آغاز شد.» 

او ادامه می دهد: «طبق نظر سنجی هایی که از مردم منطقه انجام شده است، این طرح رضایت شهروندان را به همراه داشته است. به همین دلیل در مناطق دیگر هم در حال اجرا است.»

انضباطی به وسعت یک شهر

کم کم با آغاز به کار مناطق دیگر، دامن طرح «انضباط شهری» به وسعت این شهر پهن می شود. بی شک این نظم آغازی ست برای وسعت نظم های دیگر در شهر، برای بیشتر دوست داشتن شهر، برای مشارکت بیشتر شهروندان و رسیدن به «شهری برای همه».