2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
2019/08/24 - شنبه 2 شهريور 1398
مشروح خبر


بزرگداشت زنده یاد "حاج حسین ملک " در باغ موزه قصر برگزار شد
بزرگداشت زنده یاد حاج حسین ملک با حضور مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران،حجت الاسلام محمدصادق حسینی بوشهری مشاور شهرداری تهران،احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی تهران،ری و تجریش، علی دهباشی سردبیر مجله بخارا،سید عبدالله انوار، محمد رضا اصلانی،سید محمد بهشتی، و با حضور خبرنگاران، فعالان فرهنگی و گردشگری و علاقه مندان ایشان در باغ موزه قصر برگزار شد.
بزرگداشت زنده یاد حاج حسین ملک  در باغ موزه قصر برگزار شد
1398/5/9 14:28:0|print

به گزارش روابط عمومی ستاد گردشگری شهرداری تهران، در ابتدای این مراسم علی دهباشی سردبیر مجله بخارا، با بیان اینکه یکی از راه های ماندگاری جامعه ایرانی به ویژه در دوران اسلامی فرهنگ وقف بوده است گفت: مرحوم حاج حسین ملک یکی از نمادهای دوران معاصر در این خصوص است و موفق شد نشانه های بسیاری از خود که حکایت از علائق فرهنگی و دینی و اسلامی او می کند، به جای بگذارد.

در ادامه مهدی سیف رئیس ستادگردشگری شهرداری تهران ضمن تشکر از همه سخنرانان و علی دهباشی به دلیل ایده ناب ایشان در برگزاری مراسم تقدیر از بزرگان گفت: ستاد گردشگری شهرداری تهران این افتخار را دارد که با همراهی مجله بخارا در چهل و هفتمین سالروز درگذشت  آن زنده یاد فرصتی فراهم آورد تا با انعکاس گوشه ای از خدمات این فرهیخته فرهنگ شناس و فرهنگ دوست، ضمن یاد آوری به نسل های پیشین، به جوانان نسل حاضر دلبستگی حاج حسین به این آب و خاک را معرفی کند و مفهوم باقیات الصالحات را تکرار کند.

در این مراسم سید عبداله انوار اظهار داشت: اکنون که در این مجلس گرد هم آمده ایم و بر سر آنیم در بزرگداشت فرهیخته رجلی برخواسته از این آب و خاک  و کارهای بس عظیم او در بسط علم و هنر این مرز و بوم سخن بگوییم، کمیت و کیفیت این رادمرد به بالایی و والایی آنچنان است که قلم حال بیان آن ندارد.

در ادامه مسجد جامعی عضو شورای اسلامی تهران،ری و تجریش عنوان کرد حاج حسین ملک در دوره ای که خطر تجزیه ایران وجود داشت، رویکرد فرهنگی خود را روی حفظ تمامیت ارضی و دفاع از این سرزمین و فرهنگ و آیین و زندگی متمرکز کرد و اسناد فرهنگی و تاریخی ایران را جمع آوری نمود.

محمد رضا اصلانی دیگر سخنران این مراسم با بیان اینکه وقف در ایران شیعی یک راهکار بنیادی در امر مدنیت است گفت: این امر تبدیل ثروت خصوصی به ثروت عمومی و ایجاد پشتوانه برای مدنیت کشور است.

در ادامه سید محمد بهشتی گفت:یکی از خصلت های حاج حسین ملک این است که شهادت می دهد به اینکه تاجر بودن منجر به تشخیص ارزش ها شده و نشان می دهد که روزگاری تجار ما جزء فرهیختگان بوده اند.

وی افزود: ایشان نسبت به مملکت احساس وظیفه می کردند و زندگیشان درخدمت جامعه بود و این حکایت از فرهیختگی ایشان دارد.

در پایان دبیر نژاد مدیر موزه ملک به عنوان آخرین سخنران با بیان اینکه حاج حسین ملک در تفکر خود از کتابخانه به سمت موزه حرکت می کند و این یک امتداد فرهنگی است عنوان داشت:

همزمان با نگاهی که شرق شناسان بنیان اولین موزه ها را در ایران می گذارند، حاج حسین یک نگاه ایرانی از موزه بوجود می آورد، جایی که در آنجا کتابخانه و موزه از هم جدا نیستند.