2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


شهرهای دنیا چگونه از طبیعت برای طراحی محیط استفاده می کنند؟

شهرنوشت: شهرهای دنیا چگونه از طبیعت برای طراحی محیط های شهری استفاده و به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان کمک می کنند؟

شهرهای دنیا چگونه از طبیعت برای طراحی محیط استفاده می کنند؟
1398/5/16 9:59:0|print

به گزارش شهرنوشت و به نقل از UN Environment، مدئین یا مدلين (Medellín) پس از بوگوتا دومین شهر بزرگ کلمبیا است و مرکز ملی آمار کلمبیا جمعیت این شهر را تا سال 2017 حدود 2.5 میلیون نفر تخمین زده که در 382 کیلومترمربع جای گرفته‌اند. این شهر از نظر جغرافیایی در دره آبورا واقع شده و رودخانه مدلین آن را به دو بخش تقسیم می‌کند که خود موجب کاهش فضای شهری و ظهور چالش‌هایی همچون حفاظت از اکوسیستم‌ها شده است.

کمبود فضای شهری به نسبت جمعیت، طراحان و مسئولین این شهر را بر آن داشت تا پروژه کوریدورهای سبز (Green Corridors) را کلید بزنند. در این پروژه سایه‌های درختان برای دوچرخه‌سواران و عابران پیاده و فضایی خنک و هوایی تمیز در کنار خیابان‌های شلوغ فراهم شد. باغ‌هایی پوشیده از گونه‌های مختلف گیاهی، مردمی با پیشینه محرومیت را به باغبان‌های شهری و متخصصین گیاه‌شناسی تبدیل کرد. دما دو تا سه درجه سانتی‌گراد کاهش یافته و انتظار می‌رود در آینده نیز کاهش بیشتری داشته باشد. 

مسئولین این شهر با تبدیل 18 جاده و 12 مسیر آبی به بهشتی سرسبز موجب کاهش گرما در این منطقه شدند. فدریکو گوتیرز، شهردار مدلین، می‌گوید: «وقتی ما تصمیم به اجرای طرح 30 کوریدور سرسبز گرفتیم بر مکان‌هایی تأکید داشتیم که فضای سبز نداشتند و با این مداخله دمایی، هوا را مدیریت کرده و آن را بیش از دو درجه سانتی‌گراد کاهش دادیم که شهروندان در حال حاضر آن را احساس می‌کنند». 

خوآن بلو رئیس محیط‌زیست سازمان ملل متحد در کلمبیا هم می‌گوید: «پروژه کوریدورهای سرسبز نمونه‌ای عالی است از اینکه طراحان و مسئولین شهری چگونه می‌توانند از طبیعت برای طراحی هوشمندانه شهری استفاده کنند».