2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر

شهردار بغداد ، میزبان پیروز حناچی؛
خوشحال هستیم از تجارب شهرداری تهران استفاده کنیم
شهرنوشت: شهردار بغداد در نشست با پیروز حناچی که برای بررسی ظرفیتهای همکاری شهرداری های تهران و بغداد به عراق سفر کرده است، گفت: بغداد چالش های زیادی را پشت سر گذاشته و پس از پیروزی بر داعش در دو سال گذشته توانستیم این شهر را به حالت عادی برگردانیم و از این لحاظ شهرداری بغداد یک کار بزرگ انجام داده است.
خوشحال هستیم از تجارب شهرداری تهران استفاده کنیم
1398/1/29 18:21:0|print

به گزارش خبرنگار اعزامی شهرنوشت به بغداد، «ذکری علوش» در این دیدار افزود: همان طور که می دانید برای حفظ امینت بغداد باید طرح های توسعه شهر داشته باشیم. بنابراین شهرداری بغداد ماموریت های زیادی دارد. یکی از مهمترین مواردی که شهرداری برای آن اهمیت قائل است دفع پسماند و ساخت مترو است.
شهردار بغداد ادامه داد: در بغداد کمیت پسماند خیلی زیاد است و به دلیل توسعه زیاد شهر بغداد، فراهم کردن سایت هایی برای دفع این پسماندها خیلی سخت است. در بغداد هم روزانه 9 تن پسماند تولید می شود که 34 درصد از این زباله ها ارگانیک است. بنا براین ما تعدادی از شرکت ها را برای بازیافت، دفن بهداشتی پسماندها و تولید برق از زباله استخدام کردیم. بحث زباله و تولید برق از زباله وقت زیادی را از شهرداری بغداد گرفته است.
علوش با بیان اینکه خیلی خوشحال هستیم که از تجارب شهرداری تهران استفاده کنیم، گفت: زمانی که در تهران بودم اطلاعات اندکی از کارشناسان شما در زمینه مدیریت پسماند کسب کردم. امیدورام بیشتر در این زمینه همکاری کنیم.
وی با تاکید بر اینکه مدیرت پسماند یک موضوع مهم است عنوان کرد: ما نه تنها در زمینه دفن بهداشتی، بلکه در مورد جمع آوری و انتقال آن ها هم نیازمند برنامه هایی هستیم. این احتمال وجود دارد که بافت اجتماعی جامعه تهران به بغداد شبیه باشد و این موضوع در ساز و کاری که استفاده می شود تاثیر دارد و مرتبط به چگونگی انتقال این پسماندها توسط مردم است.
علوش گفت: مترو بغداد یک موضوع قدیمی از دهه 80 قرن اخیر است که از 5 سال اخیر آن را به طور جدی دنبال می کنیم و در مورد آن کار کردیم. همچنین دراین خصوص با یک شرکت فرانسوی برای طراحی و جزییات خطوط مترو قرارداد بسته یم.
وی با بیان اینکه در سفر به ایران در خصوص ترمیم بناهای تاریخی بغداد با مسئولین ایرانی مذاکراتی داشتم، عنوان کرد: در رابطه با موضع زیباسازی، پایتخت های دو شهر تجارب متفاوتی دارند. چرا که وضعیت آب و هوایی بغداد و تهران متفاوت است. بغداد در زمستان سرمای شدید و در تابستان گرمای شدید دارد و ما از  این جهت در حفاظت از نگهداری بناهای تاریخی تجارب خاصی داریم.
وی در خصوص توافقات شهرداری های تهران و بغداد برای ساخت مترو عنوان کرد: این پروژه بسیار سنگین است و نیاز به حمایت دولت عراق و مشارکت سرمایه گذاران دارد. اگر ما جدی باشیم و بخواهیم برای این موضوع گامی برداریم، می توانیم در صورتی که شهرداری تهران این اراده را داشته باشد موضوعات اصلی را تعیین و یادداشت تفاهمی را برای همکاری امضا کنیم.
شهردار بغداد ادامه داد: در مورد مترو ما جدی هستیم. فقط منتظریم طرف ایرانی موافقت خودش را اعلام کند. همچنین موضوعاتی که مطرح شد را به دولت عراق منتقل می کنم و جای امیدواری است که همراه با تمایل همچنان ساز و کار پیشنهادی برای اجرا و تامین مالی هم مطرح شود. چون مسائل مالی برای دولت عراق بسیار مهم است و هر چقدر این مسائل روشن باشد سریع تر پیش می رود. همچنین معتقدم جمهوری ایران همیشه پشتیبان خوبی برای دولت عراق بوده است.
علوش در خصوص همکاری دو شهر در مسائل فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد: من فقط شهردار بغداد نیستم؛ بلکه رییس کمیته عالی بهبود زنان عراقی هم هستم. موضوع ایجاد پناهگاه امن برای زنان و کودکان در عراق جدی است که به طور بین المللی هم آن را دنبال می کنیم. در واقع زنان و کودکان در جنگ تروریستی با داعش دچار مشکلات زیادی شده اند و در سازمان های بین المللی کارهای متعددی برای آن ها انجام شده است. همچنین شهرداری بغداد تجارب خوبی برای ایجاد یک محیط امن و سالم برای زنان دارد.
وی ادامه داد: از اینکه در هیئت شهرداری تهران در سفر به بغداد خانم هایی به ویژه همسر شهردار تهران حضور دارند، خرسند شدم و یک برداشت مثبت در من ایجاد کرد و خیلی خوشحال هستم که زنان در تهران حضور فعالی دارند.
شهردار بغداد با بیان اینکه اطلاعات خوبی در مورد زنان ایرانی دارم، عنوان کرد: زنان ایرانی قوی و قدرتمند هستند و حقوق خودشان را به خوبی کسب می کنند. همچنان امیدوارم و پیگیر هستم که زنان در مدیریت شهری نقش بیشتری داشته باشند، چرا که معتقدم زنان با شهر آشنا هستند.