2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر

در دیدار دبیرکل متروپولیس با معاون شهردار تهران مطرح شد
منابع سنتی کفاف اداره شهرها را نمی‌دهد/سیاست‌های دولت ترامپ دلیل تغییرات اقلیمی

شهرنوشت: در دیدار معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران و دبیرکل اتحادیه کلانشهرهای جهان تلاش برای ایجاد منابع درآمدی جدید به عنوان یکی از زمینه های ارتباطی شهرداری تهران و متروپولیس عنوان شد.


منابع سنتی کفاف اداره شهرها را نمی‌دهد/سیاست‌های دولت ترامپ دلیل تغییرات اقلیمی
1398/2/18 17:53:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، عبدالحمید امامی در این نشست با بیان اینکه خوشبختانه امسال هیچ روز آلوده‌ای در تهران نداشتیم، گفت: البته مناسب بودن آب و هوا هم کمک کرد اما سیاست هایی مانند کنترل کردن مکانیزه ورود ماشین ها به محدوده مرکزی شهر سبب شد تا در سال گذشته دراین زمینه موفقیت داشته باشیم.

او اختصاص درآمدهای حاصل از قطع درختان برای خرید باغ های بزرگی که اگر دست بخش خصوصی باشد منجر به افزایش ساختما‌ن‌سازی می‌شود و همچنین تقویت بوستان‌های بزرگ اطراف شهر تهران را جزئی از برنامه های امسال شهرداری برای کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.  

معاون شهردار تهران جزییاتی درباره مجمع کلانشهرای ایران که 16 عضو دارد ارایه کرد و توضیح داد: این مجمع نشست های مرتبی در شاخه های مختلف مالی، شهرسازی و حمل و نقل برگزار می کند و در آن تجربیاتمان را منتقل می کنیم. حتی در سال های گذشته بانک مشترکی به نام «بانک شهر» تاسیس شده که در اداره و استفاده از تسهیلات این بانک همه اعضا سهیم هستند. در حوزه سطح جهانی ما یکی از زیرمجموعه های کلانشهرهای جهانی هستیم که شما متولی آن هستید.

امامی گفت: قاعدتا ما باید بتوانیم از تجربیات شما در زمینه های مختلف شهری استفاده کنیم. همینطور از کمک‌های مالی آن هم با شرایط به خصوصی که درباره تحریم ها وجود دارد از کمک شما به روان سازی ترافیک و کاهش آلودگی هوا برای آرامش در زندگی اجتماعی و شهری مردم استفاده می کنیم.

 

در صورت ادامه روند فعلی، شهرها جای زیست نخواهد بود

«اکتاوی دلا وارگا» هم با یادآوری سفر خود به تهران در دو سال نیم قبل و اینکه هوای تهران آلوده بود و شهر دیده نمی شد، گفت: بسیار جالب است که یکبار دیگر توانستیم به تهران بیاییم آن هم در این هوای تمیز؛ چرا که کاهش آلودگی هوا کاملا مشهود است.

او درباره ارتباط متروپولیس با تهران گفت: تهران با 27 سال عضویت، یکی از قدیمی ترین اعضای متروپولیس است. تقریبا از همان ابتدا با ما بوده و تلاشمان فراهم کردن بستری برای ارتباط با همه شهرهای عضو متروپولیس است تا برای خلق دانش، تبادل و تسهیل تجربیات قدمی برداریم. همچنین با برگزاری دوره های آموزشی ظرفیت سازی کنیم و به مسئولان شهری در حوزه استراتژی و تدوین سیاست های کلان و انتقال تفکر استراتژیک به شهرداران و معاونان در سطح کلان کمک کنیم.

دبیر کل اتحادیه کلانشهرهای جهان (متروپلیس) با تاکید بر همکاری شهرهای عضو متروپولیس برای اجرای پروژه های مشترک در جهت حل مشکلات مشترکی که پیش روی شهرها قرار دارد، استراتژی این نهاد را خلق دانش بیان کرد و افزود: می خواهیم بستر و سکویی برای تسهیم تجارب و دانش ها در میان شهرهایی که عضو متروپولیس هستند، فراهم کنیم.

به گفته او؛ هدف اصلی ما این است که برای حکمروایی بهتر شهری و کمک به حکمروایان شهری از این جهت که از تجارب دیگران برای خلق زندگی بهتر برای شهروندان استفاده کنند، کمک کنیم.

«اکتاوی دلا وارگا» با بیان اینکه متروپولیس بر 4 حوزه مسکن، حمل و نقل، مدیریت پسماند و کاهش آلودگی هوا تمرکز دارد گفت: این چهار حوزه کلانی که در کنار هم هستند به نوعی با هم درهم تنیدگی دارند چرا که حوزه ای مانند حمل و نقل بر مولفه ای مانند افزایش یا کاهش آلودگی هوا تاثیر می گذارد.  این چهار حوزه در ذیل یک موضوع کلان تری به اسم منابع مالی قرار میگیرند چرا که اگر قرار باشد برای حمل و نقل و ارتقای کیفیت محیط زیست کاری انجام دهیم همگی مستلزم منابع مالی است. ما هم میدانیم کار بسیار سخت و دشواری است در عین حال هم به مولفه ای به اسم جمعیت شهر تهران توجه می کنیم.

دبیرکل متروپولیس ادامه داد: چرا که تهران نه فقط جمعیت ثابت خود را دارد بلکه هزاران و میلیون ها نفر به این شهر رفت و آمد دارند. البته هر چه شرایط زندگی در شهر بهتر شود جذابیت شهر هم بیشتر و از آن جهت یک چالش مضاعف ایجاد می شود چرا که مستلزم این است که در نگاه بلندمدت سرمایه گذاری ها در زیرساختهای شهری هم ارتقا پیدا کند.

او با اشاره سیاست های مربوط به شهر سالم هم توضیح داد: آمار و ارقامی هم که ناظر به این مساله است قابل تامل است؛ مثلا در شهری مثل بارسلونا که جمعیت یک میلیون و 500 هزار نفری دارد از لحاظ جمعیتی شاید قابل مقایسه با شهر تهران نباشد اما هر سال در شهر بارسلونا 3 هزار نفر به علت آلودگی هوا جانشان را از دست می دهند و اگر بخواهیم این آمار را در شهرهای مختلف اسپانیا ترکیب کنیم به رقم 33 هزار نفر می رسیم که رقم قابل توجهی است. پس این چالش جدی برای همه شهرهاست و مساله سلامت عمومی یک مساله جدی و قابل توجه است.

به گفته دبیر کل انجمن کلانشهرهای مهم جهان؛ خیلی برای ما جالب است که شما به عنوان یکی از جهت گیری ها و الویت های شهر خودتان سلامت شهروندان را مدنظر قرار دادید برای اینکه محیط زیست سالمی داشته باشید چرا که ناگفته پیداست در آینده اگر همین شرایط ادامه پیدا کند شهرها دیگر محل زیست نخواهد بود.

«اکتاوی دلا وارگا» با مهم دانستن منابع مالی و اینکه منابع مالی سنتی برای اداره شهرها کافی نیست، گفت: ممکن است شهرداری از لحاظ منابع مالی وابسته به حمایت های دولت مرکزی باشد مثلا از محل عوارضی که دریافت می شود یا شیوه هایی که شهرداری ها دارند مانند فروش زمین به بخش خصوصی که از این طریق بتوانند برای خودشان منابع مالی ایجاد کنند اما الان با توجه به شرایطی که پیش آمده باید به دنبال راه های جدید منابع مالی باشیم تا از آن طریق بتوانیم مشارکت های مالی را برای اجرای پروژه های شهری داشته باشیم.

او با بیان اینکه پروژه «بانک شهر» تجربه خوبی است و تجربه را می توانیم با کلانشهرهای دیگر به اشتراک بگذاریم، گفت: بنیادی به اسم «صندوق بین المللی توسعه شهری» که یک انجمن بین المللی است وجود دارد و متروپولیس هم یکی از اعضای فعال آن است و کارکرد اصلی این بنیاد تلاش برای یافتن منابع مالی جدید برای مدیریت شهری است. به صورتی که منابع پایدار باشد و تلاش می شود که نه فقط برای کمک به شهرهای کوچک عمل کند بلکه شهرهایی که هم مقیاس با کلانشهرها هستند حتی حومه شهرها را هم دربر بگیرد.

«اکتاوی دلاوارگا» تلاش برای پیدا کردن ابزارهالی مالی جدید را یکی از زمینه‌های همکاری متروپولیس و تهران خواند و توضیح داد: بی تردید فضای بین المللی بر فعالیت هایی که می توانیم داشته باشیم اثر می گذارد. البته ما به عنوان سازمان مردم نهاد نمی خواهیم وارد مسایل ژئوپلتیک شویم. تلاش ما این است که شهرهای مختلف بتوانند بستری برای همکاری و تعامل با یکدیگر داشته باشند و در دل این همکاریها می توانیم بر مشکلات بین المللی هم فائق بیاییم. البته یکی از خوبی های متوپولیس هم این است که فارغ از مسایل بین المللی میتواند بستری برای همکاری در زمینه خلق و تسهیم دانش و تجربه باشد.

دبیرکل متروپولیس به دیپلماسی شهری هم به عنوان یک مفهوم ساده اشاره کرد و گفت: در هیات مدیره متروپولیس شهرداران و مسئولان شهری از شهرهای سراسر جهان با فرهنگ های مختلف، گرایش های سیاسی و ادیان مختلف همگی حضور دارند. موضوع ما موضوع واحدی است. افراد مختلف با اندیشه و خاستگاه مختلف در کنار هم در هیات مدیره قرار میگیرند و این تنوع را داریم. در عین حال هر شهردار یا مسئول شهری روی مسایل شهری واحد کار می کنند.

او  تمرکز متروپولیس بر مدیریت شهری و اینکه چگونه به مدیریت شهری کمک شود تا به گونه بهتری شهر را اداره کنند و دوم اینکه اینکه شرایط زندگی بهتری برای شهروندان ایجاد شود را دو ارزش مهمی خواند که در این نهاد دنبال می شود.  

به گفته «اکتاوی دلا وارگا»؛ متروپولیس این امکان را فراهم می کند که شهرهای مختلف خود را نشان دهند و تلاش میکنیم نگاه های منفی و آمیخته به تعصب نسبت به شهرها را کاهش دهد. همچنین بر دستورالعمل های بین المللی هم اثر گذار باشد.

 

هدف متروپولیس، تبادل دانش و تجربه است

اگنس بیکارت مدیر روابط بین الملل اتحادیه کلانشهرهای جهان هم در این نشست، با بیان اینکه شهرهای ما از لحاظ ترکیبی که دارند متفاوت هستند اما یک رویکرد استراژیک واحد را دنبال می کنیم که همسو با استراتژی های جهانی است، گفت: اینکه ما توانسته ایم 6 یا هفت سالی همکاریهای گسترده ای داشته باشیم ناظر به همین موضوع است. ما در متروپولیس جلسات را برگزار می کنیم اما فقط جلسه برای ما مهم نیست ما وقتی از دیپلماسی شهری صحبت می کنیم هدفی که برایمان مهم است؛ امکان فراهم کردن بستری برای تبادل دانش و تجارب است.

 

انتقاد از لایحه مالیات بر ارزش افزوده

امامی معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران هم در ادامه به حاشیه نشینی در شهر تهران و اثرگذاری تصمیمات بین‌المللی در مسایل شهری صحبت کرد.

او معتقد بود؛ در بحث گرمایش زمین ظاهرا همه حکومت ها همکاری نمی کنند بنابراین شهرداری ها می توانند با هم همکاری بیشتری داشته باشند.

امامی همچنین به بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد، از دبیرکل متروپولیس خواست تجربیات بین المللی برای مواجهه با این موضوع را مطرح کند. چرا که به عقیده او؛ این لایحه سبب محدود شدن اختیارات شهرداری ها شده و عوارض شهرداری ها در قالب مالیات به خزانه دولت واریز می شود.

 

نقش سیاست‌های ترامپ در تغییرات اقلیمی

«اکتاوی دلا وارگا»؛ با اشاره گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی با طرح این سوال که می دانید چه کسانی مانع اقدامات پیشگیری از تغییرات اقلیمی هستند؟ گفت: شهرهای امریکایی و دولت های مرکزی و به خصوص بسیاری از اقدامات و سیاست های رئیس جمهور ترامپ مانع هستند.

به گفته او؛ شهرداری ها هستند که مقابل دولت های مرکزی مانند دولت ترامپ  ایستاده اند. چالش های ما چالش‌های جهانی هستند. هفته پیش گزارشی در یونسکو درباره آینده طبیعت خواندم که واقعا وحشتناک بود. کاری که متروپولیس می تواند انجام دهد این است که راه حل هایی که در سطح محلی و نه در دولت های متمرکز تواند وجود داشته باشد را مطرح کند و دولت می تواند نقش پشتیبان را ایفا کند.

دبیرکل متروپولیس به موضوع مالیات بر ارزش افزوده هم اشاره کرد و توضیح داد: متاسفانه روندی که اخیرا در بسیاری از کشورها شاهد آن هستیم این است که دولت ها تلاش می کنند منابع مالی را در دست خود متمرکز کنند و موجی از ایجاد تمرکز مالی را به وجود بیاورند که در همه جای جهان شاهدش هستیم. بنابراین این فقط مشکل تهران نیست همه جا این مشکل را داریم. البته دولت ها نباید حس کنند که شهرداری ها مقابل آنها ایستاده اند.