2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


چهارشنبه های تهران با موضوع سالروز مشروطه برگزار شد

شهرنوشت: سلسله نشست های چهارشنبه های تهران با هدف ایجاد نگاهی متفاوت و جدید به شهری که در آن زندگی می کنیم، هر هفته با یک موضوع خاص در باغ کتاب تهران برگزار می شود.

 چهارشنبه های تهران با موضوع سالروز مشروطه برگزار شد
1398/5/18 13:22:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت؛ چهارشنبه های تهران این هفته با موضوع «مشروطه در تهران » و با اجرای سهیل محمودی شاعر، نویسنده و مجری اهل تهران و هنرمندان و تهران پژوهان برگزار شد.

حمید رضا حسینی تهران پژوه، در این مراسم در مورد حال و روز تهران و مردمان آن در آستانه جنبش مشروطیت گفت: تهران مهمترین شهر کشور در به ثمر نشستن جنبش مشروطیت بود که از جمعیت 25000 هزار نفری تهران در آن دوره حدود 6 درصد مردم در شکل گیری این جنبش مشارکت داشتند.از بین این جمعیت سه گروه بازاریان، روحانیون و روشنفکران بیشترین نقش را در پیروزی نهضت مشروطه ایفا کردند.

فرزانه ابراهیم زاده دیگر تهران پژوهی بود که به موضوع مشروطه با محور انجمن سری زنان مشروطه خواه در تهران پرداخت و نقش انجمن هایی که به طور مخفیانه و با تعداد جالب توجهی از زنان، از جمله بانوان نزدیک به دربار و دیگر بانوان علاقمند که با محدودیت های اجتماعی و سیاسی مواجه بودند، را بسیار تاثیرگذار توصیف کرد.

احمد محیط طباطبائی از تهران بعد از مشروطه و در فاصله سال های 1285 تا 1305 گفت. طباطبائی با اشاره به تاثیر مشروطیت بر وضعیت اجتماعی و سیاسی تهران در آن روزگار افزود: شاید به ظاهر تاثیرات این جنبش چندان به چشم نیاید و خبری از ساخت عمارت های شکیل و منحصر به فرد در این دوران نباشد، اما شکل گیری قانون و مرجعیت آن در روابط اجتماعی شهروندان و استفاده از نظرات مردمی در امر حکومت رویداد مهمی بود که در آن 20 سال اتفاق افتاد.

اردشیر صالح پور نویسنده کتاب فتح تهران با اشاره به تابلوی فتح تهران در کاخ نیاوران گفت: این تابلو تنها اثر نقاشی مربوط به دوره مشروطه است که با زیبایی و ظرافت خاصی به تصویر کشیده شده است.

وی با بیان اینکه، متاسفانه نام نقاش این تابلو مشخص نیست، افزود: این تابلو که به پنج قسمت قابل تقسیم است به چگونگی فتح تهران و جنگ های فاتحان تهران که از بختیاری ها و گیلانی ها بودند اشاره می کند.