2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
مشروح خبر

در جلسه شورای عالی شهرسازی صورت گرفت
تصویب کلیات طرح‌ تفصیلی‌ ویژه منطقه 22
کلیات طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ شهر تهران در نشست شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به ریاست وزیر راه و شهرسازی و با حضور اعضای اصلی شورای‌عالی، شهردار و رییس شورای اسلامی شهر تهران، به تصویب رسید.

تصویب کلیات طرح‌ تفصیلی‌ ویژه منطقه 22
1398/5/16 16:11:0|print

به گزارش شهرنوشت، هشتمین جلسه شورا به بررسی طرح ویژه منطقه ۲۲ تهران، پیرو تکلیف جلسه مورخ ۲۴ دی ۹۷ شورا اختصاص یافت.

در دستور جلسه نخست و در بررسی طرح ویژه منطقه ۲۲ تهران، فرزانه صادق‌مالواجرد دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، ضمن بیان سوابق این طرح و دلایل ورود شورای‌عالی به این موضوع، گفت: بحث تهیه طرح تفصیلی ویژه برای منطقه ۲۲ شهرداری تهران به جلسات شورای عالی در سال ۹۳ باز می‌گردد. بر این اساس، در چارچوب تعیین شده در جلسه دی‌ماه سال ۹۷ شورای عالی در خصوص سقف جمعیت پذیری این منطقه و رویکردهای کلی آن، طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ متعاقب طرح در کمیسیون ماده ۵ شهر تهران و هفت جلسه کمیته فنی شورایعالی، در دستورکار شورای عالی شهرسازی و معماری ایران قرار گرفته است.
وی افزود: به‌رغم اینکه موضوع لزوم توقف صدور پروانه بر اساس طرح تفصیلی قبلی منطقه از سوی دبیرخانه شورای عالی و بر اساس مصوبات سال ۹۳ شورایعالی، به شهردار وقت تهران ابلاغ شده بود اما از سال ۹۳ تا زمان استقرار مدیریت جدید در شهرداری تهران، مصوبات شورای‌عالی به شهرداری منطقه ابلاغ نشده بود که با حضور شهردار وقت تهران، آقای حناچی در شهرداری در سال ۹۷، ابلاغ این مصوبه شورای‌عالی انجام شد.
گفتنی است: نشست فوق با اظهار نظر اعضای شورای عالی تصمیم گیری شد که اخبار دقیق و جزئیات مصوبه شورای عالی در خصوص طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ شهر تهران پس از صدور اعلام مصوبه شورای‌عالی به استحضار عموم مردم خواهد رسید.
علی نوذرپور، شهردار منطقه 22 تهران در این باره به همشهری گفت: آنچه در سال‌های گذشته در منطقه 22 رخ داد بارگذاری (ساخت و ساز) بیش از اندازه بود. این بارگذاری با هدف جمعیت پذیری 475 هزار نفر شکل گرفته‌است. اما جمعیت این منطقه هم اکنون در حدود 210 هزار نفر است. منطقه 22 برای خدمات‌رسانی به جمعیت 475 هزار نفر باید آماده شود. این در حالی است که هم اکنون این منطقه دارای کمبود برخی سرانه‌های خدماتی است.
نوذرپور با اشاره به طرح تفصیلی جدید منطقه 22 افزود: این طرح با جزئیات بسیار دقیق و برنامه‌ریزی شده و کارشناسی تهیه شده‌است. بر اساس این طرح از این پس برای بالادست بزرگراه همت و پایین بزرگراه حکیم مجوز ساخت و ساز صادر نمی‌شود و تنها پهنه سکونتی، مابین این دو بزرگراه خواهد بود. اگرچه حقوق مکتسبه مالکانی که خارج این محدوده ساخت و ساز کرده‌اند، حفظ خواهد شد.

اقدامات طرح تفصیلی جدید
قرار است در طرح تفصیلی جدید، منطقه22 به همان هدفی که نیم‌قرن پیش در نظر گرفته شده بود، برسد. یعنی به منطقه‌ای تفریحی گردشگری تبدیل شود و میزان جمعیت پذیری آن تعدیل شود.
براساس اقدامات شهرداری تهران طی سال‌های گذشته به‌ویژه تخلفات صورت گرفته طی سال‌های 93 و 94 طرح تفصیلی منطقه22 شهر تهران مورد بازنگری قرار گرفت. شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور برای بازنگری طرح تفصیلی منطقه22 شهرداری تهران 4 اقدام را ضروری دانست.
1- منطقه22 تهران می‌بایست به مرکزی تفریحی و گردشگری در مقیاس ملی و فراملی تبدیل شود. بنابراین سقف جمعیت‌پذیری آن براساس طرح جامع کنترل شده و بنا بر قوانین مصوب به‌اجرا درآید.
2- پیش از این شهرداری تهران با افزایش ساخت‌وساز در منطقه22 ظرفیت سکونتی این منطقه را به 475هزار نفر رسانده ‌است، کمیته فنی با همکاری مؤثر شهرداری تهران نسبت به بررسی حقوق شهروندان با رویکرد تعدیل ظرفیت اقدام کند.
3- قوانین در طرح تفصیلی جدید آنگونه شفاف باشد که در آینده هیچ‌گونه تفسیری نپذیرد.
4- براساس آخرین قوانین شورای‌عالی شهرسازی و معماری، گسل‌ها تدقیق شده و حرایم آن مشخص شود.
مسائل و مشکلات طرح تفصیلی منطقه۲۲ تهران:
۱- تناقض در سیاست‌ها، راهبرد‌ها و طرح‌های کلان توسعه
۲- حضور معارضین نظامی با درصد بالای متصرفات
۳- نادیده گرفته شدن طرح اولیه شهرک‌ها هنگام اجرا
۴- ناهمگونی مقیاس عمل کاربری‌های همجوار در پهنه‌های عملکردی منطقه

زیرساخت‌ها و خدمات شهری:
۱- بلاتکلیفی طرح‌های توسعه پیشنهادی موجب نیمه‌کاره ماندن و اخلال در شبکه توزیع خدمات شهری
۲- فقدان تاسیسات جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و مواد زائد جامد
۳- دوری از مرکز شهر تهران و وابستگی خدماتی منطقه به کلانشهر

ساختار فضایی:
۱- عدم‌شکل‌گیری مرکز ثقل فعالیت‌ها در موقعیت‌های مرکزی تقسیمات کالبدی
۲- منفصل شدن بافت شهری به‌دنبال اجرای بعضی محور‌های ارتباطی عمده

حمل‌ونقل:
۱- مشکلات توپوگرافی برای اجرای بعضی معابر طراحی شده
۲- فقدان هویت «وصل‌کننده» معابر محلی و «جداکننده» معابر بزرگراهی

محیط‌زیست:
۱- نبود سیستم و تاسیسات جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و زائدات جامد
۲- وجود گسل‌ها و نفوذپذیری بالای کف حوزه دریاچه پیشنهادی
۳- وجود استعداد ناپایداری در دامنه‌های طبیعی منطقه

جمعیتی و اجتماعی:
۱- نرسیدن منطقه به آستانه جمعیتی و فقدان مرکز ثقل جمعیتی فعال
۲- عدم‌توازن تراکم و بعد خانوار در مسکن در سرتاسر بافت مسکونی

مدیریت شهری:
۱- شناخت ناکافی سازمان‌های بالادست از وجوه تمایز و شرایط ویژه طرح تفصیلی منطقه۲۲ تهران
۲- عدم‌گسترش و کارایی سیستم شورایاری
۳- محدود، ناکافی و نامدون بودن اطلاعات آماری به‌صورت مکانیزه
۴- عدم‌گسترش و کارایی سیستم شورایاری

در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون طراحی شهری صورت گرفت؛
بررسی بهبود وضعیت بوستان ریحانه متناسب با نیازهای زنان
بیست و چهارمین جلسه کمیسیون طراحی شهری درخصوص "بررسي برنامه و طرح پيشنهادي بوستان بانوان ريحانه با هدف ارتقاي كيفيت محيطي" برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 22 ،تولید و مناسب‌سازی فضاهای شهری مطابق با نیازهای شهروندان به‌ویژه زنان، از مصادیق بارز "حق به شهر" محسوب می شود. از سال 1382 احداث بوستان های بانوان مورد تصویب شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفت. در همین راستا از سال 1387 تاکنون تعداد 4 بوستان در سطح شهر تهران ساخته شده است. بوستان ریحانه به مساحت 18 هکتار در منطقه 22 نیز در سال 1391 در راستای همین تفکر در دستور کار قرار گرفت و در سال 1395 به بهره‌برداری جزئی رسید؛ اما عملیات ساخت و تکمیل مجموعه تا نیمۀ دوم سال 1397 متوقف ماند. با تأکید شهردار منطقه مینی بر سهم و حضور زنان از فضای شهری، تکمیل بوستان به‌منظور بهره‌برداری حداکثری مجدداً در دستور کار قرار گرفت.
طرح و برنامۀ بوستان ریحانه با هدف ارتقای کیفیت فضایی مجموعه مشتمل بر چهار پهنۀ ورزشی، تفریحی، علمی-آموزشی و خدماتی در سال جاری در دستور کار معاونت امور اجتماعی و فرهنگی قرار گرفت و برنامۀ پیشنهادی توسط ادارۀ امور بانوان و مدیریت بوستان تهیه شد. این برنامه در جلسۀ بیست و چهارم کمیسیون طراحی شهری ارائه و مورد بحث و بررسی اعضای کمیسیون قرار گرفت. با توجه به نظرات اعضای کمیسیون، عدم تناسب بین معماری فضاها و نوع کاربری ها و همچنین عدم خوانایی محیط بوستان، از مشکلات اصلی این مجموعه محسوب می شود. تدوین طرح جامع معماری و منظر، ترسیم سناریوهای عملکردی و درنهایت تدوین طرح جامع کاشت گونه های گیاهی ازجمله پیشنهاد‌های اجرایی بود که در این جلسه در راستای بهبود وضعیت این پارک ارائه شد.
در پایان این جلسه علی نوذرپور شهردار منطقه22 تأکید کرد که پیش از پرداختن به طراحی بوستان ریحانه، باید اسناد فرادست، دستورالعمل های قانونی و اصول طراحی فضاهای شهری مورد توجه قرار گیرد. همچنین فعالیت هایی مد نظر باشد که به هر دلیلی در سایر فضاهای شهری میسور نباشد. طراحی پارک باید مطابق نیازهای منطقه و متناسب با نیازهای زنان باشد. دستیابی به این هدف، از طریق مطالعات جامع امکان‌پذیر است.