2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


تهران برگ برنده حوزه گردشگری است
شهرنوشت: یک تهران شناس و فعال حوزه گردشگری پایتخت را سرشار از جاذبه ها و برگ برنده گردشگری می‌داند که می تواند بیش از این مورد توجه قرار گیرد.
تهران برگ برنده حوزه گردشگری است
1398/1/9 13:19:0|print

حمیدرضا حسینی در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت با اشاره به اقبال چند ساله گردشگران به تهرانگردی گفت: توجه مسافران به ویژه مسافران نوروزی به تهران را باید حاصل یک جنبش ۱۵ تا ۲۰ساله دانست. تلاشی که فعالان حوزه گردشگری از سال ها پیش آن را آغاز کرده اند و در این سال ها در حال به ثمر نشستن است.
وی با اشاره به این تلاش ها ادامه داد: در سال های اخیر بسیاری از این فعالان، ظرفیت های گردشگری تهران را از طریق فضای مجازی و رسانه به مردم معرفی کردند، بسیاری دیگر با برگزاری تورهای گردشگری سعی کردند مناطقی از تهران را که فراموش شده یا در این سال‌ها به آن توجهی نشده را به دیگران معرفی کنند.
حسینی با بیان اینکه تهران گردی های اخیر واکنشی است به تخریب های پیاپی آثار تاریخی در تهران گفت: اگر قائل به این باشیم که هر تزی یک آنتی تز دارد باید بگوییم یکی از دلایل اقبال مردم واکنش به تخریب آثار تاریخی در تهران تحت عنوان مناطق فرسوده است. تلاش فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری برای جلوگیری از تخریب آثار تاریخی دیگران را جذب این جاذبه ها کرده تا مردم بدانند چه چیزی قرار است ویران شود.
وی نقش شهرداری تهران را نیز در اقبال به تهرانگردی موثر دانست و اظهار کرد: شهرداری در سال های اخیر توانسته نسبت به گذشته در حوزه گردشگری اقدامات مثبت و موثری داشته باشد. به عنوان مثال برپایی نوروزگاه ها و ایجاد پیاده راه ها یکی از این اقدامات مثبت و موثر بوده که با استقبال مسافران هم مواجه شده است.
این تهران‌شناس یکی دیگر از دلایل تبدیل تهران به مقصد گردشگری ها را انتشار اخبار جدید از این میراث معرفی کرد و گفت: به عنوان مثال با پیدا شدن مومیایی شخصی که گفته می شد «رضاشاه پهلوی» است این حس در مردم ایجاد شد که می توان با دیدن تهران تاریخ سال های گذشته را مرور کرد و این شهر با این قابلیت های تاریخی ارزش دیدن را دارد.
حسینی با اشاره به ظرفیت های زیاد تهران برای گردشگری که می تواند در آینده مسافران بیشتری را جذب کند، عنوان کرد: تهران یک برگه برنده برای حوزه گرشگری محسوب می شود چراکه برخلاف دیگر مناطق تنها جاذبه توریستی ندارد. ما در تهران جاذبه های درمانی، سیاسی، تاریخی، طبیعی و اجتماعی داریم. برای همین است که می توانیم در آینده بیشتر از امروز روی این ظرفیت ها حساب کنیم و از آن‌ها بهره ببریم.
این تهران شناس و کارشناس گردشگری ادامه داد: هر کوچه و خیابان تهران یک قصه و یک روایت مخصوص به خود را دارد. مثلا در یک خیابان در تهران مشغول راه رفتن هستیم که یک ساختمان معمولی بدون هیچ ارزش تاریخی را می بینیم، اما همین ساختمان معمولی خانه مهدی اخوان ثالث است و قطعا دیدن آن برای گردشگران جذاب است. در یک خانه یک درخت ارغوان وجود دارد که اگر کسی قصه آن را نداند شاید جذابیتی هم برایش نداشته باشد، اما مخاطب اگر بداند این همان درخت ارغوان در شهر هوشنگ ابتهاج است برای دیدنش جذب خواهد شد. بنابراین باید از این قصه ها و روایت های تهران برای معرفی استفاده کنیم.